Kandydat, który nie otrzymał propozycji pracy, zastanawia się, co było tego przyczyną. Niekiedy trudno mu uwierzyć, że nie zostaje zatrudniony pomimo bogatego doświadczenia i wykazania się umiejętnościami podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Skoro poszło mu naprawdę świetnie, to skąd taka decyzja firmy? Często na siłę szuka winy w sobie. Czy zawsze ma to sens? Jak myślisz, czy Twoja kandydatura może być odrzucona niezależnie od oceny Twojego CV i spotkania rekrutacyjnego?

Kandydat zbyt idealny

Jeśli chcesz mieć duże szanse na otrzymanie pracy, to powinieneś spełniać minimum 70- 80% wymagań z danej oferty pracy. A co jeśli spełniasz wszystkie, a może nawet je prześcigniesz? To może być postrzegane jako problem. Mimo że Ty podejrzewasz, że będzie Ci się dobrze pracować, to Twoja kandydatura może budzić niepokój. Co, jeśli praca nie będzie dla Ciebie wyzwaniem, więc szybko się znudzisz i odejdziesz? Kolejna rekrutacja będzie oznaczać kolejne koszty dla firmy. Co, jeśli stwierdzisz nagle, że Twoja wartość rynkowa jako specjalisty jest znaczne większa, bo oferta była napisana pod juniora, a Ty umiesz więcej już na etapie przyjmowania Cię do pracy? Wówczas fakt, że poradziłeś sobie najlepiej na rozmowie rekrutacyjnej, nie sprawi, że otrzymasz propozycję zatrudnienia, dlatego zastanów się dobrze, czy nie lepiej zawężać pole poszukiwań, niż tracić czas.

Wewnętrzna rekrutacja, czyli mniejsze ryzyko

Przyjęcie w szeregi firmy nowego pracownika to zawsze ryzyko dla firmy. Możesz być kompetentny, doświadczony i sprawiać bardzo dobre pierwsze wrażenie, a jednak nie gwarantuje to owocnej współpracy. Zdarza się, że etat dostaje pracownik zatrudniony dotychczas w firmie na pokrewnym stanowisku i cieszący się dobrą opinią. Managerom dużo łatwiej jest przewidzieć, jak taka osoba się sprawdzi. Zna już politykę firmy, jej produkty, dogaduje się z innymi pracownikami, do tej pory radziła sobie, pełniąc inną funkcję. Wiedz jednak, że jeśli rzeczywiście Twoja kandydatura spodobała się specjaliście ds. rekrutacji i potencjalnym przełożonym, to warto śledzić ich aktualne oferty.

Znam go – polecam!

Kandydat z polecenia. Cokolwiek o tym myślisz, to jeśli znajdzie się osobą, która będzie miała wymagane kompetencje, a w dodatku zna ją prezes, manager lub pracownik działu, to niestety, ale w większości przypadków to właśnie ona otrzyma propozycję pracy. Sprzyja temu fakt, że obecnie coraz więcej firm proponuje bonusy finansowe swoim pracownikom za zaproponowanie wartościowych kandydatów, którzy przepracują np. co najmniej pół roku. Polecenie to ciągle mniejsze ryzyko niż osoba, której nikt nie zna. Oczywiście różnie z tym bywa, bo nie zawsze taki kandydat jest bardziej doświadczony od Ciebie. Im mniejsze miasto, tym siła polecenia może mieć większe znaczenie. To wskazówka dla Ciebie, żeby zadbać o wartościowe kontakty służbowe. Będąc aktywnym zawodowo od kilku lub kilkunastu lat, a jednocześnie znając się dobrze na tym, co robisz, możesz mieć ich już całkiem sporo.

Zmiany w firmie

Bywa też, że pracodawca wycofuje się z poszukiwania kandydata na dane stanowisko, bo projekt zostaje zamknięty. Czasem następuje reorganizacja działu i nagle poszukiwanie nowego pracownika nie jest już konieczne. Jeśli firma jest w kryzysie i konieczne jest znalezienie sposobu na zaoszczędzenie, to często w pierwszej kolejności rezygnuje się z prowadzonych procesów rekrutacyjnych, ponieważ jest to zawsze spory koszt dla firmy. Z różnych powodów osoby zarządzające mogą też zdać sobie sprawę, że dotychczasowe ogłoszenie nie spełnia wszystkich wymagań i należy je przemyśleć, a następnie stworzyć od nowa. Wówczas może być tak, że zostaną w nim wymienione inne umiejętności niż poprzednio, a Twoja kandydatura nie będzie już najlepsza.

 

Uważasz, że Twoja kandydatura została odrzucona z powyższych powodów? Chciałbyś podzielić się jakąś myślą związaną z naszym artykułem? Czekamy na Twój komentarz!

Oceń artykuł
0/5 (0)