Reforma: likwidacja NFZ, podwyżki dla lekarzy i pielęgniarek, nowy system ubezpieczeń – to ambitne plany, które mają być zrealizowane, aby poprawić funkcjonowanie państwa. Jednak tak szeroko idące zmiany budzą wiele kontrowersji. Pomysły te mają bowiem zarówno liczne grono zwolenników, jak i przeciwników. Czy nie ucierpią na tym pacjenci? Na czym dokładnie mają polegać zaplanowane zmiany w systemie?
Reforma w służbie zdrowia – szykuje się rewolucja?
Ministerstwo Zdrowia informuje, że nie rezygnuje z planów likwidacji Narodowego Funduszu Zdrowia. Dodatkowo, minister zdrowia Konstanty Radziwiłł zapowiada podwyżki dla lekarzy i pielęgniarek. Przy okazji mają zostać znacznie skrócone kolejki do specjalistów.
Zapowiadana reforma służby zdrowia ma być prawdziwą rewolucją Minister zapewnia jednak, że najważniejsze jest dobro pacjentów i nie ucierpią oni z powodu zmian. Zaznaczył, iż jest świadomy zbyt niskich nakładów finansowych na służbę zdrowia. Reforma ma to zmienić za sprawą nowej konstrukcji finansowania szpitali. Oprócz likwidacji NFZ i zmniejszenia biurokracji, pieniądze na służbę zdrowia zostaną przeniesione do budżetu państwa. Co więcej, obecny system ubezpieczeń zdrowotnych ma zostać zastąpiony uprawnieniem obywatelskim, które obejmie wszystkich Polaków. Zmiany miałyby wejść w życie na przełomie 2017 i 2018 roku.
Czy zmiany spotkają się z akceptacją środowiska medycznego? Przypomnijmy, że na początku roku minister zdrowia powołał zespół, mający opracować założenia projektu ustawy o podstawowej opiece zdrowotnej (POZ). Sprzeciw wobec proponowanym zmianom wyraziła wówczas Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych. Zmiany miały naruszać m. in. wolność gospodarczą. Wizja tworzenia wspólnych list pacjentów przez lekarza, pielęgniarkę i położną, nie zyskała aprobaty. Miałaby w ten sposób ucierpień samodzielność zawodowa pielęgniarek.
Rewolucja w służbie zdrowia – nadchodzą zmiany
W służbie zdrowia szykuje się rewolucja, która ma na celu poprawę jakości opieki medycznej oraz zwiększenie dostępności usług. Wprowadzone zostaną nowe przepisy, które mają usprawnić funkcjonowanie systemu, zmniejszyć kolejki do specjalistów oraz zwiększyć finansowanie kluczowych obszarów medycyny. Zmiany te mają na celu nie tylko poprawę zdrowia publicznego, ale także odciążenie personelu medycznego, który od lat zmaga się z nadmiernym obciążeniem pracą. Reforma ma być odpowiedzią na narastające problemy w sektorze zdrowia.
Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_120250898_healthcare-people-group-professional-doctor-working-in-hospital-office-or-clinic-with-other-doctors.html