Miniaturka
Tomasz Fidos
Humansoft Sp. z o.o.
Współzałożyciel powstałej w 1991 roku firmy Humansoft. Jest doświadczonym programistą i projektantem systemów informatycznych, współtwórcą systemu - Hermes. Pierwsze doświadczenia zawodowe zdobywał w Biurze Projektów radomskiego przedsiębiorstwa Techmatrans, gdzie od 1986 roku pracował na stanowisku informatyka oraz projektanta systemów sterowania w transporcie technologicznym. Obecnie zajmuje stanowisko prezesa w firmie Humansoft Sp. z o.o., która jest jedną z najbardziej znanych i cenionych firm na rynku oprogramowania biznesowego. Nadal czynnie uczestniczy w powstawaniu, planowaniu i rozwoju produktów informatycznych spółki, w tym systemu ERP – humansoft HermesSQL. Do ostatnich największych sukcesów firmy zalicza zaprojektowanie zaawansowanego modułu zrządzania produkcją, który obecnie stosuje wiele przedsiębiorstw produkcyjnych. Jego hobby to łowiectwo, wędkarstwo, żeglarstwo, nurkowanie oraz turystka rowerowa.

Humansoft Sp. z o.o.

Humansoft Sp. z o.o. to renomowany producent oprogramowania dla biznesu. Od 25 lat  koncentruje się na dostarczaniu nowoczesnych i wygodnych systemów do obsługi firm. W roku 1991 zapoczątkował tworzenie rozwiązań informatycznych wspomagających małą przedsiębiorczość. Dziś projektuje systemy ERP dla średnich przedsiębiorstw, które wspierają strategię i działania operacyjne w biznesie. Głównym produktem w ofercie jest system ERP – humansoft HermesSQL, przeznaczony do obsługi przedsiębiorstw produkcyjnych, handlowych i usługowych. Firma jest również dostawcą najwydajniejszej na rynku, w pełni samoobsługowej, mobilnej platformy Business Intelligence Qlik. Platforma BI Qlik zapewnia szybką i prostą analizę danych oraz wymierne wsparcie w procesie decyzyjnym. Obecnie z programów Humansoft korzysta ponad 10.000 firm.

Firma Humansoft powstała 25 lat temu. Jak wyglądały jej początki?

Zaczynaliśmy w roku 1991. Byliśmy jedną z pierwszych firm informatycznych w Polsce, która stworzyła program do obsługi sprzedaży i gospodarki magazynowej. Już wtedy był to system zintegrowany i otwarty na indywidualne potrzeby klientów. W późniejszym czasie, wraz z pojawianiem się na rynku kolejnych aplikacji, stało się to cechą wyróżniającą nasze oprogramowanie. Obecnie skupiamy się głównie na projektowaniu rozwiązań klasy ERP, CRM, e-commerce przeznaczonych dla średniej wielkości firm handlowych, produkcyjnych i usługowych. Od kilku lat wdrażamy także system Business Intelligence – QlikView i Qlik Sense.

 

Co – z perspektywy minionych 25 lat – uznałby Pan za największy sukces firmy?

Jednym z naszych największych osiągnięć w ostatnich czasie było zaprojektowanie potężnego modułu do zarządzania produkcją. Przedsięwzięcie trudne, złożone, wymagające specjalistycznej wiedzy z zakresu przygotowania, planowania, zarządzania i rozliczania procesów produkcyjnych. Pomimo to podjęliśmy wyzwanie. Dziś mogę śmiało powiedzieć, że był to „strzał w dziesiątkę”. Zapotrzebowanie na systemy do zarządzania produkcją wciąż rośnie. Nam z kolei przybywa liczba zadowolonych klientów. Jesteśmy dumni, że dzięki naszym rozwiązaniom możemy wspierać konkurencyjność polskich przedsiębiorstw produkcyjnych.

 

Ponad 7 lat temu, podjęliśmy także inną bardzo ważną dla nas decyzję. Dotyczyła rozszerzenia naszej oferty o narzędzia analityczne Business Intelligence, tj. system QlikView i od niedawna także Qlik Sense. Te rewolucyjne rozwiązania doskonale dopełniają naszą ofertę. Przy ich pomocy jesteśmy w stanie dostarczyć klientom kompletne rozwiązanie BI w obszarach finansowych i operacyjnych. Dzięki temu dziś pracujemy dla największych, strategicznych firm oraz międzynarodowych marek.

