Praca w Gdyni i w okolicach czeka na kierowców, zwłaszcza tych posiadających wieloletnie doświadczenie. W zasadzie można powiedzieć, że w całej Polsce występuje deficyt kierowców kategorii C i C+E, dlatego w Gdyni zorganizowana została giełda pracy w branży transportowej.

Braki kadrowe w firmach transportowych

W całej Polsce szacuje się, że brakuje nawet 50 tys. kierowców samochodów ciężarowych, czyli posiadających prawo jazdy kategorii C oraz kierowców ciągników siodłowych z naczepą, z kategorią C+E. Firmy transportowe nie radzą sobie z uzupełnianiem braków i muszą ograniczać swoją działalność. Praca kierowcy jest wymagająca i często wykonywana w dużej mierze poza miejscem zamieszkania. Dlatego niewielu się na nią decyduje.

O deficycie kierowców w Polsce mówiono podczas konferencji zorganizowanej w lutym 2017 roku przez Zrzeszenie Przewoźników Drogowych w Polsce oraz krajową Sekcję Transportu Drogowego NSZZ Solidarność. Konferencja nosiła tytuł „Brak kierowców zagrożeniem dla polskiego transportu drogowego”. Oferty pracy dla kierowców m.in. w Gdyni często pozostają kompletnie bez odpowiedzi za strony potencjalnych pracowników.

Giełda pracy w Gdyni

W związku z zasygnalizowanym problemem na rynku pracy w Gdyni, jak i w całej Polsce, gdyński Powiatowy Urząd Pracy zdecydował się na zorganizowanie giełdy pracy w branży transportowej. Odbyła się ona 22 marca 2017 roku, a uczestnicy – zarówno pracodawcy, jak i potencjalni pracownicy, nie musieli płacić za wstęp. Działania Urzędu Pracy w Gdyni były skierowane na całą branżę transportową oraz na pracowników, którzy mogliby w niej pracować. Giełda miała też zachęcić do ewentualnej zmiany profesji te osoby, które nie mają jeszcze uprawnień do kierowania ciężarówkami, ale byłyby chętne do rozwoju zawodowego w tym właśnie kierunku. W transporcie poszukiwani są pracownicy nie tylko z kat. C i C+E prawo jazdy, ale nawet z popularną kategorią B.

Giełda pracy w branży transportowej miała miejsce w Gdyni, w tamtejszym PUP przy ulicy Kołłątaja 8. Odwiedzający mogli zapoznać się z aktualnymi ofertami pracy w Gdyni i w okolicach. Mieli też okazję do uzyskania rzetelnych informacji o sposobach dofinansowania na zdobycie dodatkowych uprawnień.

Przeglądając oferty pracy zgromadzone na giełdzie, można powiedzieć, że w Gdyni do pracy brakuje nie tylko kierowców samochodów ciężarowych, ale również samochodów osobowych oraz autobusów – zarówno w komunikacji miejskiej, jak i w transporcie międzynarodowym. Szansę na zdobycie pracy mają mechanicy i inny pracownicy, w sposób bezpośredni lub pośredni związani z transportem. Giełda stała się spotkaniem pomiędzy pracodawcami a osobami poszukującymi pracy.