poradnik dla pracownika

ZUS DRA – co to za dokument? Jak go wypełnić?

ZUS DRA to deklaracja rozliczeniowa, którą pracodawca zobowiązany jest przekazywać do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w celu prawidłowego naliczenia składek. Istnieją szczególne terminy przekazania dokumentu. Sprawdź, kiedy i jak wypełnić ZUS DRA.

Prowadzenie działalności gospodarczej wiąże się z szeregiem formalności. Przedsiębiorcy, którzy zatrudniają pracowników, muszą mierzyć się zasadami Kodeksu Pracy. W ich interesie leży to, by zadbać o pracowników, gwarantując im bezpieczne i higieniczne warunki pracy, kierowanie na badania lekarskie, lecz także obsługa pod względem podatkowym i ubezpieczeniowym. Pracodawca musi odprowadzać za pracowników zaliczki na podatek dochodowy, ponieważ jest tzw. płatnikiem. Składki ubezpieczeniowe gwarantują pracownikowi m.in. opiekę lekarską, a w przyszłości emeryturę. Wszystkich formalności pracodawca musi dokonywać na dedykowanych formularzach. ZUS DRA to jeden z nich.

ZUS DRA – co to jest?

Pracodawca, który zatrudnia pracowników, odprowadza w ich imieniu składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne. Dokonuje tego na formularzu ZUS DRA. Jest to deklaracja służąca do rozliczenia składek oraz wypłaconych w danym miesiącu świadczeń. ZUS DRA to formularz rozliczeniowy, który składa się za okresy miesięczne odprowadzania składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne. W deklaracji wskazuje się podstawę opodatkowania oraz składki ZUS odprowadzane na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Rozliczenie składek i przesyłanie dokumentów odbywa się w określonych terminach. Pracodawca będący płatnikiem składek przesyła do ZUS również imienne raporty miesięczne (RMUA). Za podstawę prawną czynności uznaje się:

Deklaracje ZUS DRA – dla kogo?

Deklaracja od 2022 roku jest obowiązkowa dla wszystkich przedsiębiorców. Także w przypadku, gdy składki zachowują taką samą wysokość. ZUS DRA to dokument, który musi składać płatnik odprowadzający składki w zwykłej wysokości, tzw. pełen ZUS, jak i korzystający z ulgi na start, małego ZUS-u, czy obniżonych składek w ZUS. Deklaracji ZUS DRA składać nie muszą jedynie:

Natomiast w przypadku przedsiębiorców prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, którzy nie zatrudniają pracowników, ZUS DRA jest jedyną deklaracją rozliczeniową, jaką przedsiębiorca powinien złożyć.

ZUS DRA – do kiedy?

Płatnik składek powinien wysłać wszystkie niezbędne dokumenty do ZUS-u w tym samym terminie (tak jak ZUS RCA, ZUS RSA, ZUS RPA). Dokumenty należy przekazać:

W przypadku święta wypadającego na koniec terminu, ostateczny dzień przypada na następny dzień roboczy po święcie. Jeśli działalność gospodarcza ruszy w trakcie miesiąca, wówczas deklarację ZUS DRA składa się za okres działania firmy i następną deklarację za pełny okres rozliczeniowy.

Można również dokonać korekty dokumentów ZUS w ciągu 7 dni od poinformowania przez ZUS o błędzie bądź jego samodzielnym odkryciu albo w ciągu 7 dni od wydania decyzji o nieprawidłowościach, a także do 30 dnia od dostarczenia protokołu z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z kontroli, podczas której wykryto błąd.

ZUS DRA – załączniki

Płatnik składek rozlicza składki na: ubezpieczenia społeczne, zdrowotne, Solidarnościowy Fundusz Wsparcia Osób Niepełnosprawnych, Fundusz Pracy, Fundusz Emerytur Pomostowych, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Nie zawsze wystarczający jest wyłącznie dokument ZUS DRA. W niektórych przypadkach należy również załączyć:

Jak wypełnić ZUS DRA?

Druk ZUS DRA to trzystronicowy dokument składający się z 15 sekcji. W przypadku przedsiębiorców uzupełniających druk ZUS DRA odręcznie należy używać wielkich drukowanych liter i długopisu w kolorze niebieskim lub czarnym.

I. Pierwsza sekcja to dane organizacyjne. W polu oznaczonym symbolem 01 należy wpisać:

Pole nr 02 wymaga podania identyfikatora deklaracji za miesiąc rozliczeniowy składek. Identyfikator to numer/miesiąc/rok.

Pola oznaczone jako 03 i 04 pozostawiamy puste. Jeśli druk ZUS DRA zostaje złożony ze względu na kontrole ZUS, wówczas wpisujemy numer decyzji i znak w polu oznaczonym symbolem 05.

II. Kolejna sekcja dotyczy danych identyfikacyjnych płatnika składek. W tym miejscu należy wskazać dane określone w zgłoszeniu płatnika składek lub we wpisie KRS/CEIDG.

01 to miejsce na NIP.

W polu oznaczonym symbolem 02 należy wpisać numer REGON nadany przez Główny Urząd Statystyczny. Wpisujemy wraz z występującymi w nim cyframi 0.

Jeśli płatnik jest osobą fizyczną, wówczas wypełnia także pola oznaczone symbolem:

Posiadacze dowodu osobistego w polu czwartym wpisują 1.

Przedstawiający się paszportem bądź innym dokumentem tożsamości wpisują symbol 2.