    

Co Państwa wyróżnia jako pracodawcę?

Z pewnością fakt, że pomimo, iż jesteśmy ogólnopolskim producentem i dostawcą oprogramowania biznesowego, nie jesteśmy korporacją. Ma to ogromny wpływ na atmosferę pracy w naszej firmie. Jesteśmy jak jedna duża rodzina. Nie ma u nas przypadków „niezdrowej” rywalizacji. Jest za to życzliwość, wsparcie i dużo dobrego humoru. Wspólnie pokonujemy wyzwania i razem cieszymy się z naszych osiągnięć, nawet tych najmniejszych. Doceniają to również pracownicy, którzy w pewnym momencie wybrali inny kierunek swojej kariery zawodowej.

Jak wygląda proces rekrutacji nowych pracowników do Humansoft?

Standardowo, najpierw zbieramy aplikacje kandydatów, weryfikujemy je,a następnie wybieramy osoby, z którymi chcemy spotkać się na rozmowie kwalifikacyjnej. W zależności od tego, na jakie stanowisko rekrutujemy, rozmowa prowadzona jest przez dwie lub więcej osób. Zawsze jednak bierze w nim udział bezpośredni przełożony poszukujący pracownika do swojego zespołu. Kolejny etap to ocena merytoryczna kandydatów i wybór osoby, którą chcemy zatrudnić.

 

Jakich pracowników obecnie Państwo poszukują?

Ze względu na coraz większą liczbą wdrożeń systemu ERP poszukujemy kandydatów na stanowisko specjalisty ds. wdrożeń systemów informatycznych. Jest to bardzo ciekawa praca dla ambitnych osób, których zadaniem będzie m.in. analiza wymagań biznesowych i technicznych klienta, udział w realizacji projektów wdrożeniowych systemu humansoft HermesSQL, szkolenie w zakresie obsługi systemu oraz opieka powdrożeniowa klientów.

Poszukujemy także pracowników na stanowisko Front-End Developer, co jest bezpośrednio związane z dużymi, wieloletnimi kontraktami, jakie podpisaliśmy na wdrożenie Qlik Sense.

Wszystkie zainteresowane osoby, zapraszam na naszą stronę internetową, gdzie znajdą szczegółowe informacje na temat warunków pracy i wymagań stawianych przed kandydatami na wyżej wymienione stanowiska.

 

   

Gdzie zamieszczają Państwo informacje o nowych ofertach pracy i jakimi kanałami najczęściej rekrutujecie?

Zwykle zamieszczamy ogłoszenia na portalach pracy, portalach społecznościowych oraz własnej stronie internetowej. Czasami wspomagamy się agencjami rekrutacyjnymi. Działa u nas także system poleceń wewnętrznych, w ramach, którego pracownicy naszej firmy mogą polecać swoich znajomych w rekrutacji.

Jakie wymagania stawiają Państwo przed kandydatami?

To zależy od stanowiska. Oprócz specjalistycznej wiedzy w danej dziedzinie liczy się dla nas potencjał i zaangażowanie kandydata. Chętnie zatrudniamy osoby kreatywne, otwarte na wyzwania, komunikatywne. Zależy nam także na osobach potrafiących pracować z zespole, ponieważ jest to podstawową w naszej firmie.

Nasza czytelniczka Agnieszka pyta, czy na zatrudnienie w branży IT ma szansę również kobieta?

Blisko połowę naszej firmy stanowią kobiety. Zajmują różne stanowiska, włączając w to także posady kierownicze. W naszym zespole zatrudnione są: programistki, testerki oprogramowania, specjalistki ds. wdrożeń, konsultantki oraz specjalistki ds. sprzedaży systemów informatycznych. Tak jak wspomniałem, dla nas najważniejsze są kompetencje, potencjał i zaangażowanie pracownika. Bardzo cenię sobie pracę kobiet zatrudnionych w naszej firmie, bo są ambitne, samodzielne i nastawione na rozwój.

