Rybnik wraz z kilkoma sąsiadującymi miejscowościami tworzy Rybnicki Okręg Węglowy; choć nie jest miastem wojewódzkim mieszka w nim aż ok. 140 tys. ludzi. Powstaje tutaj dużo nowych inwestycji mieszkaniowych, nieruchomości odznaczają się atrakcyjnymi cenami, a w mieście nie brakuje terenów zielonych – dlatego też wiele osób chętnie przeprowadza się do Rybnika. Dzisiaj przyjrzymy się rybnickiemu rynkowi pracy – sprawdzimy, kto ma szanse na szybkie zatrudnienie. Wyjaśnimy również, co możesz zrobić, jeżeli należysz do jednego z zawodów nadwyżkowych. Zapraszamy do lektury!

Rybnik – gospodarka

Żeby móc lepiej zrozumieć rynek pracy w danym mieście, warto zapoznać się z kilkoma najważniejszymi informacjami dotyczącymi jego gospodarki. Dla Rybnika bardzo ważne jest górnictwo; jednak na początku swego istnienia miasto związane było z zupełnie inną gałęzią gospodarki – z rybołówstwem. Stąd zresztą jego nazwa, w średniowieczu miasto pełniło osadę rybacką, istniało tu wiele stawów rybnych. Osada leżała w bardzo ważnym miejscu – na szlaku handlowym łączącym Kraków i Wrocław. Między rokiem 1288 a 1308 nastąpiło lokowanie miasta na prawie niemieckim (magdeburskim). Wtedy też Rybnik zaczął być opisywany w źródłach jako miasto.

Dziś w mieście funkcjonują dwie kopalnie węgla kamiennego – KWK Jankowice oraz KWK Chwałowice. Dla miasta ważna jest również obecność Rybnickiej Fabryki Maszyn RYFAMA S.A.; w mieście istnieje wiele sklepów wielkopowierzchniowych oraz galerii handlowych powstałych po zamknięciu fabryk, oraz hut. Dużo miejsc pracy tworzą dyskonty obecne w mieście; Rybnik wypada bardzo wysoko w rankingu, który określa ich liczbę w stosunku do liczby mieszkańców. W mieście działa również Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna. Strefa ta działa w wielu miejscowościach w województwie śląskim oraz opolskim, obejmuje 40 obszarów.

Rybnik – gdzie warto poszukać posady?

 • KWK Jankowice
 • KWK Chwałowice
 • Centrum Handlowe Plaza
 • Centrum Handlowe Focus
 • Purmo Group Poland Sp. z o.o. – fabryka grzejników płytowych
 • Rybnicka Fabryka Maszyn RYFAMA S.A.
 • Tenneco Automotive Polska Sp. z o.o. – produkcja części samochodowych
 • PGE Energia Ciepła S.A. – elektrownia
 • Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 3 w Rybniku
 • Szpital Psychiatryczny w Rybniku
 • Komenda Miejska Policji w Rybniku
 • Urząd Miasta Rybnika

Praca Rybnik – zawody najczęściej poszukiwane

Oferty pracy w Rybniku są bardzo zróżnicowane, dotyczą rozmaitych profesji. Wynika to z obecności ogromnej liczby przedsiębiorstw z rozmaitych dziedzin. Górnictwo było niegdyś najważniejszą gałęzią przemysłu, jednak w ostatnich latach miasto bardzo się zmieniło, a restrukturyzacja doprowadziła do rozwoju m.in. sektora usługowego, handlowego czy edukacyjnego. W mieście nie brakuje nowych inwestycji mieszkaniowych, buduje się tutaj dużo nieruchomości. Potrzebni są zatem pracownicy budowlani: pomocnicy budowlani, dekarze, blacharze budowlani, murarze i tynkarze, stolarze, a także pracownicy robót wykończeniowych. Na brak ofert nie powinni również narzekać operatorzy i mechanicy sprzętu do robót ziemnych, elektrycy, elektromechanicy, spawacze, operatorzy obrabiarek skrawających.

Pracę znajdą również pracownicy z branży medycznej – braki kadrowe w tej dziedzinie widoczne są w całym kraju. Oferty dotyczą np. ratowników medycznych, lekarzy czy fizjoterapeutów, masażystów; poszukiwane są również położne i pielęgniarki.

Mała konkurencja i ciekawe propozycje czekają również na pracowników z branży gastronomicznej – piekarzy, cukierników oraz kucharzy. Księgowi/księgowe, kosmetyczki, fryzjerzy oraz kierowcy ciężarówek również powinni być zadowoleni z ofert. W mieście brakuje pracowników socjalnych oraz pracowników służb mundurowych i nauczycieli przedmiotów zawodowych. Liczne sklepy zapewniają posady dla sprzedawców. Możemy zatem z całą pewnością stwierdzić, że miasto stwarza wiele możliwości i zapewnia miejsca pracy dla zawodów z różnorodnych branż. Rybnik to również dobre miejsce na prowadzenie własnego biznesu – wielu przedsiębiorców zdecydowało się tutaj na otwarcie własnej działalności.

Praca Rybnik – zawody nadwyżkowe

Choć większość osób nie będzie miała problemów ze znalezieniem pracy, musimy zdawać sobie sprawę z istnienia zawodów nadwyżkowych. Osoby należące do tych profesji będą skarżyć się na brak lub małą liczbę ofert, mniej atrakcyjne propozycje oraz bardzo dużą konkurencję. Ogłoszenia znikają w mgnieniu oka, dlatego ważne jest częste zaglądanie na portale ogłoszeniowe itp. W Rybniku do nadwyżkowych zawodów należą ekonomiści. Pracownicy biur podróży i organizatorzy obsługi turystycznej także nie mogą liczyć na pewne i szybkie zatrudnienie. Znalezienie posady będzie w ich przypadku trudnym zadaniem.

Jak szybko znaleźć pracę w Rybniku?

Zawody deficytowe, czyli takie, których brakuje na rynku pracy, mogą skorzystać z najłatwiej dostępnego źródła ogłoszeń – Internetu. Po wpisaniu praca Rybnik na pewno znajdziemy interesujące nas oferty. W przypadku zawodów nadwyżkowych portale ogłoszeniowe mogą być niewystarczającym źródłem ofert; warto wtedy skorzystać również z lokalnych gazet czy radia. Urząd pracy jest miejscem, w którym znajdziemy nie tylko ogłoszenia dotyczące pracy. Osoba bezrobotna może również uzyskać tu pomoc w zdobyciu atrakcyjnej posady. To właśnie urzędy pośredniczą w realizowaniu rozmaitych programów, które mają wspierać osoby szukające pracy. Dzięki temu możliwe jest uczestnictwo w różnych kursach, szkoleniach i spotkaniach z pracodawcami. Umożliwia to lepsze poznanie obecnych wymagań zawodowych, a co za tym idzie – zwiększamy nasze szanse na rynku pracy.

Oceń artykuł
5/5 (1)