Podjęcie pierwszej pracy to dopiero start w dorosłe życie i początek drogi zawodowej. Często młodzi pracownicy muszą godzić się na niską płacę do czasu, aż nabiorą doświadczenia i staną się cenniejsi na rynku pracy. Ile zarabia się w pierwszej pracy w Warszawie? Serwis naszemiasto.pl przygotował w kwietniu 2017 roku obszerny raport, wskazujący na zarobki młodych pracowników.

Najniższe zarobki nie przy pracy fizycznej

 

Co ciekawe, nie tylko osoby, które nie mają wykształcenia i konkretnych kompetencji zawodowych zarabiają w pierwszej pracy niewiele. Jak wynika z zaprezentowanego w internecie raportu, na przykład lekarz stażysta w Warszawie za swoją pracę otrzymuje wynagrodzenie netto w wysokości 1400 zł. Może dorobić sobie do pensji, decydując się na dodatkowe dyżury. Staż lekarski trwa 13 miesięcy.

Niewiele więcej, bo 1600 zł na rękę co miesiąc otrzymuje się za pracę początkującej kosmetyczki w Warszawie. Od czegoś takie osoby muszą zacząć, aby w przyszłości wypracować sobie renomę wśród klientów i móc sobie pozwolić na założenie własnego salonu kosmetycznego. O 100 zł więcej pensji netto otrzymuje w Warszawie początkujący fryzjer. Z kolei pensję w wysokości 1800 zł netto inkasuje szeregowy, młody pracownik urzędu.

Na 1900 zł netto przy zatrudnieniu w Warszawie może liczyć początkujący kucharz lub stolarz. Nie są to najwyższe zarobki, zwłaszcza że stolarza wykonuje pracę fizyczną, zwykle dosyć ciężką, w szkodliwym środowisku. Im dłużej pracuje taka osoba, tym więcej może zarobić. Doświadczeni stolarze są z resztą poszukiwani na rynku pracy w Warszawie, jak i w całej Polsce.

Pensja ponad 2000 zł miesięcznie

W Warszawie pierwsza praca może przynieść młodym ludziom wyższe wynagrodzenie, ale muszą posiadać konkretną wiedzę, wykształcenie i umiejętności. Na przykład nauczyciel stażysta zarabia 2,7 tys. zł brutto, a nauczyciel dyplomowany średnio 5 tys. zł brutto. Zgodnie z danymi udostępnianymi przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, widełki wynagrodzenia dla nauczycieli wahają się w przedziale od 1,9 tys. zł do 3,5 tys. zł na rękę, po potrąceniu składek i podatku.

Dobre wynagrodzenie czeka na pracowników fizycznych z uprawnieniami spawacza. Taka praca daje około 2300 zł netto wynagrodzenia „na starcie”. Kasjer w markecie, czy dyskoncie spożywczym może zarobić w Warszawie miesięcznie 2,5 tys. zł netto, zaś początkujący policjant – 2,4 tys. zł netto, z tym że kurant w Policji zarabia zdecydowanie gorzej – 1,6 tys. zł netto.