Praca w biurze, praca w domu, praca na wakacjach. Ciągle obowiązki, służbowe zadania i narastające zmęczenie. Polacy pracują dużo,jednak – jak wynika z badań zleconych przez markę Agonista – wcale nie chcą tego zmienić.

Chcemy dużo pracować?

Nie jest tajemnicą, że Polacy pracują długo. Forbes w artykule Polacy pracują dużo, ale nieefektywnie powołał się na badania przeprowadzone na zlecenie marki Agonista. Wyniki były zaskakujące – co 10 mężczyzna pracuje powyżej 12 godzin dziennie. Najwięcej pracują osoby po 40. roku życia, dokładając sobie obowiązków również w weekendy. Jednak 30-latkowie nie pracują wiele mniej, chociaż bardziej bronią się przed wykonywaniem służbowych obowiązków w sobotę i niedzielę. Jak zatem zwiększyć naszą wydajność?

Przeciętny pracownik poświęca 80% czasu w pracy na…pracę!

Zdarzają się też tacy, którzy co 2-3 godziny przeznaczają na czynności kompletnie niezwiązane z powierzonymi im obowiązkami. Ale długie godziny w pracy wcale nie świadczą o „obowiązkowym” zmęczeniu.

Jak podaje Forbes, tylko 13% badanych byłoby zadowolonych ze zmniejszenia czasu pracy kosztem wynagrodzenia. Przeciwnego zdania jest aż ¾ respondentów. Warto podkreślić, że osoby badane mają w dużej mierze wykształcenie wyższe. Co innego dzieje się z planowaniem urlopów – Polacy już na początku roku sprawdzają, w jakie dni opłaca się wziąć wolne, by nasz weekend stał się jak najdłuższy.

Osoby pracujące po 12 godzin na dobę, obciążone ciągłym stresem i natłokiem zajęć, nie mogą być efektywnymi pracownikami. W efekcie oznacza to, że przedsiębiorstwo nie zarabia dzięki nim aż tyle, ile by mogło.

Pracownicy, nie chcąc skrócenia czasu pracy, mogą czuć się po prostu zagrożeni. Boją się, że odejmując sobie godziny lub dzieląc obowiązki z kimś innym przestają być niezastąpieni. W efekcie prowadzi do wyparcia z danego stanowiska z uwagi na brak efektywności. Oczywiście nie zawsze musimy zakładać najgorszy scenariusz, jednak patrząc na realia rynkowe jest się czego obawiać.

System pracy a zwiększenie efektywności

Pomysłów na zwiększenie efektywności pracowników jest wiele. Jednym z nich jest 6-godzinny tryb pracy. Takie rozwiązanie funkcjonuje w Szwecji czy w Norwegii, gdzie zatrudnieni pracują krócej, a przez to są zmotywowani do swojej pracy, utrzymując dobre tempo wypełniania obowiązków.

Ciekawą propozycją na zwiększenie efektywności w pracy jest też 4-dniowy tydzień pracy. Na takie rozwiązanie zdecydowało się już wiele firm na całym świecie – również w Polsce. Przykładem może być tutaj Herbapol Poznań, który wdrożył taki system również dlatego, aby pracownicy mogli łatwiej osiągnąć równowagę między życiem prywatnym i zawodowym.

Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_66982430_ludzie-biznesu-pracuj%C4%85cy-na-laptopie-i-dyskutuj%C4%85cy-o-swoich-stanowiskach-dotycz%C4%85cych-nowej-strategii.html?vti=nlw79z3uyabwsiwz4o-1-5

Oceń artykuł
0/5 (0)