Stalking w pracy często mylony jest z mobbingiem. Oba problemy są bardzo poważne, jednak różnią się od siebie wieloma czynnikami. Dowiedz się, co grozi za stalking w miejscu pracy i jak rozpoznać to niepokojące zjawisko. Pamiętaj, że przekroczenie granic prywatności pracowników jest karalne.

Stalking-w-pracy

Nękanie w pracy to nie odosobniony przypadek. Według danych z 2020 roku prowadzono ponad 8984 postępowania w sprawie uporczywego nękania i naruszenia wizerunku. Większość z nich zakończyła się karą dla stalkera. Zjawisko to przybiera na sile, jednak sama świadomość ofiar na temat stalkingu również rośnie, dzięki czemu walka z nim staje się skuteczniejsza. Czym jest stalking w pracy? Czy różni się od mobbingu? Jak udowodnić stalking w pracy? Co zrobić, aby zgłosić nękanie?

Jak rozpoznać stalking w pracy?

Stalking w pracy to poważne przestępstwo, za które grozi odpowiedzialność karna. Kodeks karny definiuje to niebezpieczne zjawisko za pomocą art. 190a, który brzmi następująco:

„§ 1. Kto przez uporczywe nękanie innej osoby lub osoby dla niej najbliższej wzbudza u niej uzasadnione okolicznościami poczucie zagrożenia, poniżenia lub udręczenia lub istotnie narusza jej prywatność, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

§ 2. Tej samej karze podlega, kto, podszywając się pod inną osobę, wykorzystuje jej wizerunek, inne jej dane osobowe lub inne dane, za pomocą których jest ona publicznie identyfikowana, przez co wyrządza jej szkodę majątkową lub osobistą.

§ 3. Jeżeli następstwem czynu określonego w § 1 lub 2 jest targnięcie się pokrzywdzonego na własne życie, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od lat 2 do 15″.

Przepisy jasno określają, z jakimi konsekwencjami muszą liczyć się osoby, które dopuściły się przekroczenia granic prywatności i dopuściły się tej formy przemocy emocjonalnej. Kara pozbawienia wolności powinna być wystarczająco poważnym następstwem.

Jak rozpoznać stalking w pracy? Definicja tego niepokojącego zachowania bywa mylona z innym niebezpiecznym zjawiskiem, jakim jest mobbing w pracy. Należy pamiętać, że są to zupełnie różne formy przemocy.

Co to jest stalking?

Stalking w języku angielskim oznacza “podchody” lub “skradanie się”. Polega na uporczywym prześladowaniu poprzez naruszenie wolności osobistej i prywatności ofiary.

Przykładami stalkingu są następujące zachowania: śledzenie, osaczanie i nagabywanie drugiej osoby. Prześladowanie może przybierać wirtualne formy kontaktu: nękanie telefonami, SMSami, wiadomościami mailowymi lub na portalach społecznościowych.

Jak wskazano w przepisach, stalker może nękać, podszywając się pod inną osobę i wykorzystując jej wizerunek czy dane osobowe w celu wyrządzenia jej szkody majątkowej lub osobistej. Może więc bez zgody ofiary kontaktować się z innymi pracownikami w jej imieniu, wykorzystując do tego niewłaściwe treści, które mają ją ośmieszyć.

Kodeks karny reguluje przepisy dotyczące odpowiedzialności karnej za stalking, a prawo pracy określa zasady działania w przypadku mobbingu.


Sprawdź też:


Stalking-w-pracy-jak-rozpoznać

Stalking a mobbing w pracy – czy to to samo?

Choć pojęcie stalkingu i mobbingu w pracy ma ze sobą wiele wspólnego np. prowadzenie działania w sposób ciągły czy znamiona przemocy psychicznej, różni je kilka cech.

Stalker w swoim działaniu opiera się na wywołaniu konkretnych uczuć, chcąc wywołać lęk, obawy, czy niepokój. Nękanie ma na celu dokuczanie, dręczenie, czy niepokojenie ofiary. Z kolei w przypadku mobbingu dana osoba poprzez swoje określenia chce wzbudzić zaniżoną ocenę przydatności zawodowej u danego pracownika.

Kolejną różnicą jest fakt, że przepisy prawa pracy i prawa cywilnego regulują mobbing, natomiast stalking podlega pod Kodeks karny i ma inne konsekwencje prawne.

Stalking w miejscu pracy: przykłady i konsekwencje

Stalking w zakładzie pracy może przybierać różne formy. Najważniejsze jest szybkie rozpoznanie problemu i zgłoszenie niepokojącego zachowania. Utrudnianie codziennego funkcjonowania w firmie czy próba podszywania się pod inną osobę nosi znamiona stalkingu.

Co to jest stalking w pracy? Przykłady uporczywego nękania są różne i mogą powodować u ofiar uszczerbek na zdrowiu zarówno fizycznym, jak i psychicznym. Warto podkreślić, że ze strony przełożonego istnieje obowiązek przeciwdziałania mobbingowi i podobnym sytuacjom, czyli stalkingu, w których łamane jest prawo.

Oprócz wyżej wymienionych konsekwencji, czyli kary ograniczenia wolności w niektórych sprawach, kiedy stalker nie przerywa swoich działań, np. nęka ofiarę SMS-ami i wiadomościami w mediach społecznościowych, można uzyskać sądowy zakaz zbliżania się.


