Pokolenie Z uchodzi za osoby ambitne, ale też niezależne, a czasami nawet egoistyczne. Według najnowszego badania takie osoby wolą uzyskać bezpieczeństwo finansowe niż wspinać się po szczeblach awansu w firmie. Jak widać, wiele przedstawicieli pokolenia Z jest też realistami, gdyż bierze pod uwagę dość niepewną obecnie sytuację ekonomiczną.

Pokolenie Z na rynku pracy - pieniądze ważniejsze niż awans

Priorytety dla pokolenia Z – stabilność finansowa

Najnowsze badanie młodych Amerykanów przeprowadzone przez firmę Standard dostarcza ciekawych wniosków. Jak opisuje serwis businessinsider.com.pl, dla większości Zetek pieniądze są ważniejsze od awansu. Poniekąd może to wynikać z obecnej sytuacji gospodarczej w kraju.

Osoby z pokolenia Z czują się zagrożone pod względem finansowym, ponieważ żyją z wypłaty do wypłaty. Tylko jedna trzecia badanych wskazała, że jest w dobrej sytuacji finansowej.

Jak zauważają autorzy badania, młoda grupa wiekowa, czyli pokolenie Z już wchodząc w życie zawodowe, musi radzić sobie z presją uzyskania wysokich zarobków. Powodem tego stanu rzeczy są oczywiście rosnące koszty życia – mieszkania, edukacji i opieki zdrowotnej.

Mimo że osoby z pokolenia Z wykazują chęć oszczędzania, zwykle na początku kariery zawodowej nie mogą liczyć na stawki, które umożliwiają odłożenie części pensji. Obawy o długoterminowe oszczędności, wysoką inflację i deficyt awaryjnych pieniędzy to problemy, które u Zetek mają wywoływać nawet problemy ze snem.

Pokolenie Z – trendy na rynku pracy

Wyżej opisany styl życia pokolenia Z wpływa na trendy rynku pracy. Skoro Zetki potrzebują bezpieczeństwa finansowego, pracodawcy, którzy chcą przyciągnąć takie osoby, powinni przykładowo zapewnić im dostęp do korzystnych pożyczek, dobre konto emerytalne, czy skuteczną ochronę ubezpieczeniową. W badaniu wskazano, że takie benefity umożliwiają młodym osobom zakup domu, czy spłatę kredytu studenckiego.

Przyszłe strategie rekrutacyjne, które mają być skierowane do Zetek muszą wziąć pod uwagę atrakcyjne warunki finansowe. Pokolenie Z nie jest przywiązane do miejsc pracy, bowiem w badaniu LinkedIn z 2023 roku ponad 90% respondentów rozważało zmianę zatrudnienia. Jeśli więc Zetki nie otrzymają takich warunków, które pozwolą im uzyskać względną stabilność finansową, nie będą mieć problemu z decyzją o podjęciu nowej pracy. To z kolei będzie generować dla pracodawców nowe koszty związane z potrzebą prowadzenia kolejnej rekrutacji.

Oceń artykuł
0/5 (0)