Warszawa to dobre miejsce dla osób poszukujących zatrudnienia na dobrych warunkach finansowych. Wskaźnik rejestrowanego bezrobocia w stolicy wynosi 2,8 proc., zaś średnie wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw wynosiło tu w grudniu 2016 r. 5433,51 zł. Jak więc zatem widać, gra jest warta świeczki. W których branżach zarabia się najlepiej?

Praca w administracji szansą na wysokie zarobki

Wysokość przeciętnego wynagrodzenia w Warszawie przewyższa średnią krajową o ok. 1400 zł – to ogromna różnica, nic wiec zatem dziwnego, że dobra posada w stolicy jest pożądana przez mnóstwo osób przyjeżdżających tu z wielu stron Polski. Oferty pracy w Warszawie bardzo często są adresowane do pracowników administracyjnych takich jak m.in.:

  • recepcjonistka/recepcjonista – od 3000 zł brutto wzwyż,
  • sekretarka, asystentka – od 4000 zł do 5000 zł brutto,
  • kierownik działu administracji – od 5000 zł do 8000 zł brutto.

Również i administracja publiczna daje szanse na bardzo dobre zarobki. Dla przykładu archiwista i asystent Prezydenta Miasta zarabiają ok. 5000 zł brutto, kancelista – ok. 4300 zł brutto, kserografista – ok. 6000 zł brutto, referent – ok. 6200 zł brutto, radca prawny – ok. 12300 zł brutto. Prezydent Warszawy otrzymuje nieco wyższe uposażenie aniżeli rady prawny. Co ciekawe, znacznie lepiej wynagradzani są: sekretarz m.st. Warszawy – ok. 21000 zł brutto oraz skarbnik m.st. Warszawy – ok. 27500 zł brutto. Jak więc zatem widać, opłaca się zdobywać doświadczenie w administracji publicznej.

Opłacalna branża IT

Branża IT to kolejny obszar, w którym kalkuluje się pracować w Warszawie – nawet, jeśli się jest świeżo upieczonym absolwentem stosownych kierunków. Już po studiach można liczyć na uposażenie rzędu od 4000 zł do 5000 zł brutto, a w miarę zdobywania doświadczenia i podnoszenia kwalifikacji zarobki rosną w błyskawicznym wręcz tempie. Pensje najlepszych specjalistów w tej dziedzinie zaczynają się od 10000 zł brutto.

Poszukiwani specjaliści od marketingu i PR

Na brak propozycji w Warszawie narzekać nie mogą także specjaliści od marketingu i PR. Na poszczególnych stanowiskach zarabia się przeciętnie:

  • ok. 3000 zł brutto – na asystenckich,
  • od 4000 zł do 6000 zł brutto – na specjalistycznych,
  • do 10000 zł brutto – na kierowniczych.

Propozycje dla studentów

Sporo pracy w Warszawie jest dla studentów – z tym, że są oni zwykle opłacani wedle stawek godzinowych wynoszących średnio od 12 zł do 25 zł brutto za godzinę – w zależności od branży. Najmilej studenci widziani są w lokalach gastronomicznych, centrach obsługi klienta i na stanowiskach sprzedawców. Mocno punktowana jest znajomość języków obcych.