Jeśli macie ciekawy pomysł na lokal gastronomiczny oraz szukacie informacji o tym, jak otworzyć własną kawiarnię, trafiliście w dobre miejsce! Z tego tekstu dowiecie się, jakie wymagania sanepidu trzeba spełnić i co trzeba wziąć pod uwagę, pisząc biznesplan kawiarni. Wejście do biznesu gastronomicznego nie jest proste, ale nie bez powodu kusi wielu początkujących przedsiębiorców.

biznesplan-kawiarni-własna-kawiarnia

Czy własna kawiarnia się opłaca? Ile kosztuje otwarcie kawiarni? O czym trzeba pamiętać, otwierając kawiarnię? Czy centrum miasta to dobra lokalizacja kawiarni? Kupno czy wynajem lokalu? Czy w przypadku kawiarni możemy powiedzieć, że jest to dobry pomysł na biznes? Czym charakteryzuje się idealny właściciel kawiarni? Jak powinno wyglądać wyposażenie kawiarni? Czy serwowanie kawy to wszystko, na co powinniśmy się nastawiać? Na te i inne pytania związane z otwarciem kawiarni postaramy się odpowiedzieć w niniejszym artykule.

Własna kawiarnia – od czego zacząć?

Macie bogate doświadczenie w branży gastronomicznej i oryginalny pomysł na lokal? Jeśli do tego świat kawy nie ma przed Wami tajemnic, mogliście zastanawiać się nad tym, jak otworzyć własną kawiarnię! Głównym celem planowanej działalności tego typu jest zapewnienie przyszłym klientom możliwości spędzenia wolnego czasu w przyjemnej atmosferze.

W tym tekście wyjaśnimy Wam, co powinno znaleźć się w biznesplanie kawiarni i dlaczego to właśnie od jego napisania powinniście zacząć swoje plany! Jakie wymagania sanepidu trzeba spełnić, aby móc założyć kawiarnię i ile można na tym zarobić? Tłumaczymy!


SPRAWDŹ TEŻ: Kocia kawiarnia: pomysł na biznes


Własna kawiarnia – założenie firmy

Prowadzenie kawiarni wymaga wyboru formy działalności gospodarczej. Może to być jednoosobowa działalność gospodarcza, jak i spółka. Niezbędny jest też wybór odpowiedniego kodu PKD. Otwierając własną kawiarnię, będzie to kod PKD 56.10.A, który dotyczy restauracji i innych stałych placówek gastronomicznych.

Przedsiębiorcy są także zobligowani do wykonania wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Przy składaniu wniosku do CEIDG wybiera się również formę opodatkowania, czy dokonuje zgłoszenia płatnika składek do ZUS. Przedsiębiorca powinien również zarejestrować się do VAT.

Biznesplan kawiarni – co powinno się w nim znaleźć?

Dlaczego przygotowania do otwarcia własnego lokalu powinno zacząć się od napisania biznesplanu dla kawiarni? Sporządzenie go nie tylko ułatwi Wam estymację kosztów, jakie będziecie musieli ponieść, dostosowując lokal do wymogów czy kupując wyposażenie, ale też pozwoli przewidzieć ewentualne ryzyko i słabe strony Waszego konceptu.

Profesjonalnie napisany biznesplan kawiarni może też pomóc Wam szukać wspólników – inwestorów lub pozyskać zewnętrzne formy dofinansowania Waszej nowej firmy. Co powinno się w nim znaleźć?

  • opis planowanej działalności;

  • ocena rynku i konkurencji w wybranej na lokal miejscowości;

  • analiza kosztów inwestycyjnych i operacyjnych;

  • prognoza finansowa;

  • analiza wrażliwości (inaczej potencjalnych problemów – np. co w sytuacji, w której nasze obroty nie zabezpieczą nam środków na opłacenie czynszu);

  • analiza SWOT (słabszych i mocnych stron firmy, a także szans i zagrożeń z tym związanych);

  • opis planowanego zatrudnienia kadry;

  • plan budowlany lokalu (zgodnie z obowiązującymi przepisami);

  • plan technologiczny – elektryczny, wodno-kanalizacyjny, wentylacyjny;

  • zarys planu marketingowego;

  • opis wizji dalszego rozwoju przedsiębiorstwa.

