Meringer Sp. z o.o.

1.7Dodaj merytoryczną opinię

Aktualności

Pracodawca

 Aktualność


Stresujesz się przed rozmową kwalifikacyjną? To normalne!

Jeśli stresujesz się przed rozmową rekrutacyjną, to nic złego, oznacza to, że Ci zależy i chcesz dobrze wypaść na rozmowie! Oczywiście wszystko jest w porządku dopóki nerwy nie są dla nas destrukcyjne. Stres jest wartościowy, jeśli umiemy nad nim zapanować.
Każdy z nas inaczej odczuwa stres, stąd też występują różnice w reagowaniu na niego. Nerwy mogą przejawiać się w sposób zewnętrzny i/lub wewnętrzny. Na pewno przeżyłeś sytuację, gdy przed ważną rozmową czułeś, że szybciej bije Ci serce albo pocą Ci się dłonie… To właśnie mógł byćstres!

Stres podczas rozmowy rekrutacyjnej.
Gdy spotykasz się twarzą w twarz z Rekruterem jest on świadomy tego, że możesz się stresować. Często więc możesz spotkać się na rozmowie z pytaniami wprowadzającymi, które pomogą Ci się nieco uspokoić i nabrać pewności w kontakcie z nieznanym dotąd Rekruterem.
Podczas rozmowy, gdy towarzyszy nam stres możemy odczuwać pewne symptomy jak suchość w ustach, wrażenie duszności. Pamiętaj, że gdy pojawiają się u Ciebie takie oznaki zakomunikuj, to Rekruterowi i poproś o otworzenie okna czy szklankę wody – to nic złego????

Jak walczyć ze stresem przed rozmową rekrutacyjną?
Teraz przedstawię Ci kilka technik radzenia sobie ze stresem, abyś mógł zmniejszyć, go gdy będziesz odczuwał, że to konieczne.

  • Pamiętaj o podstawach – bierz miarowy, głęboki oddech. Należy wdychać powietrze nosem, a wypuszczać ustami. Ważne, aby podczas nabierania takiego powietrza podnosił się brzuch, a nie klatka piersiowa!

  • Nastaw się, że każda rozmowa rekrutacyjna, niezależnie od jej wyniku, to ważna lekcja. To podejście może uratować Twoją samoocenę, gdy nie uda Ci się dostać do kolejnego etapu. Z podejściem, że każde doświadczenie jest ważne i czegoś uczy możesz nie tylko uniknąć negatywnych konsekwencji, ale także wzmocnić siebie. Jeśli masz okazję, poproś Rekrutera o informację zwrotną, dlaczego nie udało Ci się przejść do kolejnego etapu.

  • Przygotuj sobie listę potencjalnych pytań, które mogą pojawić się na rozmowie rekrutacyjnej i przećwicz je. Tutaj możesz znaleźć kilka pytań, które bardzo często padają na rozmowach: https://karierakalisz.pl/porady-wywiad-telefoniczny. Gdy przećwiczysz sobie kilka odpowiedzi będziesz czuł się pewniejszy i na pewno pomoże Ci to uporządkować najważniejsze informacje, o których musisz wspomnieć na rozmowie.

  • Często Kandydaci stresują się ubiorem, w jakim należy przyjść na rozmowę. Jest to temat dość specyficzny, ponieważ zależy to od stanowiska, na jakie aplikujemy i firmy, do której idziemy na rozmowę. Zwróć koniecznie uwagę, czy firma przykłada uwagę do dress codu – takie informacje możesz znaleźć m.in. w ofercie o pracę. W Meringer nie obowiązuje sztywny dress code. Nie jesteśmy korporacją!

  • No i ostatecznie – ze stresem możemy walczyć, stawiając mu czoło. Każda rozmowa rekrutacyjna będzie budować naszą pewność jako Kandydata, ponieważ będziemy oswojeni już z całą procedurą i sposobem przeprowadzania rozmów.



Czy stres może wpłynąć na wynik Kandydata?
Niestety tak, bardzo widoczny stres może dawać pewne sygnały Rekruterowi, że możesz nie dać sobie rady na stanowisku, na które odbywa się rekrutacja. Jest to duży problem gdy aplikujemy na stanowiska wyższego szczebla, czy na stanowiska, które wymagają spokoju i umiejętności radzenia sobie ze stresem lub autoprezentacji na wysokim poziomie.
Tak więc, mogą być dwa potencjalne problemy, gdy Twój stres przejmuje nad Tobą kontrolę i jest widoczny.

