Co decyduje o tym, że pracownik wznosi się ponad przeciętność i daje z siebie więcej? Możesz pomyśleć, że zarobki, kompetencje, podejście, zgrany zespół…i będziesz miał rację! Tak naprawdę można ująć to jednym, krótkim zdaniem: dobry pracownik to zadowolony pracownik. A satysfakcja zależy również od komfortu!

przepisy bhp praca biurowa

Dlaczego pracownik powinien mieć wygodnie?

Rozpadający się fotel, hałas, światło zza okna, od którego trzeba nieustannie mrużyć oczy czy klimatyzacja, od której można się przeziębić…ale jestem zmęczony, wróciłbym już do domu – myśli pracownik, biorąc kolejną tabletkę na ból głowy czy gardła – i tak rzeczywiście jest! Niekomfortowe stanowisko pracy w istotny sposób wpływa na wydajność i stan zdrowia zatrudnionego! Ponadto osoba doświadczająca dolegliwości np. bólu kręgosłupa, jest mniej kreatywna, bo jej myśli zajmuje frustracja z tym związana. Zbyt niska temperatura w miejscu pracy sprawia, że pracownik częściej korzysta ze zwolnienia spowodowanego przeziębieniem, ponieważ jego układ odpornościowy jest bardziej obciążony. Złe warunki środowiskowe wpływają też na poziom koncentracji, więc wzrasta ryzyko popełnienia błędu. Trudno wyobrazić sobie, żeby w takiej niewygodnej sytuacji, która powtarza się codziennie, mieć dobry nastrój, a przecież jest to kluczowe do odczuwania wspomnianej satysfakcji z pracy!

Co to jest ergonomia i jak dobrze zorganizować stanowisko pracy w biurze?

Ergonomia to nauka o dostosowywaniu stanowiska pracy do anatomicznych, fizjologicznych i psychicznych możliwości człowieka. Bez względu na to, w jakim biurze zatrudniony jest pracownik i czy jest to praca w Warszawie, Katowicach, Łodzi, Rzeszowie czy Wałbrzychu, jego stanowisko pracy powinno być zaprojektowane według określonych zasad. Oto najważniejsze wytyczne prawidłowego siedziska w przestrzeni biurowej:

  • wygodny, obrotowy fotel, który umożliwia ułożenie rąk podczas pisania tak, żeby tworzyły kąt prosty między ramieniem a przedramieniem, pracownik powinien też dotykać stopami podłogi – krzesło biurowe nie może być zbyt niskie ani zbyt wysokie, dlatego musi mieć funkcję regulacji, ważne też by było wystarczająco szerokie, by pracownik czuł się swobodnie;
  • obszerne biurko, ponieważ pracownik potrzebuje przestrzeni do pracy – wszystkie niezbędne materiały i narzędzia powinny być w zasięgu jego dłoni, powinien mieć też możliwość swobodnego podparcia nadgarstków;
  • odpowiednie oświetlenie – maksymalne wykorzystanie światła słonecznego, które jest najbardziej naturalne do pracy, pracownik nie może być jednak oślepiony i zmuszony do mrużenia oczu, dlatego ważne jest zaopatrzenie biura w rolety i zasłony, które uchronią osoby przebywające w pomieszczeniu, przed nadmierną ekspozycją, w niektórych przypadkach konieczne jest dodatkowe oświetlenie punktowe np. lampka, jednak bez względu na łatwość w dostępie do okien, każde biuro musi być wyposażone również w światło elektryczne;
  • optymalna temperatura, która nie może być niższa niż 18 stopni Celsjusza i nie powinna przekraczać 30 stopni Celsjusza, dlatego samo okno nie jest wystarczającym rozwiązaniem i zwykle potrzebna jest klimatyzacja z możliwością regulacji – większość ludzi najlepiej czuje się w biurze, w którym temperatura wynosi od 20 do 25 stopni Celsjusza;
  • wystarczająca ilość wolnej przestrzeni – według przepisów BHP na jednego pracownika przypada minimum 13 metrów sześciennych przestrzeni biurowej oraz 2 metry kwadratowe podłogi, która nie jest dodatkowo zajęta przez żadne przedmioty.

Redukcja zmęczenia w czasie pracy? To możliwe!

Warto zauważyć, że po każdej przepracowanej godzinie przed komputerem pracownikowi przysługuje 5 minut przerwy i nie jest to bezpodstawne, bo długotrwałe wykonywanie określonej czynności prowadzi nie tylko do zmęczenia, ale też spadku efektywności i tempa pracy. Warto w wolnej chwili wykonać kilka prostych ćwiczeń rozluźniających. Bardzo destrukcyjnym czynnikiem w miejscu zatrudnienia jest hałas, który podnosi poziom stresu i prowadzi do szybszego wyczerpania energii. W standardowym biurze typu open space poziom hałasu wynosi około 60 decybeli, gdzie powyżej 50 decybeli ludzie stają się już zniechęceni do wykonywania bardziej skomplikowanych działań, a od 70 decybeli wzwyż są poważnie narażeni na nerwice, chorobę wrzodową, nadpobudliwość, ból głowy, a w dłuższej perspektywie również uszkodzenie słuchu. Według norm w miejscu pracy, przeznaczonym do wykonywania zadań administracyjnych i biurowych, hałas nie może być wyższy niż 55 decybeli, natomiast w sekretariatach i biurach nie może przekraczać 65 decybeli. Im Twoja praca jest bardziej koncepcyjna, tym więcej ciszy potrzebujesz, by móc należycie ją wykonywać, dlatego bardzo istotne jest wyciszenie stanowiska pracy.

 

Ergonomia to nie jest modne pojęcie tylko praktyczne zasady, mające znaczący wpływ na jakość pracy. Wierzysz w mit, że wygoda w biurze jest zarezerwowana tylko dla szefa? Jak widzisz, to bzdura, ponieważ przepisy BHP wskazują jasno na coś zupełnie innego.