Czy wiecie, że sztuka gotowania ma wiele wspólnego z szukaniem pracy? W obu przypadkach obowiązują te same zasady, aby osiągnąć sukces. Dlatego specjalnie dla was przedstawiamy  idealny przepis na znalezienie pracy.

Im większy targ tym lepsze składniki

Duży wybór ingrediencji to podstawa kulinarnego sukcesu. To samo tyczy się wyboru zatrudnienia. Najlepiej szukać pracy w internecie, gdzie ofert jest najwięcej i do tego są na bieżąco komentowane przez internautów. Im większe forum tym dynamiczniejszy jest odsiew i weryfikacja prawdziwości zamieszczanych opinii.

Porządek w przepisie

Chciałbyś gotować z przepisu, w którym nie uwzględniono proporcji i pomieszano kolejność poszczególnych czynności? Nie. Wybierając się na rozmowę kwalifikacyjną musisz mieć uporządkowane wszystkie dokumenty i informacje. CV musi być doskonale zorganizowane. Choć rekruterzy otwarcie tego nie przyznają, to kluczową miarą ich oceny kandydata jest umiejętność jego organizacji pracy własnej, w tym porządek w dokumentach.

Poznaj kuchnię zanim zaczniesz gotować

Dobry kucharz zanim zacznie gotować musi poznać obszar swojej pracy. Ty poznaj swojego przyszłego pracodawcę. Pracownicy z pewnością zamieszczają opinie o danej firmie w internecie.

Eksponuj najlepsze smaki

CV to twoja reklama. A czy słyszałeś kiedyś skromność w reklamach? W CV też nie ma na nią miejsca. Sugerowany jest tzw. „racjonalny szpan”. Wyeksponuj swoje najważniejsze atuty i osiągnięcia, pokaż się z najlepszej strony.

Gotuj tylko to co lubisz

Gotujemy to co lubimy, tak samo z pracą. Aby sprawiała nam radość, żebyśmy byli autentyczni i należycie produktywni, zajmujmy się wyłącznie dziedzinami które nas interesują i w których czujemy się mocni. Unikniemy w ten sposób wypalenia zawodowego.

Produkty sezonowe

Tak jak w kuchni mamy okres wzmożonej ilości dostępnych składników, tak samo jest z szukaniem pracy. W oferty najbardziej obfituje pierwszy kwartał każdego roku. Wtedy też najwięcej osób szuka pracy, co widać np. po statystykach odwiedzin portali pracy. Najmniej nowych ofert pojawia się zazwyczaj w grudniu.

Pomoc kuchenna to nie wstyd

Nawet najlepsi kucharze czasem potrzebują pomocy. Masz problem z napisaniem CV? Wynajmij zawodowców. Potrafią oni zachować obiektywizm co do naszego życia i kariery, wiedzą które elementy wyeksponować, a które zredukować. Coraz częściej korporacje filtrują zbiory CV za pomocą odpowiednich programów komputerowych. Zawodowiec może zwiększyć nasze szanse w tej selekcji rzekomo nawet o 40%, umieszczając w dokumentach odpowiednie słowa kluczowe.

Jemy oczami

Potrawy je się głównie wzrokiem. Jeśli szukasz pracy, to pamiętaj że twój wygląd może zaważyć na decyzji pracodawcy. Według badań wystarczy ćwierć sekundy, aby druga osoba oceniła nasz wygląd i wyrobiła sobie na nasz temat opinię. Dotyczy to samo zdjęć, które wrzucamy do sieci.

Najlepsi gotują z lepszymi od siebie

Awansuj pionowo (struktury firmy) i poziomo (wiedza i kompetencje). Najważniejsze to unikać stagnacji i rozwijać się. Staraj się być najlepszy, ale pracować z lepszymi od siebie.

Patrz tylko na dobre potrawy

Nie możesz znaleźć pracy? To nie cały świat jest temu winien. Przeanalizuj własne działania. Dopiero wtedy zacznij się analizą działań innych, ale skup się tylko na tych którzy osiągnęli sukces.

Zainteresuj smakiem

Restauracje same szukają najlepszych szefów. Ty również nie musisz szukać pracy. Niech pracodawcy zaczną szukać ciebie. Przykład? Łukasz Jakóbiak i gigantyczne CV, które wywiesił przez siedzibą upragnionego pracodawcy. Efekt? Urywające się telefony i pełna skrzynka mailowa. Ty też tak możesz. Kreatywność w kuchni i w życiu, to klucz do sukcesu.