Od pewnego czasu można zaobserwować wzrost zainteresowania usługami, które oferują firmy cateringowe. Jak zacząć, jeśli planujesz otworzenie własnego biznesu? Przedstawiamy plan działań. W poniższym tekście znajdziesz instrukcję, jak założyć catering, z jakimi kosztami musisz się liczyć i jakie są zarobki.

Własna firma cateringowa – warto?

Otwarcie działalności gospodarczej powinno być przemyślaną decyzją, której nie podejmuje się pod wpływem impulsu. Jeżeli Twoim marzeniem jest własna firma cateringowa, trafiłeś w dobre miejsce – dowiesz się u nas krok po kroku, jak założyć firmę cateringową, jakich formalności należy dopełnić, na jakie koszty się przygotować i jak wyglądają zarobki w tej branży. 

Większość społeczeństw, w tym również Polacy, coraz mniej czasu spędza w kuchni. Rośnie za to popularność cateringów. Jeżeli od zawsze kochałeś gotować i świetnie Ci to wychodziło, masz niesamowite poczucie estetyki lub po prostu kochasz jedzenie – być może Twoim powołaniem jest właśnie założenie firmy cateringowej. Ze względu na rosnący popyt na tego rodzaju usługi masz spore szanse na sukces. 

Jednak zanim to nastąpi, będziesz potrzebował informacji na temat tego, jak założyć catering. Co powinieneś wiedzieć i jak prowadzić swoją firmę? 

Jak założyć firmę cateringową?

Każdy biznes zaczyna się od pomysłu, a Twoim jest działalność cateringowa. Jak otworzyć catering? Przeprowadzimy Cię przez ten proces krok po kroku. 

Na początku sprawdź rynek i przemyśl, jakiego rodzaju usługi chcesz oferować. Znajdź swoją niszę, spójrz na ofertę konkurencji i zastanów się, czego w niej brakuje – może to właśnie Ty wprowadzisz innowacje, na które czekają klienci? Kolejnym krokiem jest stworzenie dobrego biznesplanu.

Kolejnym krokiem w całym procesie będzie zarejestrowanie działalności. Będziesz musiał złożyć wniosek CEIDG-1, formularz VAT-R w Urzędzie Skarbowym, formularz ZUS ZUA albo ZUS ZZA, a także wniosek do sanepidu.

Następnym niezwykle istotnym elementem, którego nie można pominąć, udzielając odpowiedzi na pytanie, jak założyć własny catering, jest konieczność spełnienia wszystkich wymogów sanepidu. Bardzo ważne jest również wdrożenie systemu HACCP, a także zasad GMP i GHP. 

Catering dietetyczny – jak założyć?

Catering dietetyczny to tzw. dieta pudełkowa. Firma, która się nim zajmuje, zazwyczaj dostarcza zestaw posiłków na każdy dzień pod drzwi klienta. Tego typu działalność jest coraz bardziej popularna, a co za tym idzie – dochodowa. Jak założyć catering dietetyczny?

Na początku skup się na określeniu swojej grupy docelowej. Zbadaj rynek, szukając luki, którą możesz wypełnić. Rozeznaj się w ofercie i działalności konkurencji. Kolejnym etapem jest założenie działalności. Następnie poszukaj lokalu i wyposażenia – pamiętaj o tym, że w każdej chwili może spotkać cię kontrola inspekcji sanitarnej, więc dbaj o to, by wszystko było zgodne z wymogami sanepidu.

Nie obejdzie się również bez ustalenia menu, które powinno być dobrze przemyślane – dania powinny składać się z produktów dobrej jakości i zachęcać potencjalnych klientów do spróbowania Twojej kuchni. Nie zapomnij, że dla klienta bardzo ważna jest cena, weź to zatem pod uwagę przy układaniu jadłospisu. Jeżeli nie jesteś ekspertem w tej dziedzinie, możesz zatrudnić dietetyka oraz kucharza. Znajdź również dostawców, którzy oferują dobrej jakości produkty. 

Gdy przejdziesz przez te etapy, możesz śmiało powiedzieć, że założenie firmy cateringowej jest już za Tobą – kolej na działania promocyjne. 

Wskazówki dotyczące założenia firmy cateringowej

W całym procesie otwierania własnej działalności bardzo ważne jest postępowanie zgodnie ze wszystkimi wytycznymi. Na co musisz zwracać uwagę skoro postanowiłeś, że chcesz prowadzić catering? Jak założyć firmę, żeby niczego nie przeoczyć?

Przede wszystkim sprawdzaj wszystkie informacje w wiarygodnych źródłach. Pamiętaj, że niektóre rzeczy są dość nieoczywiste – i tak potrzebne będą Ci np. nietłukące się osłony żarówek, zabezpieczenie przeciw owadom w oknach, a niekiedy w wymogach sanepidu wspomina się o konieczności zakupienia kolorowych mopów lub posiadania pirometrów – wszystkiego dowiedz się jednak w najbliższej placówce. Miej na uwadze, że wymogi sanepidu musi spełniać nie tylko Twój lokal, ale i samochód, którym będziesz dowozić jedzenie. Warto przypomnieć, że wszystkie osoby, z którymi będziesz współpracować, muszą wiedzieć, jak wyrobić książeczkę sanepidowską

Jeśli wynajem osobnego lokalu wydaje Ci się za drogi – możesz spróbować wynająć przystosowaną już kuchnię na godziny. W tym celu skontaktuj się np. z lokalnymi pizzeriami, restauracjami, piekarniami czy stołówkami. 

