W ostatnich miesiącach systematycznie pojawiają się doniesienia o zwolnieniach w polskich oddziałach firm o zasięgu międzynarodowym. Tym razem taka sytuacja dotyczy marki Nokia, która w związku ze spadkiem przychodów szuka oszczędności. Restrukturyzacja wymagać będzie zwolnienia pracowników w różnych lokalizacjach – również w Polsce.

Grupowe zwolnienia w Nokii

Trudna sytuacja koncernu Nokia

Trudna sytuacja gospodarcza nie omija gigantów takich jak Nokia. Firma poinformowała ostatnio, że przez zmniejszenie przychodów z sieci komórkowych w Ameryce Północnej, a jednocześnie umiarkowaną sprzedaż na rynku indyjskim jest zmuszona podjąć się procesu cięcia kosztów.

To oznacza, że marka planuje zwolnić sporą część pracowników. Wstępne szacunki wskazują, że redukcja będzie dotyczyć 14 tys. miejsc pracy. Dla firmy mają to być w najbliższych latach oszczędności rzędu od 800 mln do nawet 1,2 mld euro.

Zwolnienia w Nokii

Obecnie w firmie Nokia zatrudnionych jest ponad 86 tysięcy osób na całym świecie. W Polsce koncern ma z kolei ponad 6 tys. pracowników. Placówki działają w różnych miastach – w Warszawie, Krakowie, czy Bydgoszczy.

Jak informuje serwis bankier.pl, według planów firmy, w polskich oddziałach ma zostać zwolnionych ponad 700 osób, choć nieoficjalnie mówi się o redukcji zatrudnienia nawet w przypadku 830 etatów. Ostatecznie jednak nie podano szczegółów ani daty realizacji tych planów. Z drugiej strony zwolnienia grupowe w Nokii zostały już zgłoszone do Powiatowego Urzędu Pracy we Wrocławiu. Ze względu na brak dokładniejszych informacji, więcej o redukcji etatów będzie zapewne wiadomo na początku nowego roku. Pracownicy już teraz muszą przyzwyczaić się do myśli o poszukiwaniu nowej pracy.

Oddziały Nokii w Polsce

Mimo planowanych zwolnień grupowych marka nadal będzie czołowym centrum R&D w Polsce. Cięcia kosztów i związane z tym masowe zwolnienia Nokia będzie realizować w wielu krajach, jednak nie powinny one wywołać drastycznych zmian w funkcjonowaniu firmy na polskim i zagranicznym rynku. Mówi się również, że ostatecznie liczba zwolnionych pracowników może okazać się mniejsza, niż jest to obecnie szacowane.

Oceń artykuł
0/5 (0)