Według Głównego Urzędu Statystycznego stopa bezrobocia w Polsce na koniec stycznia 2017 roku wyniosła 8,6 proc. Na tym tle Śląsk, a zwłaszcza miasto Gliwice wypadają bardzo korzystnie. Również wysokość średniego wynagrodzenia uzyskiwanego przez pracowników w Gliwicach jest więcej niż zadowalająca.

Bezrobocie na Śląsku

W urzędach pracy w województwie śląskim na dzień 31 stycznia 2017 roku było zarejestrowanych 125 734 osoby, z czego nieco ponad 69 tys. to kobiety. Stopa bezrobocia wyniosła 6,8 proc. i była niższa niż w całym kraju. Najwięcej osób zarejestrowanych jako bezrobotne notowano przy tym w Bytomiu – 7869, w Sosnowcu 7234 oraz w Częstochowie 7014. Najlepsza sytuacja na rynku pracy w województwie śląskim istnieje w powiecie bieruńsko-lędzińskim, w Świętochłowicach i w Żorach, ale ofert pracy nie brakuje też w Gliwicach. W mieście tym na dzień 31 stycznia 2017 roku było zarejestrowanych 4813 bezrobotnych. W grudniu 2016 roku stopa bezrobocia wynosiła tam zaledwie 4,3 proc.

Łatwość znalezienia pracy w Gliwicach

Sytuacja na rynku pracy w Gliwicach nie była tak dobra jak obecnie, przez ostatnie 25 lat. To pracodawcy są zmuszeni do szukania sposobów na zachęcenie do pracy potencjalnych pracowników. W wielu branżach, zwłaszcza wśród fachowców budowlanych, występuje deficyt pracowniczy. Brakuje realnie rąk do pracy, a firmy stają w obliczu poważnego problemu braków kadrowych, które starają się uzupełniać przy pomocy pracowników obcokrajowców.

Wynagrodzenia w Gliwicach i na Śląsku

Kiedy w 2015 roku firma Sedlak & Sedlak przeprowadzała badanie poziomu wynagrodzeń w województwie śląskim, bazując na wypowiedziach ponad 161 tys. osób, okazało się, że mediana zarobków dla mieszkańców Gliwic wynosiła wówczas 4000 zł, czyli o 500 zł więcej niż mediana wynagrodzenia dla województwa śląskiego. Po ponad roku sytuacja na rynku pracy tylko się poprawiła, a pracownicy mogą liczyć na coraz wyższe wynagrodzenie.

Gliwice są prężnie rozwijającym się miastem i najbardziej zaludnionym ośrodkiem w regionie, przyciągającym inwestorów. Dlatego praca w Gliwicach jest łatwo dostępna w wielu branżach. Pracujące tutaj osoby mogą dodatkowo liczyć na dogodne warunki płacowe. Oferty pracy w Gliwicach czekają między innymi na pracowników związanych z nowymi technologiami oraz z branżą IT, gdzie wciąż istnieje duży popyt na specjalistów. Są oni przyciągani przez pracodawców głównie za sprawą wysokich zarobków.

Gdzie jeszcze warto szukać zatrudnienia w Gliwicach?

Warto wspomnieć przynajmniej o trzech możliwościach, jakie Gliwice dają osobom poszukującym zatrudnienia. Tak naprawdę jednak, wyłącznie jedna z metod będzie w stanie pozytywnie zaskoczyć Cię swoją efektywnością – chodzi, rzecz jasna, o internet i wszelkiego typu portale ogłoszeniowe, takie, jak na przykład GoWork. To właśnie z nich przedsiębiorcy korzystają najchętniej, mając świadomość faktu, że w ten sposób są w stanie skrócić cały proces rekrutacji nawet o kilka tygodni.

Kandydaci z kolei mogą przebierać w ofertach, w ciągu jednego tylko dnia odpowiadając swoim CV nawet na kilkadziesiąt rozmaitych ogłoszeń, trafiających w ich wymagania. Jeżeli zatem interesuje Cię praca w Gliwicach, to skorzystanie z asysty naszego portalu będzie zdecydowanie najlepszą z opcji.

Warto wybrać się również do lokalnego urzędu pracy. Możesz tam zarówno przejrzeć najnowsze oferty, jak i zarejestrować się jako osoba bezrobotna. Jeśli zaś interesuje Cię wyłącznie zatrudnienie w trybie dorywczym, wówczas odpowiednie dla Ciebie rozwiązanie może stanowić agencja pracy tymczasowej.

Rynek pracy w Gliwicach w 2024 roku

Poszukiwanie pracy w Gliwicach jest stosunkowo prostym zadaniem, o ile tylko wiemy która z metod jest najskuteczniejsza. Tradycyjne metody, takie jak Powiatowy Urząd Pracy, agencje zatrudnienia tymczasowego czy osobista wizyta w docelowym zakładzie pracy raczej nie kojarzą się z najwyższą efektywnością.

W dobie powszechnej cyfryzacji dużo lepiej jest skorzystać z asysty jednego z portali ogłoszeniowych, takich, jak na przykład GoWork.pl. To właśnie tam najlepsze oferty zatrudnienia z całej Polski pojawiają się najprędzej i najliczniej, pozwalając obu stronom na szybkie nawiązanie współpracy.

Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_118558357_widok-z-ty%C5%82u-fotografa-z-kamer%C4%85-patrz%C4%85cego-na-przystojnego-biznesmena-w-studiu-fotograficznym.html

Oceń artykuł
5/5 (1)