Poznań od kilku lat może się poszczycić najniższym w Polsce wskaźnikiem bezrobocia. W grudniu 2016 r. wyniósł on zaledwie 1,9 proc. – podczas gdy w kraju kształtował się na poziomie 8,3 proc. Rozbieżność jest spora, lecz czy to oznacza, że rynek pracy w stolicy Wielkopolski nie boryka się z żadnymi trudnościami? Nic bardziej mylnego – w Poznaniu wciąż dość dużym problemem jest wysokość wynagrodzeń.

Specjaliści poszukiwani

Poznań nie bez powodu jest postrzegany jako miejsce przyjazne inwestycjom. Skrzydła rozwija tu mnóstwo firm – zarówno rodzimych, jak i zagranicznych. Duża różnorodność Wielkopolski w sferze gospodarczej sprawia, że praca w Poznaniu jest dostępna dla specjalistów z rozmaitych dziedzin. Największe zapotrzebowanie pracodawcy zgłaszają na wykwalifikowanych i doświadczonych pracowników budowlanych, informatyków oraz mechaników samochodowych, ale oferty pracy w Poznaniu są często kierowane także m.in. do kucharzy, kierowców samochodów ciężarowych, hydraulików, elektryków, magazynierów, fryzjerów etc.

Ile średnio zarabia się w Poznaniu?

Jak wynika z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń, średnia wysokość zarobków w województwie wielkopolskim w 2015 r. wyniosła 3800 zł. Na dokładne dane za 2016 r. trzeba jeszcze poczekać, niemniej nic nie zanosi się na to, by nastąpiły w tym obszarze jakieś znaczące zmiany. Przeciętny mieszkaniec Poznania zarabia średnio o 200 zł mniej aniżeli niż statystyczny mieszkaniec kraju – warto w tym miejscu przytoczyć informację Głównego Urzędu Statystycznego w sprawie przeciętnego wynagrodzenia w III kwartale 2016 r. – jest to kwota rzędu 4055,04 zł brutto.

Skąd bierze się problem niższych wynagrodzeń?

Pracę w Poznaniu z pewnością łatwiej znaleźć niż w wielu innych dużych ośrodkach, aczkolwiek trzeba się liczyć z niższym uposażeniem oraz z tym, że tak jak wszędzie, tak i tu występują zawody nadwyżkowe. Na kwestię dotyczącą niższych wynagrodzeń wpływ mają obecnie dwa zasadnicze czynniki:

  • w Poznaniu działalność prowadzi mnóstwo firm – z jednej strony oznacza to więcej miejsc pracy, ale z drugiej im więcej pracowników przyjmują poszczególne przedsiębiorstwa, tym skromniejsze zarobki są w stanie im zaoferować; należy zwrócić uwagę na to, że koszty pracy w Polsce są stosunkowo wysokie, zaś odgórne regulacje prawne są postrzegane przez pracodawców w kategoriach dodatkowych utrudnień,
  • zwiększa się liczba osób zza wschodniej granicy zainteresowanych pracą w Polsce – w tym i w Poznaniu, w głównej mierze są to pracownicy z Ukrainy, stanowią oni tańszą siłę roboczą i są przeważnie najmowani do zajęć niewymagających wysokich kwalifikacji.