Czy wykształcenie kierunkowe związane z informatyką jest konieczne, by podjąć u Państwa pracę?

W dużej mierze zależy to od stanowiska, na które rekrutujemy. W niektórych przypadkach nie jest to warunek konieczny do spełnienia. Przykładem może być stanowisko specjalisty ds. wdrożeń systemów informatycznych, na którym poszukujemy kandydatów z wykształceniem wyższym o profilu informatycznym, ale także ekonomicznym lub pokrewnym.

Jak potencjalni kandydaci powinni przygotować się na rozmowę lub spotkanie rekrutacyjne w firmie?

Przede wszystkim kandydat powinien dokładnie zapoznać się z opisem stanowiska oraz kryterium rekrutacji. W trakcie spotkania będziemy chcieli dowiedzieć się, w jakim stopniu kandydat spełnia te kryteria. Poza tym warto zastanowić się, dlaczego chcę pracować właśnie, w Humansoft, co mógłbym wnieść do firmy i jak mogę wykorzystać zdobyte dotychczas doświadczenie. Warto również postarać się o rekomendacje z poprzednich miejsc pracy.

Jak motywujecie Państwo swoich pracowników?

Systemy motywacyjne dopasowane są do rodzaju stanowiska. Przykładowo, w ramach motywacji płacowej pracowników zajmujących się sprzedażą i wdrażaniem systemów informatycznych, przewidziane mamy comiesięczne premie sprzedażowe oraz premie roczne uzależnione od realizacji wyznaczonych planów. Natomiast zespół programistów po zrealizowaniu trzy miesięcznego projektu związanego z tworzeniem nowych rozwiązań i funkcjonalności, otrzymuje premie kwartalne. Dla wielu z naszych pracowników motywacją jest także praca nad projektami, które są ciekawe i stanowią wyzwanie. Często motywacją jest także możliwość rozwoju i awansu.

 

W jaki sposób inwestują Państwo w rozwój swoich pracowników?

Prowadzimy szkolenia wewnętrzne oraz w miarę potrzeb organizujemy szkolenia, które przeprowadzają zewnętrzne firmy. Ich zakres dopasowany jest do aktualnych potrzeb pracowników. Są to zarówno szkolenia dotyczące kompetencji miękkich jak np. komunikacja, efektywna sprzedaż czy sztuka negocjacji ale również umiejętności twardych związanych z konkretną merytoryczną wiedzą, np. programistyczną.

Czy osoby zatrudnione mogą pracować zdalnie?

Niektórzy pracownicy mogą wykonywać swoją pracę zdalnie. Do tej grupy zaliczają się na przykład programiści, którzy otrzymują zlecenie na wykonanie określonej funkcjonalności. Nie mniej jednak, co pewien czas ich obecność w firmie jest wymagana, ze względu na potrzebę konsultacji i opracowania założeń do nowych projektów informatycznych. Poza tym naszym pracownikom oferujemy nowoczesne miejsca pracy w nowej siedzibie firmy, gdzie w przyjaznej atmosferze mogą wykonywać swoje obowiązki.

Czy organizują Państwo spotkania, imprezy integracyjne dla pracowników?

Co roku organizujemy imprezy integracyjne dla pracowników firmy, które przybierają różne formy, np. wspólne wyjście na kręgle, wycieczki rowerowe czy też zabawy w pubie. Organizujemy również spotkania z okazji świąt.
 

Czy przewidują Państwo programy stażowe i przyjmują praktykantów?

Jesteśmy otwarci na współpracę ze studentami. Do tej pory zatrudnialiśmy ich w ramach projektów unijnych prowadzonych przez uczelnie, pojedynczych naborów do pracy oraz konkursów, które organizowaliśmy w szkołach wyższych. Najbardziej zaangażowani i ambitni stażyści otrzymali od nas propozycje pracy. Obecnie wraz z lokalnymi uczelniami pracujemy nad przygotowaniem programu stażu w naszej firmie. Jako firma chcemy wspierać rozwój zawodowy młodych, uzdolnionych ludzi i umożliwić im zdobywanie pierwszych doświadczeń i umiejętności w branży IT.
  

Dziękujemy za rozmowę.

Humansoft Sp. z o.o.