HR – wszyscy wiemy, co to znaczy, prawda? Założę się, że chcieliście powiedzieć zasoby ludzkie (ang. Human Resources), ponieważ tak to wszyscy nazywają. W podejściu Agile, sposób, w jaki myślimy i mówimy o HR, skupia się na relacjach międzyludzkich (ang. Human Relationships). Poniżej znajdziesz 6 rzeczy, których prawdopodobnie nie wiedziałeś o HR w kontekście Agile, a mogą Cię zainteresować.

Skończ z efektem Douglas’a

 EfektTypowy Douglas to ucieleśnienie wszystkich złych cech, które czasem widzimy u naszych pracowników. Przez to wiele zasad w obszarze HR tworzymy z myślą właśnie o nim, a ich przesłanie jest jasne, pracownika należy kontrolować. Nie przynosi to jednak żadnych korzyści ogromnej większości ludzi, którzy Douglasem nie są. W zgodzie z Agile powinniśmy skupić się na wyzwoleniu i wykorzystaniu całego potencjału pracowników, których mamy w organizacji.

Daj im przestrzeń i wsparcie do rozwoju

PrzestrzeńPodejście Agile umożliwia ludziom podejmowanie decyzje o kierunku rozwoju swoich kompetencji zawodowych. Oczywiście przy pełnym wsparciu liderów i działu HR, który powinien dostarczyć wszystkie niezbędne rozwiązania i narzędzia. Powinniśmy pozwolić pracownikowi na rozwój, dając autonomie w działaniu i jasno określony cel. Zapewniając równocześnie pełne wsparcie i pomoc w odpowiedzi na kluczowe pytania o jego przyszłość w organizacji.

To ludzie zapewniają Ci przewagę na rynku

RynkKiedy zaczynasz zdawać sobie sprawę, że nową walutą dla konkurencyjności na rynku są talent, skuteczne przywództwo i twoi ludzie, odkrywasz również, że cele HR zmieniły się w ciągu ostatnich lat. Oznacza to, że w myśl Agile powinieneś kształtować swoją organizację tak, aby była przejrzystym, inspirującym, angażującym i przyjaznym miejscem pracy. Od samego początku pracownik musi czuć, że pracuje dla organizacji, której wartości i praktyki są zgodne z jego własnymi.

Nie oceniaj, lecz doceniaj pracowników

DoceniajZamiast prosić menedżerów o oceny pracowników, powinniśmy zapytać o plany wobec nich. Należy postawić kluczowe pytania, czy chcesz rozwijać tę osobę, czy spróbowałbyś ją zatrzymać, gdyby chciała odejść. Jesteśmy dobrzy w znajdowaniu słabości u innych, ale to na sile naszych ludzi powinniśmy się skupić. W myśl Agile powinny budować kulturę otwartej komunikacji wspieraną przez trenerów kariery i poszukiwaczy talentów z zespołów HR.

Pamiętaj, że nie zawsze chodzi o pieniądze

PamiętajCzęsto funkcjonujemy z mylnym przeświadczeniem, że świat kręci się tylko wokół pieniędzy. Oczywiście są one bardzo ważnym elementem naszego życia, również tego zawodowego, ale nie można zapominać, że stanowią one jedynie motywator zewnętrzny. Ważniejsze od pieniędzy potrafią być relacje z kolegami z zespołu czy bezpośrednim przełożonym. Nie bez powodu mówi się, że pracownicy odchodzą nie od firm, lecz od swoich managerów.

Wszystkie trendy i procesy w obszarze HR zmierzają w kierunku zwinności. Coraz więcej firm kieruje swoją energię na pracownika, doceniając jego obecność w firmie, wspierając rozwój, stosując bieżący feedback zamiast ocen pracowniczych, wybierając właściwy sposób motywacji, a to wszystko na podstawie kultury otwartej komunikacji. Jako HRowcy musimy zachować dużą elastyczność i ciągłą potrzebę doskonalenia, pozostając w gotowości na dynamicznie się zmieniający rynek pracy i biznes, szczególnie gdy chcemy być Agile.