Od lipca 2023 roku stopa bezrobocia w Polsce utrzymywała się na stabilnym poziomie, wynosząc 5,0%. W grudniu nastąpiła zmiana. Dotyczy ona jednak nieznacznej różnicy, ponieważ według szacunków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej stopa bezrobocia rejestrowanego w Polsce w końcu grudnia 2023 roku wyniosła 5,1%.

Stopa bezrobocia w Polsce

Bezrobocie w grudniu

Stopa bezrobocia w Polsce w grudniu 2023 roku według Ministerstwa wyniosła 5,1%, czyli więcej niż we wcześniejszych miesiącach. Jednocześnie w porównaniu z końcem 2022 roku była ona nieco niższa (5,2%).

Delikatne przełamanie widać w liczbie bezrobotnych, bowiem dane Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wskazują, że w grudniu 2023 roku w urzędach pracy zarejestrowanych było 789,4 tys. osób bezrobotnych. Zestawiając taką liczbę z wynikiem uzyskanym miesiąc wcześniej, czyli z listopadem 2023 roku można zauważyć, że grupa ta zwiększyła się nieznacznie o 2,1%, czyli o 16 tys. osób. Z kolei porównując liczbę bezrobotnych z grudnia z wynikiem uzyskanym w tym samym miesiącu w 2022 roku, wskazano, że była ona mniejsza o prawie 30 tys. bezrobotnych.

Pracodawcy do urzędów pracy zgłosili ponad 68 tys. wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej. Według szacunków najniższa stopa bezrobocia wystąpiła w województwie wielkopolskim, wynosząc 3%, a najwyższą odnotowano w województwie podkarpackim, gdzie było to 8,7%.

Bezrobocie w Polsce a Eurostat

Ostatnie dane Eurostatu o bezrobociu dotyczą okresu października. Pod koniec listopada 2023 roku opublikowano, że stopa bezrobocia w Polsce w październiku wyniosła 2,8%. Wskaźnik ten był więc duży niższy niż średnia dla całej unii (6,0%) i średnia dla krajów strefy euro (6,5%).

Wynik ten sprawił, że nasz kraj znalazł się zaraz za Maltą (2,5%) na drugim miejscu listy dotyczącej najniższej stopy bezrobocia w Unii Europejskiej.

Dlaczego bezrobocie w Polsce wzrasta?

Powodem nieznacznego wzrostu stopy bezrobocia w Polsce w grudniu według Ministerstwa jest koniec prac sezonowych obserwowany zwykle w miesiącach zimowych. Jest to zjawisko cykliczne i naturalne.

Jeżeli jednak w najbliższych miesiącach bezrobocie będzie się sukcesywnie zwiększać, a rozpoczęcie prac sezonowych widocznie nie wpłynie na zmniejszenie stopy bezrobocia, można będzie sądzić, że jest to konsekwencja wielu obecnych wyzwań, takich jak wzrost kosztów życia i prowadzenia działalności.

Oceń artykuł
0/5 (0)