Jeden z głównych determinantów kondycji rynku pracy, stanowi odnotowywana stopa bezrobocia. W 2023 roku wyniosła ona 5% w skali całego kraju, co nie jest szczególnie zatrważającym wynikiem. Niemniej, sam poziom bezrobocia niewiele mówi nam o strukturze zatrudnienia, czy rynkowym zapotrzebowaniu na konkretny rodzaj pracowników. Odpowiedzi na pytania tego rodzaju przynosi dopiero lista zawodów deficytowych, tworzona przez Wojewódzkie Urzędy Pracy, przy wsparciu GUS.

zawody-deficytowe

Czym w zasadzie są zawody deficytowe? Jakich profesji jest dziś najwięcej na liście zawodów deficytowych? W jakich sektorach przedsiębiorcy przede wszystkim szukają pracowników? Gdzie najlepiej szukać pracy w Polsce? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w niniejszym materiale.

Zawody deficytowe – co to jest?

Zgodnie ze swoją nazwą, lista zawodów deficytowych, którą opracowuje Wojewódzki Urząd Pracy na zlecenie Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, ma za zadanie informować uczestników rynku pracy – zarówno przedsiębiorców, jak i (przede wszystkim) pracowników – o aktualnych tendencjach na rynku zatrudnienia.

Lista zawodów deficytowych określa, na jakie profesje w danym okresie będzie największe zapotrzebowanie, a co za tym idzie – w jakich sektorach najłatwiej będzie zdobyć zatrudnienie. W ramach tego typu raportów, dowiemy się również nieco więcej o wymaganych kwalifikacjach poszczególnych pracowników, jak i o ogólnej kondycji poszczególnych branż.

Kontrę dla zawodów deficytowych stanowią zawody nadwyżkowe. Informują one o tym, których profesji jest aktualnie na rynku najwięcej. Konsekwencją takiego stanu rzeczy będą oczywiście problemy ze znalezieniem zatrudnienia dla określonych specjalistów. W Polsce niezwykle rzadko jest to długa lista, a w niektórych miejscowościach w kraju zawodów nadwyżkowych nie notuje się wcale.

Zawody deficytowe w Polsce w 2023 – gdzie najłatwiej znaleźć zatrudnienie?

Już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że w stosunku do poprzednich edycji badania, odnotowywane zawody deficytowe pokrywają się. Świadczy to przede wszystkim o stabilności polskiej gospodarki, ale również o jej miarowym rozwoju. Lista zawodów deficytowych jest dość długa, choć i tak dominują profesje, które – wedle autorów badania – znajdują się we względnej równowadze popytu i podaży.

Osoby poszukujące zatrudnienia, lub zastanawiające się nad najlepszym kierunkiem przebranżowienia, powinny jednak brać pod uwagę nie tylko typowane zawody deficytowe, ale również opinie ekspertów, dotyczące rozwoju gospodarczego w poszczególnych sektorach. Tego rodzaju listy bardzo rzadko komponowane są w perspektywie długoterminowej, zwykle pochylając się jedynie na najbliższym roku czy dwóch, choć mimo to mogą być przydatną wskazówką.

Przy okazji tworzenia raportów o zawodach deficytowych, w sposób naturalny omawiane są także zawody nadwyżkowe – tych nie chcemy widzieć wcale, ponieważ nigdy nie jest to dobry prognostyk dla naszej kariery. Szczęśliwie, w 2023 roku w Polsce, zawodów nadwyżkowych nie ma zbyt wielu. Dotyczą one zwykle dość niszowych profesji, których wyuczyć możemy się na studiach. Dla przykładu wymienić można takie specjalizacje, jak kulturoznawca, socjolog, filozof czy religioznawca. Osoby z takim wykształceniem zwykle nie mają jednak większych problemów ze zdobyciem wartościowej pracy.

Praca dla każdego – w jakich sektorach?

Nie od dziś wiadomo, że zdecydowanie najdynamiczniej rozwijającą się branżą w naszym kraju, która od wielu lat poszukuje osób chętnych do podjęcia zatrudnienia, jest branża transportowa (wraz z logistyką i spedycją). Pracę w Polsce bez problemów znajdą kierowcy samochodów ciężarowych, kurierzy, dostawcy, magazynierzy czy mechanicy pojazdów samochodowych.