Brzmi poważnie? W prawidłowo przygotowanym biznesplanie kawiarni właśnie o to chodzi! To na etapie jego pisania najłatwiej zorientować się, gdzie możemy napotkać największe trudności, albo czego nie przewiedzieliśmy wcześniej, a może okazać się kluczowe.


Dowiedz się więcej o tym, jak napisać biznesplan dla dowolnego rodzaju działalności na naszym poradniku!


Biznesplan-kawiarni-jak-wygląda

Biznesplan – analiza rynku

Istotną kwestią w założeniu własnej kawiarni i przygotowaniu biznesplanu jest punkt dotyczący analizy całego rynku. Znajdziemy w nim:

1) informację o tym, jacy mają być dostawcy np. kto będzie dostawcą wyrobów cukierniczych, dostawcą zimnych napojów, lodów czy herbaty, a także jaka firma w ramach umowy dostarczy szklanki i pozostałe akcesoria;

2) opis najbliższej okolicy i konkurencji;

3) charakter odbiorców, czyli jaka grupa osób będzie potencjalnymi klientami;

4) jaki będzie rodzaj towaru dostępny w kawiarni;

5) metody sprzedaży;

6) metody promocji.

Szczegółowe wskazanie powyższych informacji pozwoli ocenić szanse zaistnienia nowej kawiarni i czy prowadzenie działalności w tym zakresie ma sens. W przypadku niewielkiej konkurencji, czy dobrze dobranych dostawców i form promocji, sukces będzie głównie zależeć od Waszej determinacji.

Biznesplan kawiarni stworzony przez doradcę czy samodzielnie?

Jeśli samodzielne sporządzenie takiego dokumentu to zbyt wiele na Wasze możliwości, możecie też zlecić jego przygotowanie doradcy gastronomicznemu. Podpowie, jakie są aktualnie obowiązujące przepisy i na co trzeba szczególnie uważać przy ich nowelizacji!

Na start możecie też po prostu skorzystać ze zwykłej tabelki w Excelu. Spiszcie podstawowy plan otwarcia kawiarni, podliczcie koszty i obliczcie, jakie obroty powinny zapewnić Wam płynność finansową. Doświadczeni właściciele lokalów gastronomicznych radzą zacząć od najprostszego pytania: ile kaw miesięcznie będzie musiała sprzedać nasza kawiarnia, aby móc utrzymać się na rynku?


Może Cię zainteresować również:


Biznesplan-kawiarni-jak-otworzyć-własny-biznes

Jak otworzyć kawiarnię? Najważniejsze, to znaleźć lokal

Jeśli macie już przygotowany biznesplan i wiecie, jakie są Wasze możliwości finansowe, czas zacząć rozglądać się za lokalem idealnym na własną kawiarnię!

Lokal na kawiarnię – wymagania

Niejeden ciekawy pomysł na koncept gastronomiczny upadł z powodu źle wybranej lokalizacji. Pod uwagę przy jej poszukiwaniach powinniście wziąć takie czynniki jak te:

  • lokal na kawiarnię nie może mieć mniejszej powierzchni niż 40 metrów kwadratowych;

  • przy pracy przekraczającej czas 4 godzin, w lokalu musi być zapewniony dostęp do światła dziennego;

  • przy planowaniu zagospodarowania przestrzeni lokalu, należy wziąć pod uwagę także zmiany w menu – jeśli np. docelowo chcecie przygotowywać kanapki czy inne przekąski na miejscu, rozszerza się także zakres pozwoleń sanepidu;

  • kawiarnia nie powinna znajdować się w miejscu oddalonym od centrum miejscowości – najlepiej znaleźć ruchliwe miejsce w okolicy biurowców, a także budynków mieszkalnych;

  • lokal nie powinien znajdować się zbyt blisko innych, konkurencyjnych miejsc – unikajcie zwłaszcza sąsiedztwa sieciowych gigantów, oferujących liczne zniżki i promocje.

