Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar, zgodnie z zaleceniami Komisji Europejskiej, chce wprowadzić obowiązek transparentności wynagrodzeń.

Zostało już wystosowane pismo do minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbiety Rafalskiej. Rzecznik Praw Obywatelskich zwraca w nim uwagę na problem dyskryminacji kobiet na rynku pracy. Bodnar proponuje, aby zredukować lukę płacową poprzez zaimplementowanie do prawa pracy obowiązku transparentności wynagrodzeń. Pracownikom miałyby być udostępniane dane o zarobkach, a firmy miałyby składać w tym celu stosowane sprawozdania.

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, mężczyźni zarabiają o 20,6% więcej niż kobiety. W niektórych branżach takich jak np. fin anse i ubezpieczenie, ta dysproporcja zbliża się już nawet do 40%. Kobiety są również bardziej narażone ubóstwo oraz napotykają na więcej trudności na początku kariery zawodowej. Zapobieganie takiej sytuacji byłoby zgodne z działaniami i zaleceniami Unii Europejskiej, która dąży m. in. do 40% parytetu.

Czy jednak kobiety są tak bardzo dyskryminowane i trudno im zrobić karierę? Jak pisaliśmy w artykule Kobieta za silna? zasiadają w zarządach, zarabiają miliony (25% kobiet w zestawieniu najbogatszych ludzi wg Forbesa), trzęsą światową polityką. Mają coraz więcej do powiedzenia na rynku pracy (ponad 50% użytkowników forum GoWork.pl o pracodawcach to panie) i z hukiem rozbijają „szklany sufit”. W komentarzach widzimy też ich coraz mocniejszy język, często wulgarniejszy od męskiego.

Co do jawności wynagrodzeń, chce jej prawie 70% Polaków. A Ty co sądzisz na ten temat? Uważasz, że zarobki powinny być jawne? Koniecznie podziel się swoją opinią na ten temat w komentarzu. A jeśli właśnie szukasz pracy, skorzystaj z wyszukiwarki ofert na stronie GoWork.pl.

Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_111035252_makro-pieni%C4%85dze-100-euro-t%C5%82o-z%C5%82ota-moneta-bitcoin-na-dolarach-ameryka%C5%84skich-koncepcja-biznesowa.html

Oceń artykuł
0/5 (0)