Może Cię zainteresować również:


Stalking-przykłady

Stalking – przykłady

Jeżeli w ostatnim czasie czujesz się osaczony czyjąś obecnością, dostajesz dziwne wiadomości lub odbierasz niepokojące telefony, to masz do czynienia z przykładami stalkingu. Działania podejmowane przez stalkerów negatywnie wpływają na samopoczucie ofiary i mogą doprowadzić do pogorszenia zdrowia psychicznego oraz zaburzenia poczucia bezpieczeństwa.

Ofiary stalkingu w miejscu pracy często nie zdają sobie sprawy, jak poważnym zagrożeniem mogą być uporczywi napastnicy i zbyt późno rozpoznają problem.

Rodzaje stalkingu mogą przybierać różne formy: często napastnicy posługują się osobami trzecimi, nękają ofiary wirtualnie, a nawet dopuszczają się przemocy. Nękanie dotyczy również składania propozycji o charakterze seksualnym, czy wręczanie niechcianych prezentów.

Stalkingiem w pracy może być zmuszanie do spotkań w miejscu pracy, niszczenie rzeczy należących do ofiary, a także wszelkie groźby i szantaże skierowane przeciwko takiej osobie. O nękaniu można też mówić w innych przypadkach, kiedy działanie stalkera wzbudza niepokój i poczucie zagrożenia.


Szukasz pracy w województwie lubelskim? Zobacz Praca Lublin na GoWork.pl i już teraz aplikuj na najlepsze oferty pracy w Twojej okolicy!


Jak udowodnić stalking w pracy?

Stalking w prawie pracy nie występuje, jednak może mieć związek z mobbingiem, którego konsekwencje reguluje Kodeks pracy. Należy pamiętać, że za oba przestępstwa grozi inna odpowiedzialność karna. Jak udowodnić stalking w pracy?

Nękanie – jak udowodnić?

Jest to złożone zjawisko, a prześladowcy często nie pozostawiają śladów. Jednak zebranie dowodów jest w tej sytuacji niezbędne. Zeznania świadków, zarchiwizowane wiadomości SMS, zebrane maile oraz rejestry połączeń są kluczowe, aby udowodnić, że jest się ofiarą stalkera.

Jeżeli istnieje taka możliwość, to warto nagrać próbę uporczywego nękania, by udowodnić stalking. Kara za natarczywe zachowanie jest surowa, bowiem napastnikom grozi pozbawienie wolności do 3 lat. Inaczej jest z mobbingiem, który definiuje Kodeks pracy. Stalking to poważne przestępstwo, dlatego nie należy lekceważyć pierwszych oznak nękania w pracy.

Stalking w pracy – jakie mogą być dowody?

Dowody w sprawie stalkingu są podstawą do tego, aby zgłoszona sprawa nie została od razu umorzona. W związku z tym warto najpierw zebrać odpowiedni materiał dowodowy. Im więcej ich jest, tym lepiej. Ofiara stalkera powinna zbierać je podczas całego okresu nękania. Jakie dowody można zastosować w przypadku stalkingu? To przede wszystkim:

1) listy i otrzymane wiadomości w formie papierowej;

2) wiadomości SMS, e-maile oraz wysyłane przez media społecznościowe;

3) rejestr połączeń;

4) nagrania wideo potwierdzający zachowanie stalkera: przebywanie w miejscach pobytu ofiary, czy śledzenie jej po pracy;

5) zeznania świadków np. uzyskane od zespołu współpracowników.

Jak-zgłosić-stalking-w-pracy

Kiedy zgłosić stalking w pracy?

Nękanie w pracy jest zjawiskiem bardzo szkodliwym. Nie tylko pogarsza kondycję psychiczną, ale doprowadza również do wielu schorzeń, takich jak bezsenność, nerwica oraz stany lękowe. W związku z tym ofiary stalkera powinny dość szybko podjąć decyzję o zgłoszeniu sprawy do odpowiednich organów ścigania.

Oczywiście warto mieć na uwadze, że w sprawie niezbędne będą dowody. Ofiara powinna więc zacząć zbierać je jak najwcześniej. Po uzyskaniu odpowiedniego materiału dowodowego należy od razu udać się z nimi na policję lub do prokuratury.

Jak zgłosić stalking w pracy?

Zgodnie z treścią art. 190a. § 4, ściganie przestępstwa związanego ze stalkingiem, czyli nękaniem następuje na wniosek pokrzywdzonego.

Ofiara stalkingu powinna złożyć w policji lub prokuraturze zawiadomienie o przestępstwie w formie ustnej (wraz z pisemnym wnioskiem o ściganie) lub pisemnej. Takie pismo o charakterze procesowym (zawiadomienie o stalkingu) według art. 119. Kodeksu postępowania karnego musi zawierać:

„1) oznaczenie organu, do którego jest skierowane, oraz sprawy, której dotyczy;

2) oznaczenie oraz adres wnoszącego pismo, a także – w pierwszym piśmie złożonym w sprawie – numer telefonu, telefaksu i adres poczty elektronicznej lub oświadczenie o ich nieposiadaniu;

3) treść wniosku lub oświadczenia, w miarę potrzeby z uzasadnieniem;

4) datę i podpis składającego pismo”.

Do zawiadomienia o przestępstwie należy dołączyć wniosek o ściganie, dzięki czemu policja lub prokuratura będą mogły od razu podjąć poszukiwania przestępcy. Gdy ofiara podejmie próbę samobójczą i jednocześnie zostanie wykazany związek przyczynowo-skutkowy między nękaniem a targnięciem się tej osoby na własne życie, wtedy przestępstwo jest ścigane z urzędu.

Oceń artykuł
3.5/5 (4)