Szersza analiza lokalizacji pozwoli także określić, kto mieszka lub pracuje w okolicy i jakich produktów mogliby oczekiwać tego typu klienci. To ułatwi Wam dopasowanie Waszej oferty do ich potrzeb!


Szukasz pracy w Łodzi? Sprawdź najlepsze oferty na GoWork.pl!


Na co zwrócić uwagę przy oględzinach?

Jeśli już wpadł Wam w oko konkretny lokal, czas umówić się na oględziny! Podstawowym błędem, na jaki zwracają tu uwagę doświadczeni właściciele własnej kawiarni, jest branie pod uwagę jedynie wyglądu miejsca.

To może Was sporo kosztować – i to dosłownie – kiedy okaże się, że do wymiany jest np. cała wentylacja. Na co trzeba uważać i co sprawdzić podczas oglądania lokalu na kawiarnię? Poniżej znajdziecie pełną listę:

  • wentylacja (konieczny będzie montaż tej mechanicznej!);

  • miejsca dostępu do kanalizacji;

  • wysokość ścian (min. 3,3 m);

  • położenie na poziomie gruntu lub piętrze (jeśli wymarzony lokal znajduje się w suterenie lub piwnicy, konieczne będzie uzyskanie odstępstwa w sanepidzie);

  • dostęp do światła dziennego;

  • instalacja elektryczna (czy jest przystosowana do obsługi wszystkich sprzętów gastronomicznych na raz);

  • przestrzeń na wymagane pomieszczenia (takie jak toalety dla personelu z przedsionkiem, toaletę dla klientów, pomieszczenie gospodarcze oraz szatnie).

Im więcej wymogów sanepidu spełnia oglądany lokal, tym mniejsze koszty jego dostosowania do nich poniesiecie! Warto więc od razu zatroszczyć się o każdy szczegół potencjalnego miejsca na kawiarnię, aby nie tylko ograniczyć wydatki, ale również zaoszczędzić swój czas, szybciej uruchamiając własny biznes.

własna-kawiarnia

Ile kosztuje otworzenie kawiarni?

Mając już wybrany lokal, który spełnia niezbędne wymogi, możecie zacząć planować wysokość pozostałych kosztów działania własnej kawiarni. Jakie trzeba uwzględnić? Mamy dla Was pełną listę!

Własna kawiarnia: koszty stałe i zmienne

Opłacalność inwestycji liczona jest na podstawie prawdopodobnego zarobku, ale i poniesionych kosztów. Jest to:

  • czynsz dla właściciela lokalu (gdy lokal jest wynajmowany);

  • koszty utrzymania lokalu oraz części wspólnych (np. woda, ogrzewanie, wywóz śmieci, ochrona części wspólnych itp.);

  • usługi telekomunikacyjne (Internet i telefon);

  • ubezpieczenia (mienia kawiarni oraz odpowiedzialności cywilnej);

  • monitoring, jeżeli jest to opcja abonamentowa;

  • dzierżawa terminala płatniczego;

  • dzierżawa systemu POS, jeśli nie zostanie zakupiony na własność;

  • dzierżawa ekspresu, jeśli nie zostanie zakupiony na własność;

  • raty leasingowe, jeśli sprzęt nie zostanie zakupiony na własność;

  • koszty księgowości;

  • koszty ZUS, w przypadku działalności gospodarczej lub spółek osobowych;

  • koszty energii elektrycznej;

  • koszty finansowe, opłaty bankowe, prowizje od transakcji bezgotówkowych itp.

To właśnie dlatego tak istotne jest prawidłowe przygotowanie planów finansowych w biznesplanie kawiarni. Tylko w ten sposób możecie realnie przewidzieć, na jakim poziomie musi utrzymywać się Wasza sprzedaż, aby zapewnić Waszej kawiarni płynność finansową.


