Wybraliśmy innego kandydata – czytasz i wiesz, że znaczy to tyle, że Panu/Pani już dziękujemy. Czujesz złość, rozczarowanie lub jest Ci smutno? A może masz do tego inne podejście? Zobacz, co powinieneś zrobić, jeśli Twoja kandydatura została odrzucona!

Po nitce do kłębka

Dlaczego?! To pytanie rozbrzmiewa w głowach wielu osób, które nie zostały wybrane do pracy po zakończonym procesie rekrutacyjnym. A może, zamiast rzucać pytania w przestrzeń warto zwrócić się do pracownika działu HR i poprosić go o feedback, czyli informację zwrotną? Dzięki temu będziesz dokładnie wiedział, co poszło nie tak. Trudno Ci ocenić poziom Twojej wiedzy oraz sposób wypowiedzi bez towarzyszących temu emocji, które przecież mogą przesłaniać prawdę o tym, jak rzeczywiście sobie poradziłeś. Kiedy poznasz własne niedociągnięcia i słabe strony, możesz zacząć nad nimi pracować i eliminować błędy, jednak nie stanie się tak bez Twojej inicjatywy. Nie rozpaczaj! Zrozum, że to wartościowa lekcja, która pomoże Ci w kolejnym rozmowach w sprawie pracy.

Zachowaj twarz i dobry nastrój

Nie bądź złośliwy dla osoby, która poinformowała Cię o fakcie. Podziękuj jej za spotkanie rekrutacyjne. Nie masz pewności, czy jeszcze kiedyś nie trafi się oferta, na którą będziesz chciał aplikować. Twoja agresja słowna i odpowiedzi w stylu i tak nie chciałem u Was pracować, świadczą o Tobie wyjątkowo niekorzystnie i skreślają szansę na zatrudnienie w przyszłości. Naucz się radzić sobie z odrzuceniem, bo to nie pierwsza i nie ostatnia taka sytuacja w Twoim życiu. Zaakceptuj to, co się stało. Pomyśl, że tak naprawdę nic się nie zmieniło. Może kolejna oferta okaże się dużo ciekawsza i znajdziesz firmę, w której będziesz miał szersze perspektywy? Istnieje duże prawdopodobieństwo, że za kilka tygodni jeszcze podziękujesz w myślach, że nie zostałeś przyjęty!

Rośnij w siłę!

Wiesz już, czego Ci zabrakło do otrzymania nowej pracy we Wrocławiu? Świetnie! Zastanów się teraz, co możesz zrobić? Może warto się dokształcić i zapisać się na studia podyplomowe, kurs lub do szkoły policealnej? Inwestycja w rozwój kompetencji to zawsze dobry wybór. Potencjalni pracodawcy widzą, że się starasz, a Ty stajesz się coraz bardziej konkurencyjny na rynku zatrudnienia. Czasem potrzeba naprawdę niewiele – możesz szlifować umiejętności, które i tak już posiadasz. Masz problem z mówieniem w języku angielskim? Zacznij ćwiczyć konwersacje! Wyjdź do ludzi i poszukaj spotkań branżowych czy miejsc wymiany wiedzy. Bardzo wiele zależy od Twojego zaangażowania. Ostatecznie możesz nawet w krótkim czasie się przekwalifikować, jeśli ciężko Ci znaleźć pracę w wyuczonej dziedzinie. W dzisiejszych czasach to żaden problem!

Miej alternatywy

Aplikujesz do firmy Twoich marzeń? Nigdy nie traktuj jej jako jedynej opcji, choćbyś był przekonany, że na pewno dostaniesz etat. Staraj się mieć kilka alternatyw i najlepiej wyślij CV jednocześnie do kilku ciekawych miejsc pracy w Gnieźnie czy Kielcach. W ten sposób zwiększysz swoje szanse na znalezienie zatrudnienia i łatwiej będzie Ci zaakceptować odrzucenie Twojej kandydatury. Jeśli jesteś zdecydowany zmienić firmę na inną, dobrze jest nie rezygnować z dotychczasowego stanowiska, dopóki nie znajdziesz czegoś lepszego. Dzięki temu wiesz, że negatywna odpowiedź od specjalisty działu HR nie sprawi, że zostaniesz bez dochodu przez kolejny miesiąc i dalej możesz chodzić na rozmowy rekrutacyjne – na pewno w końcu wybiorą właśnie Ciebie!

 

Szukając pracy, należy zachować spokój i nie zrażać się porażkami. Pamiętaj, że powodów, przez które rozpatrzono negatywnie Twoją aplikację, może być mnóstwo i na niektóre z nich nie masz wpływu. Nie traktuj odrzucenia Twojej kandydatury jako końca świata. Idź dalej!

Chcesz podzielić się przemyśleniami dotyczącymi procesów rekrutacyjnych, w których uczestniczyłeś? Masz jakieś dobre słowo dla tych, którzy się poddają po kolejnej nieudanej próbie znalezienia pracy? Czekamy na Twój komentarz!