21 marca 2017 roku w Puławach odbyły się Targi Pracy i Edukacji, które zgromadziły rekordową liczbę wystawców i odwiedzających. Podczas wydarzenia można było uzyskać między innymi informacje o wolnych etatach nie tylko w samych Puławach, ale i w Lublinie czy w okolicznych miejscowościach. Młodzi ludzie mieli także szansę na zastanowienie się wraz z ekspertami nad wyborem swojej kolejnej szkoły i dalszej ścieżki edukacji.

O targach

Targi Pracy i Edukacji w Puławach odbyły się w hali ZST w Puławach, ale prezentowane na nich oferty pracy pochodziły nie tylko z tego miasta, ale i okolic. Przede wszystkim można było sprawdzić tu, do jakiej pracy pracodawcy poszukują pracowników w Lublinie, czyli największym mieście regionu. Targi nie są jedynie miejscem, w którym można obejrzeć oferty pracy w Puławach czy w Lublinie, odpowiedzieć na nie, czy złożyć od razu aplikację do pracodawców pojawiających się na tym wydarzeniu. Targi to nie tylko praca, ale również edukacja. Swoje stoiska w hali ZST miały także wszystkie szkoły średnie i uczelnie, które działają w powiecie puławskim i ryckim.

Problemy rynku pracy

Puławy, Lublin i okoliczne powiaty mają realne problemy z rynkiem pracy. Nie chodzi tu bynajmniej o bezrobocie. To pracodawcy mają kłopot w znalezieniu i zatrudnieniu wykwalifikowanych i doświadczonych fachowców. Najwięcej pracy w Lublinie czy Puławach czeka na przedstawicieli takich zawodów jak operator maszyn, budowlaniec, cukiernik, czy psycholog dziecięcy.

Praca czeka na pracowników przemysłowych i produkcyjnych. Poszukiwano na targach technologów i mistrzów obróbki skrawaniem, mechaników, ślusarzy czy operatorów maszyn CNC. W Polsce powszechnym problemem jest brak fachowców do pracy fizycznej. Szkoły zawodowe nie cieszą się u nas popularnością.

Specjalistów poszukuje się w różnych branżach działalności. Na rynku pracy w Lublinie i w Puławach brakuje zdolnych, doświadczonych cukierników i piekarzy. Zawody te uznawane są za niszowe, ale pracodawcy skłonni są nawet przyuczyć do zawodu pracownika, jeśli tylko wykaże zainteresowanie wykonywaniem takiej pracy.

Podczas targów można było dowiedzieć się nie tylko o ofertach pracy i wolnych etatach w Puławach i w okolicy, ale również zapoznać się z indywidualnymi preferencjami pracodawców. Mówili oni o tym, na jakie kwestie zwracają uwagę przy selekcji i rekrutowaniu pracowników. Poza doświadczeniem i kierunkowym wykształceniem liczy się także chęć do pracy, a z tym niestety, zwłaszcza u młodych ludzi, bywa różnie.