TO TEŻ MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ: Własna restauracja – pomysły jak nie zbankrutować


Jak-otworzyć-własną-kawiarnię

Jak otworzyć swoją kawiarnię? Trzeba będzie spełnić wymagania sanepidu

Każdy przyszły właściciel własnej kawiarni powinien przy jej zakładaniu spełnić określone wymogi sanepidu. Choć o części z nich wspominaliśmy już, omawiając wybór lokalizacji naszej nowej firmy, warto pamiętać, że to, czy je spełniamy, zostanie dokładnie sprawdzone przy odbiorze sanitarnym lokalu!

Odbiór sanitarny lokalu

Częstym problemem, na który narzekają gastronomiczni przedsiębiorcy, jest niejasne traktowanie obowiązujących przepisów przez sanepid. Osoba, która dokonuje odbioru sanitarnego lokalu na kawiarnię, może odmówić nam jego dokonania z powodu „dodatkowych uwag”, które przekazują nam ustnie na miejscu.

Niestety, nierzadko okazuje się, że kiedy zostaną już wdrożone, ponownego odbioru dokonuje kolejny urzędnik, który znowu ma „swoje” uwagi. Taki proces potrafi ciągnąć się miesiącami, a czynsz w międzyczasie płacić trzeba.

Przed taką sytuacją może ustrzec nas zlecenie przygotowania profesjonalnego projektu technologicznego lokalu przez doradców gastronomicznych. Zaopiniowany przez rzeczoznawcę sprawi, że zyskamy pewność, iż spełniamy podane wymagania i możemy zacząć szykować się do otwarcia kawiarni.


ZOBACZ TEŻ: HoReCa – co to jest? Jak zacząć pracę w gastronomii i hotelarstwie?


Otwarcie-kawiarni-czy-się-opłaca

Własna kawiarnia – czy się opłaca?

Kwestia zarobków własnej kawiarni jest ciężka do nakreślenia. Dochody kawiarni zależne są bowiem od rodzaju oferowanych przez nią produktów, a także samej lokalizacji.

Jak więc sprawdzić, czy własna kawiarnia się opłaca? Zaufać można tu co najwyżej innym, doświadczonym już przedsiębiorcom. Wszyscy powtarzają jedno – nie jest to łatwy biznes. Tylko 2/3 nowo otwieranych kawiarni ma szansę utrzymać się na rynku podczas pierwszego roku działalności! Z kolei jedynie części z nich udaje się pozostać „w grze” przez okres dłuższy niż dwa lata.

Wiele zależy od prowadzonej polityki lokalu. Czy kawiarnia docenia stałych klientów specjalnymi ofertami i kładzie nacisk na wiele kanałów komunikacji z odbiorcami, starając się do nich dotrzeć poprzez zamieszczanie ogłoszeń zarówno w prasie lokalnej, jak i w mediach społecznościowych.

Na bajecznie wysokie dochody własnej kawiarni raczej więc nie ma co liczyć, zwłaszcza na początku. Jeśli jednak zadbacie o profesjonalne przygotowanie biznesplanu kawiarni, a także wybór atrakcyjnej lokalizacji, perspektywa Waszych przyszłych zarobków może zacząć rysować się o wiele lepiej!

Prowadzenie kawiarni – food cost, wartość średniego paragonu

Co pomoże oszacować dochody własnej kawiarni? Zadbajcie o prawidłowe obliczenie tzw. food costów, które pomagają unikać generowania strat na samych sprzedawanych produktach. Uwaga, nie jest to wartość stała! Należy obliczać ją na bieżąco. Ważne jest także wcześniejsze oszacowanie kosztów wynagrodzeń oraz omawianych kosztów stałych i zmiennych prowadzenia działalności.

Na koniec oszacujcie także koszt średniego paragonu oraz ich miesięcznej średniej liczby. To wyjaśni kwestię tego, jakie zarobki zapewnią Wam utrzymanie się na rynku i zarobienie kawiarni „na siebie”.

Oceń artykuł
4.3/5 (29)