Urlop szkoleniowy to forma pomocy od pracodawcy w rozwoju Waszych kompetencji zawodowych! Uwaga, to nie to samo, co urlop naukowy – tłumaczymy, jaka jest różnica i komu przysługuje urlop szkoleniowy.

Urlop szkoleniowy – co to?

Urlopem szkoleniowym nazywamy urlop przyznawany pracownikowi na rozwój jego kompetencji zawodowych. Może to być urlop związany z podejściem do egzaminów, bądź częściowe zwolnienie z pracy, aby umożliwić uczestnictwo w zajęciach obowiązkowych, związanych z podnoszeniem kwalifikacji. Może być to również urlop na pisanie pracy magisterskiej.

Rozpoczęcie studiów podyplomowych w trakcie Waszej kariery zawodowej może znacznie ułatwić Wam awans lub otrzymanie podwyżki w przyszłości! Im więcej dodatkowych kursów i szkoleń ukończycie, tym lepiej dla Was. To wszystko da się pogodzić z pracą!

Oprócz urlopu szkoleniowego istnieje również pojęcie urlopu naukowego, jednak nie należy mylić go z tym pierwszym. Urlop naukowy przysługuje tylko nauczycielom akademickim! Czasami możecie też spotkać się z terminem “urlop szkolny”, to jednak jedynie błędne określenie urlopu szkoleniowego. Nie dotyczy on pracowników, a osób będących w trakcie podstawowej edukacji.

Warto wspomnieć też, że urlop szkoleniowy jest w pełni płatny. Pracodawca może też, choć tylko ze swojej dobrej woli, pokryć dodatkowe koszty związane z rozwojem pracownika, takie jak zakup podręczników i innych pomocy naukowych, czy też dojazdy na uczelnię.

Dlatego nową ścieżkę edukacji warto starannie przemyśleć i dopasować do zajmowanego przez Was obecnie stanowiska.

Komu przysługuje urlop szkoleniowy?

Urlop szkoleniowy dla pracownika przysługuje wyłącznie osobom zatrudnionym na umowie o pracę. Jeśli więc pracujecie w oparcie o umowę o dzieło, zlecenie lub rozliczacie się z pracodawcą w formie B2B, niestety nie otrzymacie wolnych dni na naukę w ramach urlopu szkoleniowego. Może to czas rozejrzeć się za nowymi ofertami pracy? Umowa o pracę gwarantuje o wiele więcej, niż prawo do zasiłku, płatnego urlopu wypoczynkowego czy stabilne zatrudnienie.

Urlop szkoleniowy można otrzymać go tylko w przypadku, kiedy podnoszenie kompetencji zawodowych pracownika odbywa się za zgodą pracodawcy lub wręcz z jego inicjatywy. Drugim warunkiem jest konieczność przystąpienia do egzaminu po zakończeniu podnoszenia kwalifikacji zawodowych.

Jeśli więc samodzielnie postanowiliście dokształcić się zawodowo, możecie nie otrzymać urlopu szkoleniowego. Jednak jeśli to Wasz szef uzna, że na Waszym stanowisku przydadzą się Wam nowe umiejętności i kompetencje, taką formę urlopu macie już w kieszeni. Dlatego do rozmowy z przełożonymi na temat urlopu szkoleniowego lepiej dobrze przygotować się wcześniej, oraz sporządzić listę powodów, dla których decydujecie się dla dobra firmy i Waszego podnieść swoje kwalifikacje zawodowe.

Chęć rozwoju zawodowego i nabycia nowych umiejętności warto więc dobrze uargumentować  we wniosku o urlop szkoleniowy, wykazując bezpośrednie korzyści dla firmy, które z tego wynikną. Tylko w ten sposób otrzymacie pozytywną odpowiedź!

Urlop szkoleniowy – kiedy przysługuje?

Komu jeszcze przysługuje urlop szkoleniowy? Wyróżniamy dwie inne sytuacje, w których taka forma urlopu przysługuje pracownikowi zgodnie z Kodeksem pracy:

  • urlop dla doktoranta

Taka forma urlopu przysługuje pracownikowi przygotowującemu się do obrony pracy doktorskiej lub habilitacyjnej. W takim przypadku ma on prawo do urlopu szkoleniowego w wymiarze 28 dni. Termin urlopu trzeba jednak uzgodnić z pracodawcą, a za czas urlopu przysługuje pracownikowi wynagrodzenie w wysokości 100%. (podstawa prawna: art. 23. 1 i 2. Ustawy z dnia 14 marca 2003 r. o stopniach naukowych i tytule naukowym oraz o stopniach i tytule w zakresie sztuki).