  • Pokazujesz zaniżone kompetencje - jeśli zawładnie Tobą stres możesz się blokować przy odpowiedziach na pytania Rekrutera i nie do końca ujawnisz cały swój potencjał.

  • Stanowisko wymaga spokoju - musisz umieć sobie radzić ze stresem, więc jest to umiejętność konieczna do pracy i nie poradzisz sobie bez niej. PAMIĘTAJ! To nie oznacza, że nigdy nie będziesz mógł dostać się na wymarzone stanowisko. STRES MOŻNA OSWOIĆ ale wymaga to pewnej wprawy i doświadczenia.


Co musisz wiedzieć o stresie!
Stres bywa mobilizujący, co jest ważne, gdy ubiegamy się o pracę. Chcemy przecież pokazać się z jak najlepszej strony, jako skoncentrowany, zaangażowany Kandydat. Jeśli stres będzie zbyt duży może okazać się jednak demobilizujący i sprawi, że stracimy całą motywację do procesu rekrutacyjnego.
W takich sytuacjach musisz się odpowiednio nastawić mentalnie. Staraj się szukać obiektywnych dowodów, które potwierdzałyby Twoje kompetencje na dane stanowisko i rozważać wszystkie za i przeciw. Zwróć uwagę na to, aby nie zaniżać swojej wartości, bo każdy z nas jest cenny na rynku pracy ????

Pracodawca

 Aktualność


(Gdy klikniesz w obrazek, przeniesie Cię bezpośrednio do artykułu)


Jak dobrze wypaść w wywiadzie telefonicznym gdy dzwoni do nas Rekruter oraz na rozmowie rekrutacyjnej?


Pierwszy etap Twojego kontaktu z przyszłym pracodawcą to rozmowa telefoniczna. Przede wszystkim należy pamiętać, że nie w każdej firmie i nie w każdym procesie rekrutacyjnym spotkamy się z wywiadem telefonicznym. Bardzo dużo w takim przypadku zależy od Rekrutera, który prowadzi projekt rekrutacyjny ale także od polityki rekrutacyjnej firmy. Proces rekrutacyjny w Meringer jest szczegółowo opisany tutaj: https://karierakalisz.pl/

Etap, który pojawia się praktycznie zawsze to rozmowa z Rekruterem/Managerem twarzą w twarz online lub w siedzibie firmy. Etap ten jest bardzo kluczowy i PAMIĘTAJ, ŻE MUSISZ SIĘ DO NIEGO PRZYGOTOWAĆ.

Podstawą każdej rozmowy z potencjalnym pracodawcą jest znajomość, choć w stopniu podstawowym informacji o firmie. Czym się zajmuje, jakie usługi świadczy i wszystko co uda Ci się tylko znaleźć. Jest to ważne, ponieważ informujesz Rekrutera, że byłeś/aś na tyle zaangażowany/a, żeby znaleźć pięć minut i wejść na firmową stronę.

No ale co gdy do Ciebie zadzwoniono?

To bardzo dobra informacja – najwidoczniej przeszedłeś/aś kolejny etap rekrutacji. Teraz dzwoniący Rekruter przeprowadzi z Tobą wywiad aby przedstawić konkretną ofertę i usłyszeć od Ciebie wszelkie pytania, które nurtują Cię odnośnie oferty pracy.

Jeśli telefon od przyszłego Pracodawcy zastał Cię w jakichś mało sprzyjających okolicznościach – nie wahaj się powiedzieć, że teraz nie możesz rozmawiać i umów się na bardziej dogodny termin. Rekrutujący nie oczekuje, że po wysłaniu CV siedzisz kilka dni na baczność czekając na wywiad telefoniczny :-)

W wywiadzie telefonicznym musisz być przygotowany/a na dużą ilość pytań. Jest to czas dla Rekrutera, w którym chce się dowiedzieć czegoś więcej o Twojej osobie i sprawdzić zgodność Twojego doświadczenia oraz ustalić czy posiadasz kompetencje, których wymaga stanowisko.

Bardzo ważne jest aby odpowiadać konkretnie na pytania, odnosić się do swoich doświadczeń i podawać maksymalną ilość argumentów i popierać swoje kompetencje faktami. Pytania te mogą być dla Ciebie kluczem do dalszych etapów, więc zadbaj o to aby odpowiedzieć na nie jak najlepiej.
POKAZUJ SWOJE ZAANGAŻOWANIE! Rekrutujący chce mieć pewność, że zależy Ci na pracy właśnie w jego Firmie.

