Z pewnością każdy z nas jest w stanie wymienić kilka obowiązków osoby pracującej w dziale HR – będą to m.in. rekrutacja nowych osób czy obowiązki kadrowe. Jednak branża HR ma istotny wpływ na rozwój całego przedsiębiorstwa czy firmy.

dobre wychowanie

Zasoby ludzkie to fundament każdej branży, dlatego tak ważne jest, by osoba zajmująca się rekrutacją znała dobrze wszystkich pracowników, wiedziała jak dopasować do zespołu kandydata, który stanie się jego częścią. Z pewnością w tym zawodzie liczą się wysokie zdolności interpersonalne oraz znajomość ludzkich zachowań. Każdy z nas wie jak wygląda schemat rozmowy rekrutacyjnej, jednak nie każdy potrafi wskazać różnice między HRem wewnętrznym a zewnętrznym. Jak naprawdę wygląda praca rekrutera? Jakie wyzwania stoją przed rekruterem? Wszelkie wątpliwości zgodził się rozwiać Pan Michał Środa, Manager GoWork Professionals, który od lat zajmuje się rekrutacją.

Jaka jest różnica między HRem wewnętrznym a zewnętrznym? Istnieje jakiś inny podział tej branży?

„Różnic pomiędzy pracą w wewnętrznym dziale HR, a pracą w agencji rekrutacyjnej jest na pewno kilka. Każde z tych miejsc ma swoją specyfikę.

Pracując w wewnętrznym dziale HR zna się lepiej charakter pracy w danym dziale, do którego prowadzi się rekrutację. Zna się np. managera działu czy też członków zespołu, więc prowadząc spotkania z kandydatami, od razu można dokonać ich oceny pod kątem osobowościowym – czy dana osoba dobrze funkcjonowałaby wśród już zatrudnionych pracowników. Procesy rekrutacyjne realizowane w ramach wewnętrznego działu HR są także często bardziej rozbudowane – mogą obejmować kilka etapów, np. assessment center lub testy psychologiczne. Poza tym praca w wewnętrznym HR to często nie tylko rekrutacja i selekcja kandydatów, ale także udział w procesie rozwoju pracowników, działaniach Employer Brandingowych.Z kolei praca w agencji rekrutacyjnej, to prowadzenie procesów rekrutacyjnych w imieniu klientów. Wynika z tego kilka kwestii – po pierwsze praca konsultanta często wiąże się z pozyskiwaniem tych klientów, czyli mówiąc krótko ze sprzedażą i rozwojem relacji biznesowych. Po drugie – na ogół największy nakład pracy związany jest z procesem rekrutacji kandydatów. Selekcja nie jest już tak rozbudowana, bowiem kandydaci których wybierzemy, będą jeszcze przechodzili przez kilka etapów rozmów prowadzonych przez klienta. Innym istotnym aspektem jest większa zmienność – pracując w agencji rekrutacyjnej zazwyczaj realizujemy poszukiwania dla wielu firm z różnych branż. Co chwilę pojawiają się nowi klienci, nowe stanowiska, charakterystyczne dla danej branży, nowe wyzwania. Taka praca wymaga ciągłego uzupełniania wiedzy, poznawania specyfiki pracy w firmie danego klienta, itp.

Oczywiście w branży HR można także zauważyć inne linie podziału. Są firmy, które specjalizują się w tzw. rekrutacjach stałych (czyli długofalowych) i są firmy, które poszukują tylko pracowników tymczasowych. W niektórych firmach możemy zajmować się rekrutacją tylko na dany zakres stanowisk, np. tylko stanowiska niższego szczebla (przedstawiciele handlowi, telemarketerzy) bądź wyłącznie na stanowiska wysokiego szczebla (kadra zarządzająca).”

Czy praca w dziale HR jest według Ciebie bardziej systematyczna, ponieważ wykonuje się te same obowiązki czy cały czas możesz liczyć na niespodzianki ze strony kandydatów?

„Moim zdaniem pracując w branży HR jest tylko jedna stała rzecz – zmiany. Oczywiście jest szereg powtarzalnych czynności, jak tworzenie profili stanowisk, przygotowywanie ogłoszeń, prowadzenie spotkań z kandydatami, sprawdzanie referencji, itp. Nie zmienia to jednak faktu, że ciągle pojawia się coś nowego – nowe stanowisko, nowe trendy w dotarciu do kandydatów, nieprzewidziane trudności w znalezieniu osoby spełniającej dane kryteria. Zmienia się także ilość prowadzonych projektów rekrutacyjnych – w okresie wakacyjnym czy tez świątecznym jest ich mniej, natomiast początek nowego roku i okres powakacyjny (wrzesień-październik) często obfituje w nowe rekrutacje. Poza tym kandydaci też oczywiście potrafią zaskoczyć. Codziennie trzeba mierzyć się z nowymi wyzwaniami, dlatego raczej jest to praca dla osób aktywnych.”

Jakie cechy powinna mieć osoba zajmująca się HRem? Jest to praca bardziej dla humanistów czy „umysłów ścisłych”?

„Gdybym miał wybrać jedną, najważniejszą cechę, to w mojej opinii byłaby to konsekwencja. Często pojawiają się trudności w znalezieniu właściwej osoby – wówczas najważniejsze, to nie poddawać się, tylko konsekwentnie dążyć do założonego celu. Inne ważne cechy, to na pewno elastyczność (umiejętność szybkiego przełączania się z jednego zadania na drugie), komunikatywność i otwartość na innych ludzi, poczucie humoru. Bez dobrego kontaktu z innymi ludźmi i uśmiechu nie uda nam się osiągnąć sukcesu. Bardzo ważna jest także kultura osobista oraz umiejętności dyplomatyczne – rekruter często pełni rolę pośrednika pomiędzy kandydatem a klientem czy też managerem danego działu, do którego prowadzi rekrutację. Istotna jest też kreatywność i umiejętność szybkiego uczenia się.

Myślę, że raczej nie ma znaczenia czy ktoś jest umysłem ścisłym, czy też humanistą. Znam osoby z branży HR z różnym wykształceniem, które świetnie sobie radzą.”