Praca w zawodzie zbrojarza należy do prac odpowiedzialnych, jak i ciężkich. Pracownik wykonuje elementy betonowe oraz żelbetonowe w ramach powstającego obiektu. Tworzy ponadto elementy dróg oraz mostów.

Głównymi obowiązkami zbrojarza są przygotowanie i zmontowanie zbrojenia, ale też nałożenie masy betonowej, dobór odpowiednich stalowych prętów, wygięcie ich w należyty sposób tak, aby na miejscu budowy można było ułożyć zbrojenie według wcześniej przygotowanego projektu. Jak widać, jest to nie tylko odpowiedzialna praca, ale również wymagający dobrej kondycji zdrowia.

Zbrojarz – jakie dodatkowe wymagania?

Zbrojarz oprócz odpowiedniego wykształcenia zawodowego, jak już zostało wspomniane, musi wykazać się dobrą kondycją fizyczną i nienagannym stanem zdrowia. Na tym stanowisku pracy bardzo ważne są: wzrok, słuch oraz poczucie równowagi. Od zbrojarza wymaga się umiejętności odczytywania rysunków konstrukcyjnych. Spostrzegawczość, dokładność oraz zdolności manualne to oczywiście dodatkowe istotne cechy.

Zagrożenia związane z wykonywaniem zawodu zbrojarza

Zbrojarz narażony jest na działanie promieniowania uv, wysoką temperaturę, a podczas zimy na wpływ niekorzystnych niskich temperatur. Pracuje na wysokościach, a więc jego praca wiąże się z zagrożeniem upadku. Co więcej, zbrojarz wykonuje wiele prac przy użyciu maszyn oraz urządzeń, co jest związane z dodatkowym ryzykiem uszczerbku na zdrowiu. Wynagrodzenie zbrojarzy kształtuje się na poziomie średniej krajowej.