Jesteś studentem lub absolwentem i poszukujesz stażu, chcesz się zapisać na praktyki i zdobyć doświadczenie w danym zawodzie? Obecnie coraz więcej firm oferuje płatne staże, głównie w okresie wakacji, kiedy zarówno student dzienny, jak i zaoczny ma szansę na zaprezentowanie swoich umiejętności.

Ponad 90 proc. studentów deklaruje gotowość podjęcia stażu lub praktyki zgodnej z kierunkiem studiów jeszcze w trakcie nauki – wynika z badań Polskiego Stowarzyszenia Zarządzania Kadrami. Kiedy jest najlepszy czas na rozpoczęcie stażu? Niektóre uczelnie wymagają dokumentu potwierdzającego praktyki na trzecim roku studiów, ale większość ustala po prostu, że trzeba je obyć w przeciągu trzech lat. Przeważnie okres wakacyjny jest wybierany, jako idealny czas na zdobycie doświadczenia.

Praktyki płatne czy wolontariat?

Niestety nie każde praktyki są płatne – niektóre firmy oferują bezpłatne praktyki w ramach zdobywania doświadczenia, ale w zamian zapewniają szereg szkoleń i opiekuna, który będzie pomagał przez cały okres trwania pracy, danego projektu. Takie oferty są skierowane przeważnie do studentów pierwszego i drugiego roku, ponieważ młodzi ludzie posiadają już widzę teoretyczną i chcą ją połączyć z doświadczeniem. Staże tego typu mają tę zaletę, że często nie wymagają pełnoetatowej pracy, odbywają się w co drugi dzień, a niektóre projekty wymagają tylko pracy zdalnej. Dzięki temu nie stracimy całego dnia pracując tak naprawdę za darmo. Warto wszystkie staże oraz praktyki zamieścić w swoim CV, ponieważ jak wynika z badań, rekruterzy patrzą w pierwszej kolejności na nasze doświadczenie.

Jak znaleźć dobry staż?

Na pewno powinniśmy pojawiać się na wszystkich Targach Pracy i Kariery, ponieważ to dobra okazja do kontaktu z wybraną firmą. Podczas spotkania dowiemy się jakie wymagania należy spełnić, czego firma oczekuje od przyszłych kandydatów oraz jak wygląda specyfika pracy. Jeśli nie wiemy jaki staż wybrać, najlepiej zgłosić się do Biura Karier. Działają one najczęściej przy uczelniach wyższych i pomagają studentom w wyborze ścieżki zawodowej. Uzyskamy tam również informacje na temat wymian studenckich czy organizowanych szkoleń, które również mogą się przyczynić do zwiększenia naszego doświadczenia.

Na co warto zwrócić szczególną uwagę? Z pewnością na zakres obowiązków, czas pracy, ewentualne wynagrodzenie – wszystko to musi być nie tylko wcześniej ustalone, ale też opisane w umowie, która powinna być podstawą do rozpoczęcia współpracy firmy ze stażystą lub praktykantem. Taki dokument chroni i zobowiązuje obie strony. Wyznacza ramy czasowe, przypomina o zobowiązaniach, potwierdza odbyty staż lub praktykę!

Zanim jednak zaczniemy poszukiwania stażu lub praktyk, warto wcześniej sprawdzić w internecie opinie na temat wybranej firmy – dzięki temu dowiemy się jak naprawdę wyglądają i czy nie ograniczają się do parzenia kawy.