Każdego dnia towarzyszy Wam lęk przed pracą? Na myśl o kolejnych zadaniach macie ściśnięty żołądek i zaczyna Was boleć głowa od stresu? Uwaga! Tak silne reakcje mogą świadczyć o tym, że cierpicie na ergofobię. Sprawdźcie, co to za schorzenie i jak sobie z nim poradzić. 

Ergofobia – co to jest? Ergofobia objawy

Ergofobia, jedna z fobii społecznych, to silny strach przed pracą. Zanim zaczniecie bagatelizować jej objawy, warto wymienić ich kilka:

 • ataki paniki
 • silny stres
 • objawy somatyczne (bóle głowy, żołądka, nudności, drżenie rąk, drgawki)
 • kołatanie serca
 • nienaturalne, powodowane lękiem, zachowania społeczne

Jak widać, ergofobia to poważne zaburzenie psychiczne, które może znacznie odbić się na naszej pracy. Co ciekawe, nie do końca znane są bezpośrednie przyczyny ergofobii. Tak samo dopada tych, którzy nigdy nie czerpali ze swojej pracy wiele satysfakcji jak i tych, którzy uwielbiali swój zawód i odnosili w nim sukcesy.

Dotknięte nią osoby nie tylko panicznie boją się np. wyjść do pracy, ale i samych czynności, jakie w niej wykonują, niezależnie od tego, od ilu lat je powtarzają…

Jedną z teorii psychologów jest ta o większej podatności na fobie o charakterze społecznym osób, które doświadczyły w dzieciństwie lub młodości traumatycznych wydarzeń. Jak poradzić sobie z objawami ergofobii i nie odczuć jej katastrofalnych skutków w pracy?

Ergofobia: przyczyny, objawy, leczenie

Ergofobia leczenie

Ergofobii i spowodowanym przez nią lęku przed pracą nie należy mylić z syndromem wypalenia zawodowego. Niechęć do pracy czy okresowe lenistwo nie mają z nią nic wspólnego!

Według psychologów do najczęstszych czynników, które zazwyczaj poprzedzają rozwój zaburzeń ergofobicznych są:

 • stawianie sobie zbyt wysokich wymagań
 • brak motywacji
 • ciągłe krytykowanie naszych działań, choć wykonujemy pracę w sposób prawidłowy
 • zła atmosfera w pracy
 • brak akceptacji ze strony zespołu
 • wypalenie zawodowe
 • wykonywanie pracy, która nie sprawia nam satysfakcji
 • przewlekły stres związany nie tylko z samą pracą, ale także stosunkiem przełożonych i współpracowników do naszej osoby
 • mobbing

To dlatego, zdaniem terapeutów, do załamań zdrowia psychicznego coraz częściej dochodzi również u osób, które do tej pory były profesjonalistami w pracy i nic nie wskazywało na możliwy kryzys. Jeśli padliście ofiarą mobbingu, nie pozostaje Wam nic innego, niż zgłosić się do specjalisty oraz zacząć szukać nowych ofert pracy.

Leczenie ergofobii można, podobnie jak inne rodzaje lęku społecznego, przeprowadzić z pomocą psychologa. Podjęcie terapii, a w przypadkach nasilonych objawów również wsparcie farmakologiczne, to niezbędne składniki przepisu na powrót do zdrowia. 

Jak pokonać lęk przed pracą?

Fobia przed pracą, czyli ergofobia daje objawy nie tylko wtedy, kiedy przebywamy w miejscu pracy. Cierpiący na tę przypadłość przyznają, że koszmar nie kończy się w domu.

“Natrętne myśli, lęki, obawy – praktycznie nigdy nie potrafię się rozluźnić, na myśl o kolejnym dniu w biurze boli mnie głowa i mam suchość w ustach” – nieleczona, ergofobia może zacząć wywoływać również silne objawy somatyczne (fizyczne), które szkodzą np. sercu i ogólnej wydajności naszego systemu krążenia.

Dlatego pierwszym, co musicie zrobić, aby pokonać lęk przed pracą, to zacząć unikać myślenia o miejscu pracy, kiedy już z niej wyjdziecie. W tym celu warto stosować techniki relaksacyjne, a nawet sesje medytacji czy odprężającej jogi. Cokolwiek, aby oderwać się myślami od pracy!

Bez terapii się nie obejdzie, ale nie zaszkodzi też odwiedzić biuro doradcy zawodowego. Jeśli na ergofobię cierpimy już od dawna i różne metody leczenia nie przynoszą zadowalających skutków, być może warto przemyśleć radykalną zmianę branży lub stanowiska. Fundacje zajmujące się aktywizacją zawodową osób z różnymi trudnościami i niepełnosprawnością z pewnością pomogą – więcej informacji znajdziecie m.in. na stronie aktywizacja.org.pl.

Nie ma wstydu w proszeniu o pomoc – próby samodzielnych poszukiwań mogą tylko skończyć się pojawieniem się lęku związanego z samym szukaniem pracy. Pozwólcie sobie pomóc profesjonalistom!

Oceń artykuł
0/5 (0)