Dłuższy wiek emerytalny to szansa na zminimalizowanie skutków niekorzystnych czynników demograficznych w przyszłości. Czy rząd podejmie się zmian w tej kwestii? Minister rodziny Marlena Maląg twierdzi, że nie ma planów związanych z modyfikacją wieku emerytalnego.

Wiek emerytalny w Polsce – czy będą zmiany? Minister odpowiada

Czy rząd podniesie wiek emerytalny?

Nic nie wskazuje na to, by w najbliższym czasie rząd w ogóle brał pod uwagę podniesienie wieku emerytalnego. Jak stwierdziła minister rodziny Marlena Maląg na ostatniej konferencji prasowej:

„Nie po to przywracaliśmy wiek emerytalny (60 lat dla kobiet, 65 lat dla mężczyzn), aby teraz pracować nad jego wydłużeniem”.

W jej ocenie przywrócona została godność seniorów, dając im jednocześnie możliwość wyboru. Minister wskazała, że rząd nie przewiduje wydłużenia wieku emerytalnego. Każdy Polak powinien mieć wybór, czy po osiągnięciu odpowiedniego wieku przechodzi na emeryturę. Kwestia ta nie może mieć charakteru przymusu. Tym, co ułatwi wybór, są różnego typu instrumenty zachęcające do dłuższego pozostawania na rynku pracy, którego przykładem jest PIT 0 dla seniorów.

Czy trzeba będzie zmienić wiek emerytalny w Polsce?

Nie ulega wątpliwości, że wyższy wiek emerytalny jest korzystniejszy dla rozwiązań systemowych. Na jego podwyższenie decyduje się coraz więcej krajów. W Polsce również mówi się o takich zmianach, jednak nikt nie decyduje się na podejmowanie drastycznych kroków w tej sprawie. Dzięki temu Polacy mogą być na razie spokojni o utrzymanie wieku emerytalnego.

Z drugiej strony przykładowo prognozy Komisji Europejskiej wskazują, że w Polsce na emeryturę powinno się przechodzić w wieku 70 lat. Mogłoby to rozwiązać problem z dysproporcją między osobami pracującymi a osobami na emeryturze. Za wprowadzeniem wyższego wieku emerytalnego w Polsce opowiada się także Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD).

Polacy pracują dłużej

Minister Maląg podkreśla, że zachęty stosowane przez rząd, które mają na celu dalsze zatrudnienie w wieku emerytalnym, przynoszą efekty. Wcześniej aż 80% osób zaraz po uzyskaniu praw do emerytury decydowało się na skorzystanie ze świadczenia. Po wprowadzeniu zmian ten odsetek zmniejszył się do 60%.

Potwierdzają to również inne badania. W przypadku Barometru Polskiego Rynku Pracy, przygotowanego przez Personnel Service, 55% Polaków wskazuje, że po uzyskaniu wieku emerytalnego nie przejdzie na emeryturę. Jeszcze rok temu osób deklarujących pracę po uzyskaniu praw do emerytury było 50%, a więc obserwujemy tu delikatny wzrost podyktowany wieloma czynnikami. Często niestety dotyczą one głównie niepewnej sytuacji finansowej.

Oceń artykuł
1/5 (1)