  • urlop szkoleniowy dla aplikanta radcowskiego i adwokackiego

Pracownik, który jest na aplikacji radcowskiej bądź adwokackiej, również ma prawo do jednorazowego w ciągu całego okresu aplikacji urlopu naukowego w wymiarze 30 dni. Jest on płatny w wysokości 80% wynagrodzenia (podstawa prawna – art. 34 ust. 3 ustawy o radcach prawnych, art. 78c ustawy prawo o adwokaturze).

Urlop szkoleniowy przysługuje również pracownikom będącym w trakcie studiów. Według Kodeksu pracy może on zostać przeznaczony na pisanie pracy magisterskiej, oraz licencjackiej. Uwaga, dotyczy to tylko osób, które nie ukończyły studiów przed rozpoczęciem pracy!

To oznacza też, że taka forma urlopu szkoleniowego nie przysługuje niestety osobom podejmującym w trakcie swojej kariery dodatkowe studia podyplomowe. Dzieje się tak dlatego, że taki pracownik nie przystępuje już do egzaminu dyplomowego, a podyplomowego. Dlatego w takiej sytuacji pisanie pracy będziecie musieli już pogodzić z regularnym wykonywaniem swoich obowiązków zawodowych.

Jak napisać wniosek o urlop szkoleniowy?

Szef napomknął, że czas trochę poszerzyć Wasz zakres umiejętności zawodowych, a może sami znaleźliście korzystną ofertę kursu, który znacząco usprawni Waszą pracę i podniesie Wasze kompetencje zawodowe?

To idealny moment na wypełnienie wniosku o urlop szkoleniowy. Bez niego Wasz urlop szkoleniowy będzie nieważny! Niewykorzystane dni urlopu szkoleniowego przepadną, a Wy stracicie okazję do dalszego rozwoju zawodowego.

Jak przygotować wniosek o urlop szkoleniowy? Najlepiej zacząć od sporządzenia terminarza zajęć i egzaminów, tak, aby można było ustalić wymiar czasu urlopu szkoleniowego, którego będziemy potrzebować. w sieci znajdziecie wiele wzorów takich pism, które ułatwią Wam prawidłowe przygotowanie wniosku.

Jak napisać podanie o urlop szkoleniowy? Powinny się w nim znaleźć takie informacje jak:

  • dane pracownika (wnioskodawcy)
  • dane pracodawcy
  • wymiar urlopu, o jaki się staramy oraz terminarz zajęć i egzaminów z konkretnymi datami
  • opis powodu wnoszenia wniosku (może być nim np. konieczność przygotowania się do egzaminu)
  • podstawa prawna do udzielenia urlopu szkoleniowego

Tak przygotowany wniosek o urlop szkoleniowy powinien zostać szybko pozytywnie rozpatrzony przez pracodawcę. Trzymamy za Was kciuki!

Urlop szkoleniowy – Kodeks pracy

Jaka jest podstawa prawna do udzielenia urlopu szkoleniowego pracownikowi? We wniosku o urlop szkoleniowy musimy podać ją w postaci art. 103 Kodeksu Pracy, który reguluje zasady udzielania urlopu szkoleniowego.

Na nieco innych zasadach opiera się udzielanie urlopu naukowego oraz urlopu dla doktorantów – określają to poszczególne ustawy, z których każda odrębnie reguluje te kwestie.

Jaki jest wymiar urlopu szkoleniowego? W jego ramach przysługuje nam:

  • 6 dni urlopu dla pracownika przystępującego do egzaminów eksternistycznych, egzaminu maturalnego lub egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe
  • 21 dni urlopu dla pracownika na ostatnim roku studiów. Jest to urlop na przygotowanie pracy dyplomowej oraz przystąpienie do egzaminu dyplomowego

Oprócz urlopu szkoleniowego pracownikowi oddaje się także każdy dzień wolny, który wykorzystał na szkolenia lub egzaminy. Jeśli więc uczestniczycie w weekendowych zjazdach na studiach, na które wysłał Was pracodawca, możecie odebrać wolne dni w innym terminie.

Zwrot wykorzystanych na naukę dni wolnych nie przysługuje jednak tym pracownikom, którzy szkolą się za wiedzą pracodawcy, ale bez jego bezpośredniego skierowania na dodatkowe szkolenia lub studia. W takiej sytuacji pracodawca ma prawo odmówić Wam nawet udzielenia bezpłatnych dni urlopowych na ten cel. Dlatego naprawdę warto wcześniej omówić Wasze plany na podniesienie kompetencji zawodowych z przełożonymi. Jeśli dobrze to rozegracie, na pewno Wam się uda!

Powodzenia!

Oceń artykuł
2.3/5 (3)