III. Inne informacje.

To informacja dotycząca osób ubezpieczonych, za które płatnik odprowadza składki. Należy także wskazać stopę procentową składek na ubezpieczenie wypadkowe:

IV. Zestawienie należnych składek na ubezpieczenia społeczne oraz źródeł finansowania.

Aby przystąpić do wypełnienia tej sekcji, najpierw trzeba wyjaśnić, w jakiej części finansowane są składki ubezpieczeniowe. Pracodawca zajmuje się naliczaniem składek na ubezpieczenia społeczne zgodnie ze stopami procentowymi, które zostały określone w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych.

Sekcja ta składa się z 37 pól. Co należy w nich pisać?

V. Zestawienie wypłaconych świadczeń podlegających rozliczeniu w ciężar składek na ubezpieczenia społeczne.

To miejsce na informacje płatników zasiłków na podstawie raportów RSA. Pomijają te pola osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, które nie zatrudniają pracowników.

VI. Zestawienia należnych składek na ubezpieczenie zdrowotne.

Ubezpieczenie zdrowotne daje pracownikowi prawo do korzystania do świadczeń leczniczych. Stopa procentowa stanowi 9% podstawy wymiaru. Finansuje ją ubezpieczony. Przed wypełnieniem tej sekcji należy najpierw uzupełnić blok 11. Obie sekcje są ze sobą powiązane.

VII. Zestawienie należnych składek na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

W polu 01 wpisujemy kwotę należnych składek na Fundusz Pracy. Obliczeń dokonuje się w oparciu o przepisy ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. 02 to miejsce na kwotę należnych składek na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. W polu 03 wpisujemy sumę pól 01 i 02.

VIII. Zestawienie należnych składek na Fundusz Emerytur Pomostowych.

Jeśli pracodawca zatrudnia pracowników, za których opłaca składki na Fundusz Emerytur Pomostowych, to wypełnia:

IX. Zestawienie należnych składek do zwrotu/zapłaty.

W tej części dokonuje się podsumowania sekcji. Wyliczenie (IV37 + VI07 + VII03 + VIII03 – V05) kwoty na minusie sugeruje wypełnienie pola 01. Należy wprowadzić kwoty zwrotu przez ZUS. Kwota dodatnia obliguje do wypełnienia pola 02, czyli kwoty do zapłaty, jaką należy przekazać do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

X. Deklaracja dochodu.
To miejsce dla przedsiębiorców, którzy opłacają składki za siebie.

XI. Forma opodatkowania obowiązująca w danym miesiącu oraz przychód i dochód z działalności gospodarczej dla celów wyliczenia składki miesięcznej na ubezpieczenie zdrowotne.

XII. Roczne rozliczenie składki zdrowotnej.

Blok pozostawiamy pusty. Rozliczenie za rok 2022 zostanie złożone w 2023.

XIII. Oświadczenie płatnika składek

To już ostatnia sekcja w druku ZUS DRA. Należy wskazać datę wypełnienia formularza w formacie dzień/miesiąc/rok. W polu 02 płatnik składa podpis. Może to zrobić również osoba upoważniona. W 03 należy wstawić pieczątkę płatnika. W razie elektronicznego złożenia deklaracji pole 02 i 03 pozostawiamy puste.

Jak wypełnić ZUS DRA na zwolnieniu lekarskim?

Zwolnienie lekarskie pracownika składamy w raporcie imiennym ZUS RSA. Dokument załącza się do deklaracji rozliczeniowej ZUS DRA. Czas choroby oznacza przerwę w opłacaniu składek ubezpieczeniowych. Na druku ZUS RSA wskazujemy:

Także zasiłek chorobowy należy wskazać w raporcie ZUS RSA. Wówczas w miejsce kodu świadczenia przerwy należy wpisać “313”. Jeśli zasiłek wypłaca ZUS, wówczas nie wpisujemy liczby dni zasiłkowych, a w polu kwota wpisujemy 0,00.

Jak złożyć ZUS DRA przez Internet?

Druk ZUS DRA można również rozliczyć przez Internet. Możliwości dostarczenia dokumentów są uzależnione od liczby zatrudnionych osób.

W przypadku rozliczenia składek za 5 lub mniej osób przekazanie dokumentów ubezpieczeniowych jest możliwe w formie papierowej, lub elektronicznej. Bezpośrednio w placówce ZUS, poprzez pełnomocnictwo, lub pocztą.

W przypadku składek za więcej niż pięć osób dokument należy przesłać elektronicznie. Za zgodą dyrektora oddziału ZUS można wysłać dokumenty w formie papierowej bądź na informatycznych nośnikach danych.

Dokumenty wysłane drogą elektroniczną należy kierować za pośrednictwem systemu Płatnik lub przez aplikację E-płatnik dla posiadaczy konta na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Korzystając z programu Płatnik, można użyć podpisu kwalifikowanego. W przypadku aplikacji E-płatnik konieczne jest dysponowanie profilem zaufanym lub podpisem kwalifikowanym.

ZUS DRA a ulga na start

Ulga na start to forma zwolnienia z obowiązkowych Ubezpieczeń Społecznych przez okres 6 miesięcy od dnia podjęcia działalności dla osób, które po raz pierwszy prowadzą firmę, lub po przynajmniej 60 miesiącach od ostatniego zawieszenia działalności. Przysługuje także osobom które nie wykonują działalności na rzecz byłego pracodawcy. Osoby zgłoszone kodem 05 40 korzystające z ulgi na start opłacają jedynie składkę zdrowotną.

– W polach 02, 03, 04 wpisujemy 0. 

– W polu 05 wpisujemy podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie zdrowotne.

– Pole 06 wypełnia się w razie przekroczenia rocznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe.

Oceń artykuł
1/5 (1)