Miniaturka
Małgorzata Kot
Ergis
Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz studiów Executive MBA w Polskiej Akademii Nauk. W Grupie Ergis od 1999 roku pełni funkcję Dyrektora Personelu i Komunikacji, odpowiadając m.in. za politykę personalną, komunikację wewnętrzną, zewnętrzą i relacje inwestorskie. W 2014 roku wyróżniona tytułem "Odpowiedzialny Pracodawca - Osobowość Roku HR"

Ergis

87-200 Wąbrzeźno

3. FLEXERGIS Sp. z o.o.
ul. Elektrodowa 45C
33-300 Nowy Sącz

4. CS Recycling Sp. z o.o.
09-411 Biała, Nowa Biała 39

5. MKF-Ergis GmbH
Miraustrasse 42
D-13509 Berlin

6. Schimanski-ERGIS GmbH
Miraustr. 38
D-13509 Berlin

Są Państwo środkowoeuropejskim liderem w produkcji opakowań przemysłowych, folii do pakowania żywności i farmaceutyków oraz folii hydroizolacyjnych z PVC. Jak wyglądała droga do tego sukcesu?

Jak wiele polskich, obecnie sporych rozmiarów spółek, zaczynaliśmy w 1998 roku od jednej fabryki, która została zakwalifikowana do udziału w Programie Powszechnej Prywatyzacji. Sprzedaż była zorientowana na rynek wewnętrzny i wschodnioeuropejski, obroty sięgały 100 mln zł, a zatrudnienie prawie 1000 osób. Było jasne, że w takiej strukturze firma nie będzie miała przed sobą świetlanej przyszłości. Wtedy pojawiła się pierwsza szansa na istotne zwiększenie portfolio produktów – przejęcie jedynego w Polsce producenta folii twardych do produkcji opakowań spożywczych i farmaceutycznych oraz drugiego – produkującego materiały powlekane, takie jak plandeki, elementy wykończenia samochodów. To była bardzo tradycyjna, w naszej dziedzinie przemysłu, działalność i jest coś paradoksalnie fascynującego w tym, że w tej właśnie fabryce uruchomiliśmy produkcję naszego najbardziej innowacyjnego produktu – folii stretch nanoERGIS.
Przeszliśmy więc długą drogę od firmy, która sprzedawała swoje produkty za niespełna 100 mln zł i działała wyłącznie lokalnie, do Grupy przemysłowej, której produkty z powodzeniem rywalizują na rynkach Unii Europejskiej, a sprzedaż sięga 700 mln.

Jaki był kluczowy moment dla firmy?

Myślę, że trudno jest wskazać jeden kluczowy moment w życiu firmy, której część fabryk historią sięga XIX w., bądź początków wieku XX. Gdybym jednak miała taki wskazać, to był początek roku 1998 i decyzja o budowie struktury, która w oparciu o fabrykę produkującą miękkie folie z PVC i granulaty, będzie w stanie zostać najpierw polskim, a później europejskim liderem w przetwórstwie tworzyw sztucznych – od PVC, przez PET, PE i ich laminatów, do zaawansowanych technik recyklingowych.

Grupa ERGIS wyróżniana jest od lat takimi tytułami jak "Solidny Pracodawca", "Odpowiedzialny Pracodawca". Co oznaczają dla Was te sukcesy?

To jest oczywiście powód do dumy, bo kapituły tych nagród nie tylko sprawdzają naszą wiarygodność m.in. w inspekcji pracy. Kapituły nagród pytają pracowników o ich opinie. I to jest dla nas wskaźnik kluczowy. ERGIS na pewno nie jest rajem na ziemi (która firma nim jest?), ale z pewnością duża część naszych pracowników uważa, że to jest dobre miejsce pracy, w którym warto spędzić wiele lat. Te wyróżnienia oczywiście wysoko ustawiają poprzeczkę – zwłaszcza dla managementu, którego jedną z istotniejszych ról jest dbanie o przenoszenie na nowych pracowników bardzo istotnego elementu naszej kultury organizacyjnej – szacunku dla drugiego człowieka – bez względu na pozycję, jaką zajmuje w hierarchii. Ze smutkiem odnotowuję wypadki, w których to nam się nie udaje, ale ciągle się nie poddajemy z nadzieją, że odniesiemy sukces.

Jaki okres w Państwa firmie był najtrudniejszy? Jak sobie z tym poradziliście?

