Obserwując bieżące trendy w polityce, nietrudno jest zauważyć, że nadchodzący rok przyniesie nam wiele zmian na rozmaitych obszarach. Jednym z takich obszarów mogą być właśnie zmiany w systemie emerytalnym, a mianowicie wprowadzenie emerytur stażowych. Jest to zmiana, o którą wiele środowisk prosiło już od dawna.

emerytury-2024-waloryzacja

Emerytura stażowa – co to jest? Komu będzie przysługiwała i w przypadku spełnienia jakich warunków? Czy emerytury stażowe rzeczywiście zostaną wprowadzone w 2024 roku? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w niniejszym materiale.

Emerytura stażowa – co to jest?

Emerytura stażowa to koncept dość długo już dyskutowany w przestrzeni publicznej. Zakłada ona możliwość przejścia na emeryturę w przypadku przepracowania odpowiedniej liczby lat, bez konieczności posiadania odpowiedniego wieku emerytalnego. Przypomnijmy, że aktualnie wiek emerytalny wynosi 60 lat w przypadku kobiet i 65 lat w przypadku mężczyzn.

Emerytury stażowe to rozwiązanie kierowane przede wszystkim do osób, które karierę zawodową rozpoczęły już po ukończeniu szkoły podstawowej. Zwykle osiągają one odpowiedni okres składkowy przed osiągnięciem wymaganego ustawą wieku emerytalnego, a nie mają siły by pracować dalej.

Emerytury stażowe 2024 – czy zostaną wprowadzone?

Emerytury stażowe były dyskutowane już dużo wcześniej i istniała szansa, że zostaną wprowadzone nawet w roku 2023. Jak już jednak wiemy, tak się nie stało. Istnieje jednak ogromne szanse na to, że rząd Donalda Tuska wprowadzi emerytury stażowe już po objęciu władzy.

Aktualnie w kuluarach sejmowych omawiane są dwa projekty ustaw. Pierwszy z nich zakłada możliwość przejścia na emeryturę stażową dla kobiet po przepracowaniu 39 lat i dla mężczyzn po przepracowaniu 44 lat. Jest to projekt prezydencki. Z kolei projekt obywatelski zakłada prawo do emerytury stażowej po przepracowaniu 35 lat w przypadku kobiet i 40 lat w przypadku mężczyzn. W obu przypadkach jednak, emerytura stażowa będzie dla obywatela dostępna wyłącznie w sytuacji, w której zgromadzony kapitał pozwoli na wypłatę świadczenia przynajmniej w wysokości emerytury minimalnej.

Oceń artykuł
0/5 (0)