Czy da się otworzyć catering w domu? Firma cateringowa w domu

Wiedząc, jak rygorystyczne potrafią być wymogi, zapewne zastanawiasz się, czy można otworzyć firmę cateringową w domu i jak to zrobić. 

Jak się okazuje, jest to jak najbardziej możliwe. Odpowiedź na pytanie, jak założyć domowy catering, nie jest jednak tak prosta, jak można byłoby się spodziewać – nie wystarczy przyrządzanie dań we własnej kuchni, na swoich patelniach czy w garnkach, z których korzystasz na co dzień. 

W przypadku cateringu w domu wymogi sanepidu pozostają niezmienne – i musisz je spełnić. Twoja kuchnia, będąca miejscem wykonywania działalności, musi zostać dostosowana do wytycznych. 

Potrzebny będzie zatem m.in. zlew z gorącą oraz zimną wodą, mydło i środek do dezynfekcji rąk. Kuchnia musi posiadać wentylację i okna, które będą odpowiednio zabezpieczone przeciw owadom. 

Będziesz musiał zaopatrzyć się również w odpowiednie urządzenia np. lodówki czy zamrażarki. Szczegółowe informacje na temat tego, jak założyć catering w domu, spełniając wszelkie wymogi, możesz sprawdzić na stronie sanepidu lub uzyskać podczas wizyty w jednej z placówek. 


Sprawdź najnowsze oferty pracy w Lublinie!


Koszty firmy cateringowej

Planując otworzenie własnego biznesu, musisz brać pod uwagę wydatki, które się z nim wiążą. Nie inaczej jest w przypadku firmy cateringowej: koszty odgrywają wszak bardzo ważną rolę. Na co będziesz musiał wydać pieniądze? Oto lista niezbędnych rzeczy: 

  • wynajem lokalu – osobnej kuchni lub kuchni na godziny, 
  • meble, 
  • wyposażenie kuchni: lodówka, zamrażarka, okap, kuchenka, sztućce, robot kuchenny/blender, garnki, patelnie, naczynia (np. miski, deski do krojenia, tarki, talerze),
  • środki czystości, 
  • samochód, którym będziesz dostarczać jedzenie, 
  • ubezpieczenie,
  • internet, 
  • media (prąd, gaz, woda),
  • abonament telefoniczny,
  • działania marketingowe, 
  • księgowość, 
  • własna strona internetowa.

Część wspomnianych opłat będziesz ponosić cyklicznie, inne – jednorazowo. Pamiętaj, że będziesz także musiał opłacać koszty prowadzenia działalności, ZUS, potrzebujesz także kasy fiskalnej. Dodatkowym kosztem będą regularne zakupy spożywcze, paliwo oraz wypłaty dla pracowników. 

Podsumowując – chcąc prowadzić własną firmę cateringową, na początek potrzebujesz około 30-40 tysięcy złotych. Jeżeli lokal, który wynajmiesz, będzie w pełni wyposażony, kwota ta może zmniejszyć się do ok. 18-20 tysięcy złotych. 

Jakie są koszty firmy – catering dietetyczny?

Własny biznes w branży HoReCa może być dobrym pomysłem, jeśli założy się go z głową. Jest jedna rzecz, która przeraża większość chętnych, którzy zastanawiali się nad założeniem cateringu dietetycznego – koszty firmy. Czy rzeczywiście są aż tak wysokie?

Inwestycje we własną działalność zawsze są ryzykowne – nigdy nie wiadomo, czy firma odniesie sukces. Nie znaczy to jednak, że nie warto próbować. Na początek będziemy potrzebować około 30-40 tysięcy złotych, o ile zamierzamy stworzyć nową markę. Taka kwota będzie wystarczająca na najpotrzebniejszy sprzęt oraz zatrudnienie 2-3 osób, a także budżetowy marketing. Inną z możliwości jest dołączenie do sieci franczyzowej – wówczas początkowe wydatki będą nieco niższe.


Interesuje Cię działalność w branży HoReCa? Jeśli tak, zobacz, jak otworzyć kawiarnię


Domowa firma cateringowa: koszty

W przypadku chęci prowadzenia cateringu w domu wymogi sanepidu co prawda pozostają niezmienne, jednak jeśli dostosujesz swoją kuchnię, nie będziesz musiał ponosić kosztów wynajmu lokalu. To sprawia, że początkowy wkład w działalność cateringową prowadzoną w domu jest niższy.

Mimo to konieczne będzie dostosowanie i przygotowanie lokalu, a także prowadzenie działań marketingowych. Dodatkowo większość osób decyduje się na zatrudnienie pracowników.