To oczywiście był przełom lat 90. I 2000 – konieczne restrukturyzacje, niezbędne zwolnienia. By skutecznie konkurować na rynkach europejskich musieliśmy znacząco podnieść produktywność. Część pracowników z dużym zaangażowaniem włączyła się w zmiany, dla części te zmiany były trudne do zaakceptowania. Oczywiście robiliśmy wiele, by skutki tych niezbędnych działań złagodzić. Rozmawialiśmy z pracownikami, rozmawialiśmy, rozmawialiśmy. Tłumaczyliśmy, wyjaśnialiśmy nasze motywacje. Oczywiście jak zawsze – do części z naszych kolegów argumenty trafiły, części nie przekonały.

Jakie wartości przyświecają Grupie ERGIS?

Oficjalnie sformułowane podstawy naszej kultury organizacyjnej stanowią: ekspansja – związana z międzynarodowym zasięgiem działalności; zrównoważony rozwój - czyli dbałość zarówno o naszych pracowników jak i środowisko, które nas otacza; oraz innowacyjność, przejawiająca się w ciągłym udoskonalaniu naszych zakładów produkcyjnych i stosowanych rozwiązań. Jeżeli możemy pogłębić wątek ‘wewnętrzny’ – wspomniałam już o tym aspekcie  - szacunek dla każdego pracownika i jego opinii, bez względu na miejsce w hierarchii, które zajmuje. Bardzo o to dbamy. Zdarza się, że nowi pracownicy nie są od początku nośnikami tej wartości, ale dbamy o to, by jak najszybciej się nimi stali.

Posiadacie fabryki w wielu miastach w Polsce, jak i w Niemczech. Czy w przyszłości zamierzają Państwo poszerzyć swoją działalność o kolejne zakłady?

W tej chwili nie mamy planów budowy nowych zakładów, ale stale rozwijamy istniejące. Obserwując sukces naszego najważniejszego produktu, wielowarstwowej folii nanoErgis, rozpoczęliśmy np. budowę kolejnej linii do produkcji tej folii w zakładzie w Oławie. Jej uruchomienie planowane jest na drugie półrocze 2017 roku. Wydatki na ten cel wyniosą ok. 30 mln zł.

ERGIS jest grupą o międzynarodowym charakterze. Skąd pochodzi największa grupa odbiorców?

Jednym z parametrów naszego sukcesu jest to, że większość naszych produktów (54,5%) sprzedajemy w Unii Europejskiej, a najwięcej w Niemczech i we Francji. Oczywiście naszym znaczącym rynkiem jest Polska i nie zamierzamy jej opuszczać.

Gdzie można znaleźć informacje dotyczące przeprowadzanych rekrutacji?

W Grupie Ergis rekrutacja jest procesem ciągłym. Wynika to oczywiście z tempa naszego rozwoju – nowych inwestycji, biznesów i produktów. Na naszej stronie internetowej znajduje się specjalna podstrona poświęcona karierze, poprzez którą każdy zainteresowany pracą w Grupie Ergis może przesłać swoją aplikację. Ale oczywiście szukamy najlepszych dla nas ludzi również z zastosowaniem mniej konwencjonalnych metod.

Dlaczego warto dołączyć do Waszego zespołu? Jakie benefity oferujecie pracownikom?

Jesteśmy liderem w przetwórstwie tworzyw sztucznych w Europie Środkowej, mamy zakłady w Polsce i Niemczech, sprzedajemy nasze produkty do ok. 40 krajów. Działanie w środowisku międzynarodowym oznacza dla naszych pracowników nie tylko ciekawą pracę, ale i interesujące możliwości rozwoju. Stale też rozwijamy nowe produkty, zwiększamy moce produkcyjne, w tym samym czasie stawiając też na podnoszenie kwalifikacji przez naszych pracowników. Ta atmosfera rozwoju sprawia, że wielu pracowników zostaje z nami przez lata, ciągle widząc dla siebie nowe możliwości w ramach Grupy. Myślę, że naszym wyróżnikiem jest właśnie atmosfera rozwoju połączona z poczuciem bezpieczeństwa, jakie daje pracownikom nasza pozycja na rynku, stabilne warunki zatrudnienia i atmosfera otwartego dialogu wewnątrz firmy.

W jaki sposób motywujecie swoich pracowników?

