Pierwszy dzień w nowej pracy? Zawsze to stresujący moment, ponieważ nie wiesz jaka atmosfera panuje w biurze, jak będzie wyglądało Twoje miejsce pracy i czy współpracownicy Cię polubią. Nie zapominaj o dobrym nastawieniu… i o 5 zasadach, które musi przestrzegać nowy pracownik!

praca

1. Pokaż się z jak najlepszej strony. Pierwsze wrażenie jest jak pieczęć, która w oczach innych określi cię na lata. Uważaj na stosunki międzyludzkie panujące w nowym miejscu pracy. W pierwszych dniach nie zajmuj stanowiska, nie zaprzyjaźniaj się, nie wyrabiaj sobie zdania o kimś. Możesz paść ofiarą spisków, przeciągania na stronę, szukania sojuszników – i stać się dla niektórych wrogiem.

nowa praca2. Nie daj się wmanewrować w niesprawiedliwą pracę, tylko dlatego że to twój pierwszy dzień. Na przykład nie zgadzaj się na robienie herbatek pracownikom. Możesz pozostać już w takiej roli…

3. Uśmiechaj się częściej! Zjednasz sobie ludzi i będą Cię pozytywnie postrzegać!

4. Nie mów „nie” w sprawach zawodowych. „Nie wiem”, „Nie da się”, „Nie potrafię” – tych słów nie ma w twoim słowniku. Używaj zwrotów: „Będę próbował”, „Postaram się”, „Na pewno warto spróbować”, a nawet: „Lubię bardzo trudne wyzwania”.

5. Nie komentuj warunków pracy. W pierwszych dniach zwykle silnie będzie odczuwał, że pod biurkiem nie wyciągniesz nóg, fotel biurowy jest za twardy, od godziny 14-ej słońce świeci ci prosto w oczy, a kolega nie opuszcza żaluzji. Po krótkim czasie przyzwyczaisz się albo zaczniesz powolutku zmieniać biurową rzeczywistość.

Pamiętaj, że żadna praca nie jest idealna i z pewnością już pierwszego dnia zaczniesz dostrzegać jej negatywną stronę, jednak nie zniechęcaj się tym! Niektóre rzeczy można zmienić, z czasem zaprzyjaźnić się ze współpracownikami i przyzwyczaić się do nowych pomysłów szefa.

Autor wpisu: GoWork.pl