Intratnych ofert pracy nie brakuje również w branży budowlanej. Pracownicy robót wykończeniowych, monterzy instalacji budowlanych, operatorzy obrabiarek skrawających, to tylko kilka profesji, stale odnotowywanych na listach zawodów deficytowych od wielu lat. Do tego doliczyć można również blacharzy, dekarzy, zbrojarzy, betoniarzy, a także inżynierów budowy.

Wśród prostych prac fizycznych, na listach zawodów deficytowych wysoko znajduje się także branża produkcyjna. Wśród pracowników tego rodzaju, na oferty zatrudnienia mogą liczyć przede wszystkim pracownicy produkcji odzieży, choć oczywiście nie są oni jedyni.

Sektor handlowo-usługowy i gastronomia to kolejne godne uwagi branże, w których raczej nikt nie powinien mieć problemów ze zdobyciem pracy, choć w niektórych miejscowościach w kraju, część profesji tego gatunku ujmuje się w ramy zawodów zrównoważonych. Mowa przede wszystkim o takich specjalizacjach, jak kasjer-sprzedawca, fryzjer, kosmetyczka, kelner, kucharz czy barman.

Praca dla osób z wyższym wykształceniem

Osoby legitymujące się wykształceniem wyższym, lub zdecydowanie większymi kompetencjami aniżeli tymi determinującymi do pracy fizycznej, również mogą w naszym kraju zdobyć dobrze płatną, stabilną pracę. Jak się okazuje, nie powinni mieć w tej materii większych trudności. Dominuje tu branża edukacyjna, a w jej ramach takie zawody, jak: nauczyciele praktycznej nauki zawodu, nauczyciele przedmiotów zawodowych, nauczyciele szkół specjalnych, czy nauczyciele przedmiotów ogólnokształcących.

Na brak dostatecznej ilości rąk do pracy narzeka również branża medyczno-opiekuńcza. W branży medyczno-opiekuńczej, do najczęściej poszukiwanych specjalistów należą: lekarze wszelkich specjalizacji, pielęgniarki, położne, fizjoterapeuci, psychologowie, psychiatrzy, czy opiekunowie osób starszych i niepełnosprawnych.

W tyle nie zostaje również branża finansowa, wraz z sektorami ze sobą spokrewnionymi. W ostatnich latach coraz częściej przeprowadza się rekrutacje na stanowisko księgowej, czy pracownika banku. Na brak zajęć nie mogą jednak narzekać również agenci nieruchomości, agenci ubezpieczeniowi, czy nawet wysokiej klasy ekonomiści, poszukujący stabilnego zatrudnienia w bankach, think-tankach, czy instytucjach publicznych.

W ramach najbardziej aktualnych list zawodów deficytowych, nie może oczywiście zabraknąć także najbardziej rozchwytywanego przez młodych pracowników sektora, czyli branży IT i marketingu. To właśnie w jej ramach możemy zdobyć zatrudnienie na takich stanowiskach, jak programista, grafik komputerowy, front-end developer, analityk IT, specjalista ds. SEO czy copywriter.

Gdzie najlepiej szukać pracy w Polsce?

Bez względu na listę zawodów deficytowych czy stopę bezrobocia, nie ulega żadnej wątpliwości kwestia, że jednym z najistotniejszych czynników przy poszukiwaniu pracy jest wiedza o tym, gdzie można szukać jej w sposób najbardziej efektywny. Do swojej dyspozycji masz kilka opcji, lecz jedna z nich najwyraźniej rysuje się jako najlepsza.

Tą najlepszą z możliwości jest oczywiście rozpoczęcie poszukiwań pracy na jednym z portali ogłoszeniowych, na przykład na GoWork.pl. To właśnie tam najciekawsze i najlepiej płatne oferty pracy pojawiają się w pierwszej kolejności, dając obu zainteresowanym stronom możliwość szybkiego przebrnięcia przez cały proces rekrutacji.

Rzecz jasna, możesz skorzystać jeszcze z kilku innych metod. Stanowi je Powiatowy Urząd Pracy, dowolna agencja zatrudnienia tymczasowego, czy nawet osobista wycieczka do upatrzonego wcześniej zakładu, w którym osobiście złożysz swoje CV. Trzeba jednak uczciwie przyznać, że wyłącznie pierwsza z metod będzie w stanie realnie zaspokoić Twoje oczekiwania względem tempa i jakości ofert, na jakie możesz aplikować.

Oceń artykuł
3/5 (2)