Zdobycie zatrudnienia jako kasjer – sprzedawca nie jest szczególnie trudne, zarówno z uwagi na wysokie zapotrzebowanie na pracowników w tej branży, jak i stosunkowo niskie wymagania pracodawców. Niemniej, czy jest to intratne stanowisko? Dotychczas w świadomości społecznej funkcjonowało przekonanie, że praca kasjera nie jest szczególnie opłacalna.  

ile-zarabia-kasjer

Na jakie wynagrodzenia mogą liczyć kasjerzy w sklepach? Od jakich czynników poziom ich wynagrodzeń jest uzależniony i jak wygląda on w największych sieciach handlowych w kraju? Jakie wymagania trzeba spełnić, by móc pracować w tym zawodzie? Jak wygląda przykładowy zakres obowiązków na tym stanowisku i na jakie warunki zatrudnienia można liczyć? Gdzie najlepiej szukać pracy jako kasjer – sprzedawca? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w niniejszym materiale.

Praca na kasie – czy nadal nie jest to zbyt opłacalny zawód?

Nie da się ukryć, że pracując jako kasjer – sprzedawca zwykle nie można liczyć na zbyt wysokie wynagrodzenia. Wbrew obiegowej opinii nie są one jednak tak niskie, jak mogłoby się wydawać. Zarobki kasjerów są jednak uzależnione od wielu czynników, z których najistotniejszym jest oczywiście miejsce, w jakim przyjdzie im pracować – dużo więcej można bowiem zarobić w dużych i rozpoznawalnych sieciach handlowych, aniżeli w małych, osiedlowych sklepikach.

Nie bez znaczenia jest także miasto, w którym zdobyliśmy zatrudnienie. Dla przykładu, praca na kasie w Lublinie będzie dużo bardziej opłacalna, aniżeli praca kasjera w mniejszej miejscowości, czy choćby wsi. Do pozostałych czynników wpływających na poziom wynagrodzenia kasjerów zalicza się ich doświadczenie na stanowisku oraz dodatkowe uprawnienia czy umiejętności które posiadają.

Warto jednak mieć na względzie fakt, że kasjerzy w coraz większej liczbie przedsiębiorstw otrzymują rozliczne awanse, które nieznacznie poprawiają ich pozycje w firmowej hierarchii, jednocześnie wpływając na wysokość pensji. Co więcej, praca na stanowisku kasjer – sprzedawca to także szereg atrakcyjnych premii, również tych uzależnionych od wyników sprzedażowych placówki.

Ile zarabia kasjer w Polsce? Wedle najbardziej aktualnych szacunków, podstawowe wynagrodzenie na tym stanowisku nierzadko równa się z ustawową pensją minimalną, wynoszącą zaledwie 3 600 złotych brutto miesięcznie. Oblicza się jednak, że mediana wynagrodzeń na tym stanowisku wynosi 4 000 złotych brutto miesięcznie, gdzie najlepiej zarabiający kasjerzy w dużych miastach mogą otrzymać nawet 4 300 złotych brutto w skali miesiąca – a mówimy tu wyłącznie o wynagrodzeniu podstawowym.

Biedronka – zarobki kasjerów

Coraz częściej można zasłyszeć tezę, że to właśnie sieć sklepów Biedronka jest jednym z najhojniejszych pracodawców pod kątem wynagrodzeń dla kasjerów. Już w pierwszym roku pracy, a więc nawet jako osoba niedoświadczona, można liczyć na zarobki oscylujące między 3 950 złotych brutto, a 4 590 złotych brutto miesięcznie, w zależności od lokalizacji.

Naturalnie, warunki zatrudnienia również są bardzo dobre. Podstawą zatrudnienia każdorazowo jest umowa o pracę, a dodatkowo Biedronka zapewnia pracownikom szereg rozmaitych benefitów, które na pewno poprawią standard życia pracowników.

Lidl – zarobki kasjerów

Lidl to kolejna z większych sieci handlowych, w których liczyć można na naprawdę wysokie zarobki. Oprócz szeregu benefitów pozapłacowych i atrakcyjnych premii, kasjer który dopiero zaczyna swoją przygodę w firmie, może liczyć na wynagrodzenie oscylujące między 4 200 złotych brutto miesięcznie, a 5 150 złotych brutto miesięcznie. Standardem jest również oczywiście umowa o pracę.

Ponadto, Lidl zachęca kandydatów do składania aplikacji, zapewniając im przejrzystą ścieżkę kariery i realną możliwość awansu w strukturze firmy. Podstawą w tej materii jest stały wzrost płac, uzależniony wyłącznie od stażu pracownika, gdzie co rok można liczyć na podwyżkę. Dla przykładu, widełki wynagrodzeń po dwóch latach pracy wynoszą już od 4 600 złotych brutto, do aż 5 600 złotych brutto miesięcznie.

Żabka – zarobki kasjerów

Praca w Żabce może się znacznie od siebie różnić w zależności od sklepu, ponieważ struktura właścicielska różni się w jej przypadku w porównaniu do wyżej opisywanych przedsiębiorstw. Sieć sklepów Żabka posiada oczywiście centralę i pewne ustandaryzowane zasady, jednak prowadzenie poszczególnych punktów zostawia w rękach ajentów – stąd mogą wynikać różnice w poziomie wynagrodzenia kasjerów i ogólnych warunkach pracy.

