W Łodzi według Głównego Urzędu Statystycznego stopa bezrobocia rejestrowanego w lutym 2017 roku wynosiła 7,9 proc. Powiatowy Urząd Pracy w Łodzi informuje jednak, że brakuje osób zainteresowanych podjęciem oferowanego przez urząd zatrudnienia. Dlatego ważne jest, aby podjąć skuteczną walkę z zawodowymi bezrobotnymi, którzy jedynie zawyżają statystyki urzędu i rejestrują się w nim jako bezrobotni celem otrzymania świadczeń z tytułu zasiłków lub po prostu ubezpieczenia zdrowotnego.

Spadek liczby bezrobotnych i brak chętnych do pracy

Powiatowy Urząd Pracy w Łodzi szacuje, że od marca 2015 roku do lutego 2017 roku liczba zarejestrowanych bezrobotnych spadła o 11 tys. Skończyły się niebotyczne kolejki pod pokojami w pośredniaku, a do kolejnych pokoi w urzędzie wchodzi się „z biegu” Rejestrowane bezrobocie w Łodzi w styczniu i w lutym 2017 roku utrzymywało się na poziomie poniżej 8 proc. Tak dobrze w mieście nie było od 2008 roku.

Urzędnicy twierdzą, że w zasadzie każda osoba bezrobotna ma szansę na pracę w Łodzi. W całym 2016 roku pracodawcy zgłosili do tutejszego PUP 32 tys. ofert pracy, czyli o 3 tys. więcej niż w 2015 roku i o 10 tys. więcej niż w 2014 roku. Rok 2017 zapowiada się podobnie, dlatego bezrobotni coraz częściej mają ten przywilej, że przebierają w ofertach pracy i nie muszą konkurować z tłumem chętnych na jedno stanowisko. Ofert pracy jest więcej niż bezrobotnych, zwłaszcza tych, którzy chcą pracować i mają ku temu określone predyspozycje.

Pracę znajdzie w Łodzi każdy bezrobotny, ale musi być spełniony jeden istotny warunek. Osoba pozostająca bez pracy musi chcieć się zatrudnić, a czasem także otworzyć się na szkolenia i zdobywanie nowych uprawnień zawodowych.

W PUP w Łodzi jest ponad 3 tysiące osób, które pozostają na bezrobociu nieprzerwanie od ponad 5 lat, co jest niepokojącym zjawiskiem. Niemożliwe, że w dzisiejszych realiach rynku pracy w Łodzi nie znalazły one jakiegokolwiek zatrudnienia.

Jak walczyć z osobami, które chcą być bezrobotne?

Wiele osób zarejestrowanych na liście w Powiatowym Urzędzie Pracy w Łodzi jako bezrobotni tak naprawdę albo ma pracę na czarno i rejestruje się dla ubezpieczenia zdrowotnego, albo wolą pobierać świadczenia z pomocy społecznej i nie są zainteresowani podjęciem jakiejkolwiek pracy.

Dotychczas urząd pracy skupiał się na aktywizacji zawodowej osób znajdujących się w trudnej sytuacji na rynku pracy oraz tych, którzy chcieli podjąć pracę i wykazywali własną inicjatywę w tym zakresie. Przy niskim poziomie bezrobocia, jaki obecnie panuje, trzeba poodejmować próby zachęcenia do pracy „zawodowych bezrobotnych”, którzy nie chcą pracować. W ich przypadku powrót na rynek pracy w Łodzi będzie trudny. Dlatego potrzebna jest indywidualna ocena ich sytuacji życiowej i dopasowanie instrumentów aktywizacji zawodowej do ich potrzeb. Niemniej, zaangażowanie miasta w zachęcenie ludzi do pracy jest ważnie, ale to mieszkańcy muszą chcieć skorzystać z oferty. Dlatego my ze swojej strony gorąco namawiamy wszystkie osoby bezrobotne do regularnego przeglądania ofert na naszej stronie GoWork.pl. Ogłoszenia, które znajdują się na portalu, można filtrować pod kątem interesujących użytkownika kryteriów. Do wyboru są m.in. rodzaj umowy, tryb pracy i wymiar etatu. Dzięki temu, będąc konsekwentnym, z pewnością uda się znaleźć zatrudnienie.

Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_102005064_ulica-piotrkowska-w-%C5%82odzi-%C5%82%C3%B3dzkie-polska.html

Oceń artykuł
0/5 (0)