Bezrobocie w Częstochowie w 2021 roku zaczęło rosnąć. Za tę sytuację odpowiedzialny jest kryzys spowodowany pandemią koronawirusa. Sprawdź w naszym artykule, ile wynosi stopa bezrobocia w Częstochowie oraz dowiedz się, kto jest szczególnie narażony na problemy ze znalezieniem pracy. 

Częstochowa bezrobocie – jak wygląda sytuacja?

Ze statystyk opublikowanych przez częstochowski PUP wynika, że pandemia znacząco wpłynęła na lokalny rynek pracy. Stopa bezrobocia w Częstochowie w styczniu 2020 roku wynosiła 3 proc., a następnie zaczęła gwałtownie wzrastać i w grudniu zatrzymała się na poziomie 4,2 proc. Niestety, rok 2021 nie przyniósł żadnej poprawy. Najnowsze statystyki wskazują, że bezrobocie w kwietniu 2021 roku wynosiło 4,4 proc. Sytuacja w Częstochowie jest jednak dużo lepsza od powiatowej, gdzie wskaźniki pokazały aż 8,1 proc. Gorzej jest również w województwie śląskim, gdzie bezrobocie wynosi obecnie 5 proc. 

Bezrobocie Częstochowa – kto może mieć trudności ze znalezieniem pracy?

Poszukiwane zawody w Częstochowie to przede wszystkim wysoko wyspecjalizowani specjaliści z branży budowlanej, medycznej, edukacyjnej czy finansowo-księgowej np. inżynierowie budownictwa, lekarze i pielęgniarki, specjaliści ds. finansowo księgowych czy nauczyciele szkół specjalnych i oddziałów integracyjnych. Praca na tych stanowiskach wymaga wykształcenia  wyższego oraz doświadczenia. 

Bezrobocie w Częstochowie a płeć

Jak wynika ze szczegółowych danych PUP, trudności ze znalezieniem pracy w Częstochowie mają przede wszystkim kobiety. Pod koniec maja 2021 roku bezrobotnych pań było 2 532, a zatem stanowiły one ponad połowę wszystkich zarejestrowanych osób. Pomimo wyższych lub podobnych kwalifikacji, kobiety mają mniejsze szanse na rynku pracy niż mężczyźni m.in. ze względu na „ryzyko” zajścia w ciążę. Często otrzymują one również niższe wynagrodzenia, co zniechęca do poszukiwania zatrudnienia. To przejawy dyskryminacji kobiet na rynku pracy. 

Bezrobocie w Częstochowie a wiek

Bezrobocie w Częstochowie dotyczy osób od 35 do 44 lat, które stanowią 25,5 proc. wszystkich bezrobotnych. W podobnej sytuacji są ludzie młodzi w przedziale wiekowym 25-34 lata – jest ich 2 078, czyli 21,1 proc. Przyczyną, dla której nie mogą oni znaleźć zatrudnienia, mogą być zbyt małe kwalifikacje zawodowe lub kompetencje, jakie nie odpowiadają obecnym potrzebom rynku pracy. Odpowiedzią na część tych problemów może być dodatkowa praca w Częstochowie. Dla młodych osób to możliwość zdobycia pierwszego doświadczenia zawodowego, dzięki czemu mają już możliwość wpisania dodatkowej pozycji z CV. Dla współczesnych pracodawców doswiadczenie – nawet najmniejsze – jest juz sygnałem, że taka osoba poznała system pracy i potrafi się w nim odnaleźć.

Z problemem bezrobocia borykają się również seniorzy, których jest 18,7 procent. Właściciele firm unikają zatrudniania pięćdziesięcio- i sześćdziesięciolatków, ponieważ uważają ich za mniej wydajnych, powolnych, chorowitych oraz bojących się zmian. Tymczasem z doświadczenia pracodawców, którzy dają szansę seniorom wynika, że są oni lojalnymi, dokładnymi pracownikami z wieloletnim doświadczeniem.

Bezrobocie w Częstochowie a wykształcenie

Z kwietniowych statystyk PUP wynika, że w Częstochowie bezrobocie dotyczy przede wszystkim osób z wykształcenie policealnym i zasadniczym zawodowym (24,8 proc.), gimnazjalnym, podstawowym i niższym (23,7 proc.) oraz zasadniczym zawodowym (23,5 proc.). Bezrobotnych z wykształceniem wyższym, którzy nie mogą znaleźć pracy, jest 18,1 proc., a ze średnim – 9,9 proc. 

Bezrobocie Częstochowa 2021 – jakie są zawody nadwyżkowe?

Z wyników badania „Barometru zawodów” wynika, że w trudnym położeniu znajdują się kierownicy sprzedaży oraz kierowcy ds. zarządzania i obsługi biznesu. Do tej pory mogli oni liczyć na wysokie zarobki w Częstochowie, ale pandemia spowodowała redukcję kosztów w wielu przedsiębiorstwach, zwłaszcza na szczeblu kierowniczym. Pogorszenie sytuacji miało również miejsce w branży turystycznej. Z tego powodu pracy w Częstochowie prawdopodobnie nie znajdą pracownicy biur podróży i organizatorzy obsługi turystycznej. Lokalny rynek pracy jest również przesycony socjologami i specjalistami ds. badań ekonomiczno-społecznych.

Oceń artykuł
5/5 (1)