Software Development Academy

2.5 Dodaj merytoryczną opinię

Aktualności

Pracodawca

 Aktualność

5 wątpliwości, które nie pozwalają Ci ruszyć dalej z przebranżowieniem. Obalamy je wszystkie.

Podjęciu decyzji o przebranżowieniu towarzyszy barwny wachlarz odczuć i stanów: od ekscytacji, pełnej motywacji, po obawy związane ze zmianą. Jest to całkowicie naturalne. Poniżej przedstawiamy pięć najczęstszych wątpliwości, jakimi dzielą się z nami Kursantki i Kursanci, będące/będący w trakcie procesu reskilling’u. 


Obalamy je … lub tłumaczymy i oswajamy :)


1. Nie będę miała/miał przestrzeni na nic innego, bo nauka zajmie mi bardzo dużo czasu

Obawa przed zaangażowaniem czasowym w proces nauki niezbędny do przebranżowienia jest jedną z najczęstszych, jakie występują. Jak będą wyglądały najbliższe miesiące mojego życia w trakcie kursu? 

Nie zamierzamy mydlić oczu. Nauka każdej technologii to ciężka i czasochłonna praca. Bardzo ważna jest frekwencja i aktywność na kursie, jednak nie mniej istotna jest praca własna, w tzw. “wolnym czasie”. Nauka w jej ramach powinna być systematyczna, utrwalająca, ale i rozwijająca. 

Przyswojenie każdej nowej umiejętności wymaga skupienia - szczególnie jeśli chodzi o rzeczy techniczne. Niech jednak trudy tego procesu Cię nie zniechęcą! Zawsze pamiętaj, że gra jest warta świeczki. Miej na uwadze cel, który skłonił Cię do aktywności w kierunku reskillingu. 

Dodatkowo, kluczem efektywnej nauki jest jej dobre zaplanowanie i … przerwy :). Nie musisz każdej wolnej chwili poświęcać na naukę. Bardzo ważne jest, abyś planowała/planował w jej ramach również odpoczynek i relaks. Dlatego Twoje pasje nie muszą zostać wcale zaniedbane - kluczowe jest tutaj planowanie nauki i konsekwencja w wykonywaniu tego planu. 


2. Jestem za stara/stary

Takie myślenie towarzyszy wielu osobom, które są w trakcie przebranżowienia. Pamiętaj jednak, że to tylko Twoje nastawienie, nad którym warto popracować. 

Nikt w IT nie ocenia po wieku. W procesie rekrutacyjnym najważniejsze są Twoje umiejętności techniczne. Miej również na uwadze to, że Twoje nastawienie, otwartość do pracy w zróżnicowanym zespole - ma kolosalne znaczenie. Rekruterzy i hiring managerowie przyznają, że kwalifikacje wyuczone to jedno, lecz umiejętności miękkie i dopasowanie do potencjalnego zespołu - również są bardzo istotne przy podjęciu decyzji o zatrudnieniu. Co więcej: mindset tego typu wpływa negatywnie na pewność siebie, która jest decydująca w kontekście tego, jak wypadniesz na rozmowie   


3. Nie mam doświadczenia w IT

Doskonale! Nikt, kto zaczyna swoją przygodę z branżą IT, nie ma jeszcze w tym doświadczenia. Ważne jest, żebyś była/był zdeterminowana/zdeterminowany to doświadczenie zdobyć i się rozwijać. 

Jeśli pracowałaś/pracowałeś dłuższy czas w innej branży i obawiasz się, że Twój zawodowy dorobek nie przystaje do IT - pomyśl o tym, jakie kompetencje możesz wykorzystać na swojej nowej drodze zawodowej. Przenoś umiejętności z poprzedniej kariery do nowej branży. Umiejętności miękkie, takie jak zarządzanie projektami, komunikacja i rozwiązywanie problemów, są cenne we wszystkich dziedzinach. 

Co więcej - brak doświadczenia nie oznacza wcale, że nie możesz być na bieżąco z tym, co w IT piszczy. Zachęcamy do czytania blogów branżowych, słuchania podcastów i oglądania vlogów technologicznych. 


4. Przebranżowienie równa się zdegradowanie

Najczęściej zmiana branży jest tożsama z rozpoczęciem swojej nowej drogi zawodowej w zupełnie innym obszarze. Trzeba sobie powiedzieć wprost: będąc menedżerem w biznesie nieruchomości czy dyrektorem w zakładzie produkcyjnym, nie otrzymasz równorzędnego stanowiska w firmie technologicznej. Bo i na jakiej podstawie miałoby się to zdarzyć?

Nie należy się jednak bać tej “degradacji”. Jest to start Twojej kariery w zupełnie innym obszarze. Dlatego najprawdopodobniej rozpoczniesz swoją drogę od stanowiska “junior …” i nie musi to mieć nic wspólnego z Twoim wiekiem. W branży IT masz szansę bardzo szybko się rozwinąć i awansować. Tutaj kariera jest dynamiczna. 

Truizmem będzie również stwierdzenie, że branża IT to przyszłość - ale może warto to raz jeszcze podkreślić. Dlatego rozpoczynając w niej karierę dzisiaj, jutro, za parę miesięcy - nawet kosztem swojej obecnej ugruntowanej pozycji - i tak wygrywasz.  


5. IT to branża z przewagą mężczyzn (będąc kobietą)

Prawdą jest, że branża IT należy do tych zmaskulinizowanych. Jednak wiele firm podejmuje działania ku temu, aby to zmienić. Odczarować rynek IT dla kobiet i zwiększyć ich udział wśród zatrudnionych. Kobiety są poszukiwane i … pożądane!  

Większość męska w reprezentacji pracowników firm technologicznych nie wynika z preferencji zatrudniających, lecz z uwarunkowań społecznych. Z (błędnego) przekonania, pokutującego od pokoleń, że chłopcy to umysły ścisłe, a dziewczynki - humanistyczne. Dlatego większość absolwentów kierunków informatycznych to mężczyźni. Zatem ich przewaga w IT jest naturalnym skutkiem. 

Obecnie podejmowanych jest wiele działań promujących IT jako idealne miejsce pracy również dla kobiet. Dlatego, jeśli będąc kobietą masz wątpliwości z tego tytułu - pozbądź się ich, ponieważ są bezpodstawne. Wręcz w przypadku firm dbających o parytet płci w swoim zespole - może być to Twój atut!    


Software Development Academy