Nie ulega wątpliwości, że nałóg palenia generuje koszty. Chodzi nie tylko o wydatki związane z ich zakupem, ale również straty, które ponosi pracodawca, gdy jego pracownik musi palić papierosy w trakcie pracy. Co więcej, takie osoby cechuje spadek efektywności oraz gorszy stan zdrowia. Co na to niepalący?

Problem palących pracowników

Palący pracownicy a polscy przedsiębiorcy

Palaczy wciąż przybywa. Jest to alarmujące nie tylko dla NFZ, ale również dla pracodawców, którzy ich zatrudniają. Jak wskazuje „Rzeczpospolita”, statystycznie co czwarty Polak wychodzi na papierosa w trakcie pracy, potwierdzając ten wniosek wynikami badania Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego. Według uzyskanych danych pracodawca traci na tym około cztery efektywne godziny pracy w ciągu tygodnia. W skali roku daje to w sumie 22 dni robocze przeznaczone na palenie. Jednak to nie wszystko. Statystyczna osoba paląca jest na zwolnieniu lekarskim średnio o 2,7 dnia dłużej niż osoba niepaląca. To w skali roku kolejne 25 dni straty wygenerowane wobec firmy.

Palący pracownik – problem globalny

Problemy związane z osobami palącymi w pracy mają charakter globalny. Można wskazać tu publikację „Scandinavian Journal of Work, Environment and Health”, w której wskazano różne badania naukowców, które dotyczyły niekorzystnego wpływu papierosów na pracę osób zmagających się z tym nałogiem.

Jak się okazało, aż 33 badania dowiodły, że palacze brali średnio o 31% więcej zwolnień lekarskich, niż niepalący pracownicy. Istotnym problemem ma być również prezenteizm, który dotyczy sytuacji, gdzie mimo obecności w pracy, efektywność pracownika jest obniżona. Powodem może być złe samopoczucie czy słaba kondycja fizyczna. Według badań benefitnews.com z 2020 roku to właśnie palenie tytoniu, zaraz za nadmiernym spożywaniem alkoholu było główną przyczyną osłabienia efektywności. Wynikało to głównie z potrzeby wychodzenia na częste przerwy.

Z kolei z badań z 2013 roku wynikało, że dodatkowy koszt ponoszony przez pracodawcę w związku z uzależnieniem pracowników od papierosów wynosił 5816 dolarów rocznie na osobę.

Dodatkowe dni wolne dla pracowników niepalących

W wielu firmach zaczyna się dostrzegać problem nierówności, który pojawia się w kwestiach związanych z paleniem. Jak wskazał serwis „Business Insider”, przykładem może być tutaj japońska firma marketingowa Piala. Biorąc pod uwagę całą jej kadrę, aż 30% pracowników było palaczami. Pozostali zatrudnieni, widząc dłuższe przerwy kolegów i ich mniejszą efektywność w pracy postanowili walczyć o swoje. W odpowiedzi na skargę jednej z osób niepalących dyrektor generalny przyznał niepalącym pracownikom dodatkowy czas wolny. Zmiany te miały być nie tylko rekompensatą dla niepalących, ale mieć też charakter motywacyjny w procesie uwalniania się od uzależnienia.

Oceń artykuł
0/5 (0)