W wywiadzie telefonicznym możesz oczekiwać takich pytań jak:

  • Dlaczego szukasz pracy/dlaczego chcesz zmienić pracę?

  • Jakie pełniłeś/aś obowiązki na ostatnim stanowisku?

  • Czego nauczyłeś/aś się na ostatnim stanowisku?

  • Jakie są Twoje mocne strony jako pracownika.


Pojawiają się także pytania dotyczące Twoich kompetencji, radzenia sobie w konkretnej sytuacji. To są szczególnie ważne pytania i warto na nie odpowiadać, ponieważ dają Rekruterowi istotną informację o Tobie jako pracowniku. Pytania, które mogą paść to:

  • Proszę opowiedzieć o najbardziej stresującej sytuacji, w której znalazł/znalazła się Pan/Pani w pracy? W jaki sposób poradził/poradziła sobie Pan/Pani w tej sytuacji?

  • Czy w Pana/Pani dotychczasowej karierze zawodowej spotkał/a się Pan/Pani z sytuacją gdzie musiał/a Pan/Pani przeorganizować niespodziewanie swoje obowiązki bo zdarzyło się coś niespodziewanego? Jeśli tak, proszę mi o tym opowiedzieć.

  • Proszę przedstawić sytuację, która wymagała od Pana/Pani realizacji wielu zadań w tym samym czasie. Jakie to były zadania i w jaki sposób poradził/poradziła sobie Pan/Pani w tej sytuacji? Jaki był wynik tych zadań?

Pracodawca

 Aktualność



Jako pracodawca zawsze wspieramy swoich Pracowników, chcemy także to robić w stronę Kandydatów do pracy. Z tego powodu poniżej dzielimy się z Wami naszą wiedzą na temat tworzenia CV. W poniższym artykule znajdziesz najważniejsze aspekty, które pomogą Ci w tworzeniu życiorysu!
 Kandydacie, pamiętaj, że w procesie rekrutacyjnym a także przed nim nie jesteś sam – zależy nam na Tobie!

Kilka skutecznych rad, które pomogą Ci wyróżnić się wśród innych aplikacji.


  • Dane osobowe - Rekruterzy zarabiają tyle, że nie muszą brać kredytu podając Twoje dane! Wystarczy, że podasz: Imię, Nazwisko, email i nr telefonu, ewentualnie miejscowość, w której mieszkasz. Rekruter nie potrzebuje znać Twojego stanu cywilnego, ilości dzieci czy dokładnego adresu i numeru PESEL. 

  • ZDJĘCIE – to nie może być selfie czy wycięty kawałek ze zbiorowego zdjęcia z wakacji czy imprezy sylwestrowej! Idź do fotografa (gdy dostaniesz pracę, zdjęcie się przyda), koniecznie powiedz, że to zdjęcie do CV i pamiętaj o uśmiechu! ????

  • UKŁAD GRAFICZNY musi być czytelny! Usuń zbędne informacje (o ukończonej podstawówce czy kursie latania balonem, jeśli nie aplikujesz na operatora balonu…), zacznij od aktualnego doświadczenia, sprawdź poprawność danych osobowych i dat zatrudnienia. Ważne jest wyróżnienie nazw stanowisk, na których pracowałeś/aś i wpisanie głównych zadań, które w danej firmie wykonywałeś/aś. Czasami nazwa stanowiska niewiele mówi o charakterze Twoich obowiązków. Zawsze też możesz skorzystać z kreatora: http://www.cv.pracuj.pl

  •  ZAWARTOŚĆ MERYTORYCZNA – koniecznie dopasuj ją do ogłoszenia, na które aplikujesz. Przeanalizuj wymagania przyszłego Pracodawcy i w CV umieść wszystkie swoje cechy, doświadczenie i umiejętności, które odpowiadają oczekiwaniom na danym stanowisku. Te, które są zupełnie nieadekwatne do stanowiska, na które aplikujesz możesz pominąć. W nagłówku CV możesz dodać krótki opis siebie  jako idealnego Kandydata – podkreśl w opisie to co najważniejsze w wymaganiach na dane stanowisko.


 
I co bardzo ważne, a często pomijane – przed wysłaniem CV zapoznaj się ze stroną firmową pracodawcy, z wartościami wyznawanymi w firmie i przemyśl czy do Ciebie pasują. Najważniejsze jest to żebyś czuł się dobrze w miejscu pracy!