Działalność w domu może być odpowiedzią na pytanie, jak założyć firmę cateringową niskim kosztem. Twoje początkowe wydatki znacznie się zmniejszą. Będziesz co prawda musiał dostosować kuchnię, ale będzie to koszt niższy od wynajmu lokalu. Z dużym prawdopodobieństwem na rozpoczęcie działalności wystarczy Ci 20-25 tysięcy złotych.

Ile możesz zarobić, mając własną firmę cateringową?

Poniesione podczas zakładania firmy cateringowej koszty już po niedługim czasie mogą w całości się zwrócić. Choć prowadzenie własnej działalności może kosztować ponad 10 tysięcy złotych miesięcznie, po krótkim czasie zaczniesz zarabiać. 

Pamiętaj jednak, że dochody w działalności cateringowej zwykle zależne są od sezonu. Najwięcej zarobisz w okresie wielkanocnym czy świąteczno-noworocznym, a także w czasie karnawału. Spore dochody może przynieść również sezon wiosenno-letni: odbywają się wówczas komunie, imprezy rodzinne, wesela, eventy, imprezy integracyjne. Własna firma cateringowa może oznaczać też gorsze momenty. W niektórych miesiącach możesz zarobić kwotę niewiele wyższą od tej, która wystarczy Ci na opłacenie kosztów działalności. Nie zapominaj o przygotowaniu się na gorsze czasy – gdy tylko będziesz mieć taką możliwość, odłóż gotówkę, która pozwoli Ci spokojnie przetrwać zastój.

Koszt cateringu na imprezie np. na weselu, może wynosić około 100 zł za osobę (a nawet więcej). Odliczając wydatki związane z dostawą i zaopatrzeniem się w potrzebne produkty, można założyć, że zostanie Ci około 75 złotych. Oznacza to, że przygotowując jedzenie dla 100 osób, w ciągu jednej imprezy możesz zarobić nawet 7500 złotych. 

Catering dietetyczny: zarobki

W przypadku cateringu dietetycznego zarobki potrafią być nawet wyższe niż przy dostarczaniu wyżywienia np. na imprezy. Rośnie zainteresowanie zdrowym stylem życia oraz dietą, co zdecydowanie działa na plus dla tego rodzaju działalności cateringowej. Polacy żyją szybko i dużo pracują, co sprawia, że coraz chętniej korzystają z możliwości zamawiania jedzenia.

Diety pudełkowe nie należą do najtańszych – potrafią one kosztować od około 35-40 zł dziennie do nawet 100 zł dziennie, zależnie od firmy oraz liczby kalorii, którą wybierze klient. Odliczając koszty przygotowania i dowiezienia jednej potrawy, można przyjąć, że nasz dzienny zarobek na jednym kliencie będzie wynosił co najmniej kilkanaście złotych. Jeśli założymy, że nasze dania będą kosztować około 60 zł, a na dostawę i ich przygotowanie wydamy 20 zł, to na każdym kliencie zarobimy około 40 zł dziennie. To z kolei oznacza, że miesięczny zarobek przy 20 stałych klientach będzie wynosić średnio 24 tysiące złotych. 

Należy pamiętać o odjęciu kosztów prowadzenia działalności, natomiast powyższe wyliczenia wskazują, że założenie firmy cateringowej jest obarczone stosunkowo niewielkim ryzykiem i może przynieść duże zyski.

Jak promować własną firmę cateringową? 

Nie wystarczy dopełnić formalności, by już po krótkim czasie móc cieszyć się dużymi zyskami z firmy cateringowej. Jak zacząć więcej zarabiać? Odpowiedź wydaje się być prosta – należy zdobyć klientów. Do tego potrzebny jest jednak odpowiedni marketing. 

Pozyskanie klientów jest najtrudniejszą częścią w zakładaniu działalności – nie tylko w branży HoReCa. Na początku musisz przeanalizować swoje plany i zastanowić się, jaka jest Twoja grupa docelowa. Własna firma cateringowa będzie wymagać od Ciebie elastyczności. Jeśli planujesz dostarczać catering na imprezy – możesz np. dostarczyć ulotki do sal bankietowych, udzielać się na grupach dotyczących imprez czy wesel. Jeżeli chcesz spróbować swoich sił w cateringu dietetycznym – dobrym miejscem na reklamę będzie siłownia czy klub fitness lub impreza sportowa. 

Pamiętaj, że internet jest Twoim sprzymierzeńcem – promuj w nim swoje usługi. Możesz np. pozyskać ambasadorów albo podjąć współpracę z influencerami, prowadzić firmowy profil na Facebooku czy Instagramie, a także zastanowić się nad współpracą np. z portalem Groupon.

Teraz, gdy masz już wiedzę na temat firmy cateringowej: jak założyć działalność, jakie są koszty i zarobki oraz formy promocji, możesz śmiało spróbować swoich sił w gastronomii. Życzymy powodzenia!

Oceń artykuł
4.8/5 (9)