Jeśli praca pochłania całe nasze życie, aktywnie spędzamy każdą chwilę i nie mamy czasu na relaks, warto nauczyć się zdrowego egoizmu. Życie w pośpiechu to już norma – szczególnie jest ono odczuwalne w większych miastach. Jak zadbać o siebie i znaleźć na to czas?

praca

Stres w pracy, brak snu i zła dieta

Psychologowie ciągle podkreślają, że potrzebujemy chwili ciszy przynajmniej raz dziennie. Jest to ważne nie tylko dla zdrowia, ale również dla zachowania równowagi psychicznej. Wbrew pozorom leniuchowanie większości z nas przychodzi zdecydowanie trudniej niż praca. Wynika to z indywidualnych cech charakteru oraz ambicji, potrzeby wykazania się, przyjmowania nowych wyzwań. Trudno się nam przełączyć na tryb offline, ponieważ boimy się, że możemy stracić coś ważnego, że coś nas ominie.

Stresująca praca plus nieodpowiednia dieta i brak snu to nie najlepsze warunki, w jakich nasz organizm musi funkcjonować. Z dnia na dzień tracimy odporność i dopada nas osłabienie. Najwyższy czas temu przeciwdziałać. Mamy dla Was kilka metod, które pomogą wprowadzić chociaż trochę harmonii do codziennych obowiązków.

1. Rób drzemki – w ciągu dnia lub po południu warto położyć się chociaż na 20 minut. Nawet jeśli nie zaśniemy, to wyciszymy organizm. Kiedy jesteśmy wypoczęci, poprawia się nasza koncentracja, zdolności decyzyjne, więc stajemy się bardziej wydajni.

2. Wykorzystaj małe przerwy – jeśli czujemy, że nie mamy już siły pod koniec pracy, a musimy zdążyć z projektem, zdać raport, najlepszym pomysłem jest zrobienie przerwy. Pozbieramy myśli i nie będziemy działali chaotycznie, pod presją czasu. Wystarczyć wypić kawę, popatrzeć przez okno i odprężyć się przez chwilę.

3. Zrób coś dla siebie – zaplanuj jeden dzień, który w całości poświęcisz sobie. Idź na masaż, skorzystaj z zabiegów kosmetycznych, wybierz się do fryzjera lub idź do kina. Rób wszystko to, co przynosi Ci radość, spędź ten czas ze znajomymi. Zobaczysz, że takie mini wakacje będą miały zbawienne skutki dla Twojego organizmu.

Od tej pory egoizm nie powinien się kojarzyć z niczym negatywnym – pracując cały dzień należy się nam chwila na złapanie oddechu. Dobrym pomysłem jest również stworzenie małego azylu w domu, miejsca, gdzie ze spokojem wypijemy herbatę i przyjrzymy się otaczającemu nas światu.