W Polsce na przestrzeni ostatnich lat możemy zaobserwować znaczny wzrost zainteresowania zawodem opiekuna medycznego. Nie jest to łatwa praca – wymaga pewnych zdolności takich jak empatia, cierpliwość, sumienność, a ponadto czas wykonywanych obowiązków często przekracza osiem godzin dziennie. Dlaczego zatem cieszy się taką popularnością?

Medyczne szkoły policealne w swojej ofercie stawiają kierunek opiekuna medycznego przed zawodami takimi jak asystentka stomatologiczna, biomasażysta czy dietetyk. W 2021 roku w kraju było ponad 1600 osób, które posiadały tytuł opiekuna medycznego. Jako zawód funkcjonuje od 2007 roku. Żeby zostać kwalifikowanym opiekunem medycznym, należy mieć ukończoną zasadniczą szkołę zawodową lub szkołę policealną i uzyskać dyplom potwierdzający odpowiednie kwalifikacje. -informuje jeden z portali branżowych.

Praca na stanowisku opiekuna medycznego

Jeśli chodzi o zatrudnienie po ukończeniu nauki absolwent może podjąć pracę w zakładach opiekuńczo – leczniczych, ośrodkach i domach pomocy społecznej, fundacjach i stowarzyszeniach. Możemy również zatrudnić się jako indywidualna pomoc w domu pacjenta. Właśnie taką opcję wybierają najczęściej opiekunowie medyczni.

Do zakresu ich obowiązków należy wtedy kompleksowa opieka nad chorym, co wiąże się ze zwiększoną liczbą godzin. Opiekunowie wykonują bowiem wszystkie zabiegi higieniczne, dokumentują je, utrzymują czystość najbliższego otoczenia podopiecznego oraz pomagają zaspokajać potrzeby związane z odżywianiem – często pełnią rolę prywatnego dietetyka. Osoby zajmujące się własnym pacjentem muszą również dbać o aktywność swojego podopiecznego, oczywiście w zależności od możliwości fizycznych. Aktywność ruchowa obejmuje również wykorzystanie sprzętu rehabilitacyjnego oraz ortopedycznego.

Zdolności interpersonalne

Oprócz podstawowej opieki od opiekuna medycznego wymagane są jeszcze inne predyspozycje. Jeśli chcemy się sprawdzić w tym zawodzie, powinniśmy odznaczać się wyjątkowymi zdolnościami interpersonalnymi.

Wiele osób nie jest przygotowanych na ciężką pracę – również tą psychiczną. Pracując z podopiecznym musimy umieć nawiązywać dobre i długofalowe relacje. Kontakty międzyludzkie odgrywają tu ważną rolę. Dobry opiekun musi umieć pomóc strasznej, często zmagającej się z przewlekłą chorobą osobie komunikować się z rodziną, najbliższymi i przystosować ją do adaptacji w nowych warunkach.

Czy warto zostać opiekunem medycznym?

Choć nie jest to prosta praca, taki zawód wybiera sporo chętnych. Jest przynajmniej kilka powodów, dla których stanowisko to będzie cieszyć się uznaniem również w przyszłości.

Po pierwsze jest to zawód przyszłościowy – mamy starzejące się społeczeństwo, które wymaga opieki, a więc taki opiekun nie będzie narzekać na brak pracy. Poza tym wybierając dobre placówki, które przykładowo zlokalizowane są za granicą, można też liczyć na atrakcyjne wynagrodzenie. Warto podkreślić, że opiekun medyczny ma dość elastyczny czas pracy, który zależy głównie od zapotrzebowania pacjentów.

Praca opiekuna medycznego to również ogromna satysfakcja i możliwość pełnienia misji dla osób, które chcą pomagać innym ludziom. Dla niektórych jest to ważniejsze niż nowoczesne biura, czy wysokie premie.

Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_68840529_starsza-kobieta-w-domu-opieki-otrzymuj%C4%85ca-wsparcie-od-m%C5%82odszej-osoby.html?vti=mhtk59otvpcq6wkpmj-1-7

Oceń artykuł
0/5 (0)