Choć umowa o pracę stanowi jedyną legalną formę zatrudnienia w naszym kraju, to niestety nie w każdej Żabce możemy na nią liczyć – nierzadko będzie nas musiała zadowolić umowa cywilnoprawna, na przykład umowa zlecenie. Zarobki również nie należą do najwyższych. Wedle najnowszych danych, średnia zarobków w Żabce wynosić ma ok. 4 000 złotych brutto, w zależności od miasta.

Praca jako kasjer – jakie wymagania trzeba spełnić, by pracować w zawodzie?

Jak już wspominaliśmy wyżej, wymagania niezbędne do spełnienia dla pracy na stanowisku kasjera, nie są szczególnie duże. Podstawą jest oczywiście dobra sprawność fizyczna. Mile widziane będzie doświadczenie na podobnym stanowisku, jednak nie jest to konieczność – większość pracodawców zapewnia swoim pracownikom szkolenia wdrożeniowe. Formalny poziom wykształcenia również nie jest brany pod uwagę w trakcie procesów rekrutacyjnych.

Jeżeli przyjdzie nam pracować w otoczeniu produktów spożywczych, co zazwyczaj ma miejsce, to posiadać będziemy musieli aktualne badania do celów sanitarno-epidemiologicznych. Naturalnie, nie trzeba ich posiadać już na wstępie rekrutacji, a wystarczy sama gotowość do ich wyrobienia – ich koszt pokryje pracodawca.

Istotnym elementem każdej rekrutacji będą kompetencje miękkie pracowników, które istotne są na rynku pracy w każdej branży, a szczególnie w takiej, gdzie pracownik obcuje bezpośrednio z klientem. Do najistotniejszych cech, które każdorazowo będą poddawane weryfikacji w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej, należą: komunikatywność, odporność na stres, umiejętność pracy w grupie, zdolność do logicznego myślenia i zaangażowanie w powierzone obowiązki.

Kasjer – przykładowy zakres obowiązków

Obowiązki na stanowisku kasjera-sprzedawcy mogą różnić się w zależności od tego, w jakim rodzaju przedsiębiorstwa przyjdzie nam pracować. Niemniej, możemy wyróżnić kilka uniwersalnych obowiązków, które towarzyszyć nam będą bez względu na miejsce pracy.

Podstawowym obowiązkiem osoby zatrudnionej na tym stanowisku jest oczywiście profesjonalna obsługa klienta (zgodna ze standardami firmy) oraz obsługa kasy fiskalnej. Wśród innych zadań wylicza się: wykładanie towaru, dbałość o właściwą ekspozycję towaru, dbałość o czystość na terenie sklepu, czy okresowa pomoc w inwentaryzacji.

Na jakie warunki zatrudnienia może liczyć kasjer – sprzedawca?

Warunki zatrudnienia kasjerów, podobnie jak wyżej opisywany zakres obowiązków, mogą różnić się od siebie w zależności od miejsca, w którym podejmujemy zatrudnienie. Trzeba jednak podkreślić, że na przestrzeni ostatnich lat, ogólne warunki pracy kasjerów poprawiły się. Umowa o pracę stanowi standard w przypadku większości firm, a kasjerzy mogą liczyć na stabilne zatrudnienie, przejrzystą ścieżkę kariery i godne wynagrodzenia, często wsparte przez atrakcyjne systemy premiowe.

Co więcej, w coraz to większej ilości firm możemy napotkać rozmaite benefity pozapłacowe, które z całą pewnością polepszają ogólne warunki pracy zatrudnionych. Do najpopularniejszych narzędzi w tym zakresie, z których korzystają pracodawcy, należą: prywatna opieka medyczna, systemy kafeteryjne, paczki świąteczne, czy rozmaite kursy i szkolenia, podnoszące kompetencje pracowników.

Praca jako kasjer. Gdzie najlepiej jej szukać?

Znalezienie pracy jako kasjer-sprzedawca nie należy w zasadzie do najtrudniejszych wyzwań. Bez względu na to, czy chcesz pracować na kasie w Warszawie, czy zdobyć zatrudnienie jako kasjer-sprzedawca w Szczecinie, najważniejsze jest to, by wiedzieć, gdzie pracy można szukać najefektywniej.

Nie ulega żadnej wątpliwości kwestia, że zdecydowanie najskuteczniejszą z metod pozwalających na szybkie zdobycie stabilnego zatrudnienia, jest skorzystanie z jednego z portali ogłoszeniowych, takich, jak na przykład GoWork.pl. Do Twojej dyspozycji są również inne, nieco bardziej tradycyjne metody, takie, jak powiatowy urząd pracy czy agencja zatrudnienia tymczasowego. Możesz nawet osobiście wybrać się ze swoim CV do docelowego miejsca zatrudnienia, jednak stając w prawdzie trzeba przyznać, że wyłącznie nasz portal będzie w stanie pozytywnie zaskoczyć Cię swoją efektywnością.

Oceń artykuł
0/5 (0)