Do końca 2017 roku w szeregi opolskiej policji ma zostać przyjętych 90 nowych funkcjonariuszy. Kandydaci są, ale problem w tym, że wielu z nich nie nadaje się do służby w policji.

Aż 450 podań o pracę

Komenda Wojewódzka Policji w Opolu informuje, że w tym roku miała łącznie 120 wakatów, a chęć pracy w policji zgłosiło aż 450 osób. Oznacza to, że na jedno miejsce na służbie było trzech–czterech chętnych. Większość z nich jednak nie przeszła nawet pierwszego etapu rekrutacji. Policja ma realne problemy z zatrudnianiem nowych funkcjonariuszy.

Kandydaci, którzy zgłaszają się do takiej pracy, nie wiedzą nawet, jaka jest jej specyfika. Nie spełniają podstawowych wymagań, m.in. braku karalności, dlatego nie dostają się choćby do szkółki policyjnej. Zainteresowanie jest duże, ale część tylko chętnych przechodzi przez wymagane testy. Nie jest więc tak, że każda osoba, która zgłosi chęć wstąpienia do policji, zostanie przyjęta. Należy przejść przez całą, wieloetapową procedurę weryfikacyjną. Dopiero w czasie rekrutacji wyłaniani są kandydaci, którzy rzeczywiście nadają się do tej pracy. Etapów przyjęcia do służby jest wiele, a najwięcej osób (60–70 proc.) odpada na testach psychologicznych. Trudno powiedzieć, że są skomplikowane, ale uwidaczniają rekrutującym, kto nadaje się do takiej pracy, a kto ma zbyt słabą psychikę.

Poznać pracę w policji

Z uwagi na problemy ze znalezieniem odpowiednich kandydatów do pracy w policji Komenda Wojewódzka Policji w Opolu zorganizowała spotkanie dla potencjalnych funkcjonariuszy, podczas którego chętni mogli poznać pracę policyjnego laboratorium, wydziału prewencji i wydziału kryminalnego. Zainteresowani mieli szansę poznać szczegóły pracy w szeregach policji. Spotkanie okazało się sukcesem, a udział wzięło w nim przeszło 30 osób. KMP w Opolu liczy, że choć część z nich będzie chciała pracować jako policjanci.

Policjanci sami dołożyli wszelkich starań, aby organizowane przez nich spotkanie było atrakcyjne dla uczestniczących w nim osób. Wyjaśnili więc, jak wygląda służba w poszczególnych jednostkach i jakie trzeba spełnić warunki, aby stać się policjantem.

Sami uczestnicy wskazują, że takie spotkania są potrzebne i pozwalają zrozumieć, na czym polega specyfika pracy na różnych stanowiskach. Praca w instytucji takiej jak policja jest uznawana za stabilną i cieszącą się uznaniem społecznym.