Chojnice leżą w północnej części naszego kraju, w województwie pomorskim. Historia miasta jest bardzo długa, a data założenia określana jest na X wiek. Dziś sprawdzimy, jak prezentuje się tutejszy rynek pracy. Z naszego artykułu dowiesz się, które zawody są pilnie poszukiwane w Chojnicach, a które profesje zalicza się tutaj do zawodów nadwyżkowych. Opiszemy również pokrótce sytuację gospodarczą miasta oraz wpływ Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej na tworzenie nowych miejsc pracy. Zapraszamy do lektury!

Chojnice – gospodarka i Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna

W Chojnicach działa filia Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej – ma to ogromny wpływ na strukturę rynku pracy. Dlaczego strefa ta jest tak ważna dla miasta? Otóż dzięki niej przedsiębiorcy chętnie zakładają tutaj swoje firmy; różnego rodzaju ulgi i korzystne propozycje przyciągają wielu inwestorów. Głównymi założeniami strefy było tworzenie nowych miejsc pracy i ograniczanie bezrobocia, rozwój gospodarczy regionu, rozwój nowych rozwiązań technologicznych oraz umożliwianie współpracy z firmami znajdującymi się poza strefą. Dzięki strefie prowadzenie biznesu na jej terenie jest po prostu opłacalne dla właścicieli firm, których wciąż przybywa w Chojnicach – a to sprawia, że tworzone są nowe miejsca pracy z rozmaitych sektorów.

Różnorodność to słowo klucz, jeżeli chodzi o tutejsze przedsiębiorstwa; mamy tu zarówno firmy budowlane, hurtownie, liczne sklepy, jak i zakłady przemysłowe specjalizujące się w różnych branżach. W Chojnicach nie brakuje producentów drewna, rolet, drzwi drewnianych, pasz dla zwierząt, rolet, a nawet łodzi wędkarskich.

Oczywiście turystyka również stanowi ważną gałąź gospodarki miasta, które ze względu na liczne zabytki (w tym średniowieczne) jest bardzo atrakcyjne dla odwiedzających. W mieście funkcjonuje wiele hoteli, restauracji, park wodny, różne obiekty sportowe, muzea, wypożyczalnie kajaków i sprzętu wodnego oraz wiele innych ośrodków, które zapewniają turystom doskonałą rozrywkę.

Chojnice – kilka znanych firm działających w mieście

 • Zakłady mięsne SKIBA mają swoją siedzibę właśnie w Chojnicach – jednak działalność firmy wykracza poza miasto. Ubojnia trzody chlewnej znajduje się w Igłach, natomiast ubojnia wołowa w Czersku. Przedsiębiorstwo ma na swoim koncie sieć sklepów oraz hurtowni, a marka była laureatem wielu prestiżowych wyróżnień.
 • Mostostal Chojnice to firma zajmująca się produkcją oraz montażem dużych konstrukcji stalowych spawanych i skręcanych. Jest dostawcą dla różnych gałęzi przemysłu, jednak największymi odbiorcami są branże związane z budownictwem, urządzeniami przeładunkowymi, a także z morskim wydobyciem ropy i gazu.
 • Polipol Meble to z kolei bardzo duży producent mebli, należy do europejskiej grupy Polipol. Początkowo siedziba marki mieściła się w Wągrowcu, jednak w roku 1995 została ona przeniesiona do Chojnic. Marka rozwija się bardzo dynamicznie, obecnie posiada bardzo nowoczesną fabrykę z urządzeniami sterowanymi komputerowo; zatrudnia prawie 1000 osób.
 • ZREMB-Chojnice to zakład budowy maszyn; producent kontenerów specjalistycznych, każdy z nich powstaje na miejscu w Chojnicach. Firma stosuje nowoczesne rozwiązania technologiczne, a jej historia sięga roku 1973 – była wtedy częścią Kombinatu Kujawskich Zakładów Maszyn Budowlanych „ZREMB” Solec Kujawski. Jako niezależne i samodzielne przedsiębiorstwo funkcjonuje na rynku od roku 1982.
 • Seko – to bardzo popularny w całej Polsce producent spożywczy; produkty marki opierają się na przysmakach rybnych. W asortymencie znajdziemy np., śledzie w occie, paprykarz szczeciński, filety z makreli w puszcze czy różnego rodzaju pasty rybne. Korzenie marki ściśle związane są z gdyńskim portem rybackim „Dalmor”; od roku 1995 siedziba przedsiębiorstwa znajduje się Chojnicach.

Praca Chojnice – zawody deficytowe

W powiecie chojnickim bardzo dużo zawodów znalazło się na liście deficytowej; o swoją sytuację nie muszą martwić się np. pracownicy z branży gastronomicznej: cukiernicy, kucharze, kelnerzy i barmani, pomoce kuchenne, szefowie kuchni, ale również przetwórcy mięsa i ryb. Osoby związane z budownictwem również są poszukiwane, potrzebni są m.in.: betoniarze i zbrojarze, brukarze, robotnicy budowlani, inżynierowie budownictwa, pracownicy robót wykończeniowych, murarze i tynkarze, kierownicy budowy, technicy budownictwa, cieśle i stolarze budowlani oraz monterzy instalacji budowlanych.

Na brak ofert nie mogą narzekać również opiekunki dziecięce oraz opiekunowie osób starszych i niepełnosprawnych. Branża beauty poszukuje kosmetyczki i fryzjerów; wolne miejsca czekają również na osoby wykonujące zawody medyczne. Wiele wolnych stanowisk dotyczy również działu TSL. W powiecie pracę znajdą hodowcy i rolnicy, a także floryści i samodzielni księgowi. Pracę oferują również zakłady naprawcze pojazdów.

Do zawodów w równowadze zaliczamy z kolei np., weterynarzy, filologów i tłumaczy, fotografów, kamieniarzy, kierowców autobusów, windykatorów, dziennikarzy i redaktorów, rybaków czy pracowników przetwórstwa metali. Jeżeli wykonujesz jeden z powyższych zawodów, skorzystaj z wyszukiwarki internetowej. Wystarczy, że wpiszesz praca Chojnice – wyświetli Ci się długa lista ofert z miasta.

Praca Chojnice – zawody nadwyżkowe

 • Ekonomiści,
 • Filozofowie,
 • Historycy,
 • Politolodzy,
 • Kulturoznawcy,
 • Technicy informatycy,
 • Technicy mechanicy,
 • Pracownicy biur podróży i obsługi turystycznej,
 • Obuwnicy.

Jak szybko znaleźć pracę Chojnicach – kilka porad

Jeżeli masz trudności ze znalezieniem pracy – warto skorzystać z pomocy, którą oferują obecnie urzędy pracy. Urzędy te oferują nie tylko ogłoszenia; mowa o doradztwie oraz możliwości skorzystania z różnych opcji programu aktywizacji zawodowej. Tego typu projekty mają na celu zwalczanie problemu bezrobocia; dzięki nim osoby szukające pracy mogą zwiększyć swoje szanse na rynku pracy, poprzez np. podniesienie kwalifikacji. Bezrobotni mogą uczestniczyć w kursach i szkoleniach zawodowych, targach pracy i spotkaniach z pracodawcami. W ramach tych projektów możliwe jest również uzyskanie dofinansowania na ukończenie studiów podyplomowych bądź na otwarcie własnej działalności gospodarczej.

Oceń artykuł
5/5 (1)