Jestem przekonana (i mam na to dowody), że ludzie chcą pracować w firmie nie tylko dlatego, że dobrze i terminowo płaci pensje, ale także dlatego że szanuje ich i ich zdanie. Że kiedy wpadną w osobiste kłopoty – mogą na firmę liczyć. Oczywiście modne jest teraz kuszenie pracowników pozapłacowymi benefitami. Myślę jednak, że kiedy zważy się na szali karnet sportowy i szacunek, dobrą atmosferę – to drugie zwycięży. Bo to są długofalowe czynniki komfortu psychicznego, zdecydowanie przeważające nad krótkotrwałymi korzyściami. Ale oczywiście nie tylko to. Myślę, że dość unikatowe jest nasze podejście do kwestii szkoleń. Jesteśmy przekonani, że to pracownicy najlepiej wiedzą i czują, jakich kompetencji im brakuje, a które powinny zostać rozbudowane. Dlatego w Grupie Ergis to pracownicy sami przygotowują swoje plany szkoleń, a dział kadr i szkolenia pomaga je realizować, wyszukując najlepszych dostawców takich usług. Bardzo wielu z naszych pracowników studiuje bądź uczestniczy w programach studiów podyplomowych. Każda praca dyplomowa/magisterska, która dotyczy ERGISU jest czytana przez kompetentną osobę, która zgłasza uwagi i pomaga w takim skonstruowaniu pracy, by była na dobrym merytorycznie poziomie. Od kilkunastu lat prowadzimy też w firmie zajęcia językowe – jesteśmy przekonani, że dobra znajomość języków innych niż polski daje swobodę i wolność. Prowadzimy także zindywidualizowane programy coachingowe i szkoleniowe, budujemy platformy wymiany wiedzy wewnątrz Grupy ERGIS.

Czy pracownicy mają otwartą ścieżkę kariery w firmie?

Zdecydowanie, tak było zawsze. Szukanie liderów wewnątrz jest zawsze najskuteczniejszą metodą na wyłanianie naturalnych szefów, przywódców zespołów. W tym roku postanowiliśmy nadać formalne ramy takim ‘promocjom’ ogłaszając trzy programy rozwoju kompetencji (Horyzont Dyrektor, Horyzont Menadżer, Horyzont Lider Produkcji), do udziału w których pracownicy mogą konkurować na zasadzie dobrowolności. Laureaci dostają nie tylko szansę na realizację swego własnego, autorskiego projektu dla firmy, ale przede wszystkim projektują własną ścieżkę rozwoju i doskonalenia z odpowiednim budżetem na szkolenia lub studia.

Co Was wyróżnia wśród konkurencji?

Naszym znakiem firmowym jest równowaga, stabilność i rozwój. Szacunek dla pracowników, kontrahentów i środowiska. Innowacja, dzięki której prawdopodobnie produkujemy najlepszą na świecie folię stretch nanoERGIS.

Jesteście członkiem Polskiego Związku Przetwórców Tworzyw Sztucznych, więc ważna jest dla Was ochrona środowiska. Jakie działania podejmujecie w tym kierunku?

Przywiązujemy bardzo dużą wagę do ochrony środowiska naturalnego podczas procesu produkcyjnego. Stosujemy najnowsze techniki recyklingu, by zminimalizować niekorzystne oddziaływanie odpadów na środowisko naturalne. Nasze zaangażowanie w tej dziedzinie potwierdzają posiadane przez nas certyfikaty, np. ISO 14001:2004 (potwierdzający m.in. że prowadzona przez spółki Grupy działalność zapewnia zapobieganie negatywnemu wpływowi na środowisko, nadzorowane są wszystkie istotne aspekty środowiskowe oraz, że mamy zdolność do właściwego reagowania w potencjalnych sytuacjach awaryjnych), czy ISO 50001:2011 (potwierdzający, że zastosowane zostały najlepsze praktyki w zakresie zarządzania energią, skutkujące pozytywnym wpływem na środowisko i zmniejszeniem kosztów). Nasze zaangażowanie w ochronę środowiska wynika z głębokiego przekonania, że tworzywa sztuczne to wielka szansa dla ekologii, przede wszystkim z uwagi na ogromne możliwości ich powtórnego, a nawet wielokrotnego przetwarzania. Jest wiele sposobów wykorzystania surowców wtórnych w wyrobach z tworzyw sztucznych. Tworzywa z recyklingu mają między innymi zastosowanie w produkcji desek tarasowych, paneli, folii izolacyjnych, a nawet całych konstrukcji mostów. Bardzo cenione surowce wtórne z odzysku butelek PET są wykorzystywane na przykład jako materiał  do produkcji popularnej odzieży sportowej, czyli polarów, a także do produkcji folii PET.

W ramach Grupy mamy spółkę CS Recycling, której specjalnością jest recykling tworzyw sztucznych – przede wszystkim właśnie PET, który wykorzystujemy następnie we własnej produkcji. Promujemy także wśród naszych klientów potrzebujących folii opakowaniowych rozwiązania pozwalające na używanie mniejszej ilości folii do zabezpieczania wyrobów, dzięki wykorzystaniu innowacyjnej folii nanoERGIS®.

Ile aktualnie osób zatrudniacie?

Obecnie Grupa zatrudnia ponad 840 osób.

Jakie mają Państwo plany na przyszłość?

Zamierzamy kontynuować naszą drogę – stabilny rozwój, szacunek dla otoczenia, kontrahentów i pracowników oraz innowacja.