Praca tytułowego specjalisty polega na obsłudze i kontroli maszyn drukarskich. Drukarz jest potrzebny najczęściej przy produkcji książek oraz gazet. Niejednokrotnie zajmuje się też produkcją ulotek, plakatów, opakowań czy kalendarzy.

Drukarz to odpowiedzialne stanowisko. Osoba wykonująca pracę zajmuje się całym procesem produkcji, czyli odpowiada za przygotowanie druku, jego kontrolę oraz odbiór.

Drukarz – jakie wymagania?

Osoby, które chcą podjąć pracę na stanowisku drukarza muszą legitymować się wykształceniem zawodowym, średnim lub policealnym. Przez pracodawców mile widziane są ukończone dodatkowe kursy oraz szkolenia. Drukarz musi być osobą z dobrą kondycją fizyczną, mieć podzielność uwagi, znakomicie koncentrować na wykonywanej pracy, posiadać umiejętności techniczne, dobry wzrok. Na stanowisku drukarza wymagana jest znajomość obsługi komputera. 

Drukarz – jakie warunki pracy?

Nietrudno domyślić się, że miejscem pracy drukarza jest drukarnia. To oczywiście miejsce zamknięte, w którym panują charakterystyczne warunki, czyli hałas wywoływany przez maszyny. Co więcej, drukarz narażony jest na styczność z chemikaliami (farby drukarskie, rozpuszczalniki).

Jakie zarobki w zawodzie drukarza?

Jako drukarz można zatrudnić się w drukarni, wydawnictwach oraz zakładach poligraficznych. Pensja uzależniona jest od miejsca zatrudnienia, wielkości firmy oraz jej kapitału. Pomysł, aby zostać drukarzem w świetle dzisiejszego zapotrzebowania na materiały poligraficzne itp., nie jest złym pomysłem. Drukarz zarabia miesięcznie średnio 3500 złotych.