W biurowcu Orion Business Tower zlokalizowanym przy ul. Sienkiewicza 85/87 w Łodzi otwarta zostanie nowa spółka usługowo-serwisowa Iris Telecommunication Poland powołana do życia przez firmę Nokia. Oznacza to szansę na nowe miejsca pracy dla mieszkańców Łodzi i okolic.

Działalność firmy Nokia w Polsce

Fińska firma Nokia funkcjonuje w wielu krajach na całym świecie, w tym również i w Polsce, gdzie zatrudnia około 5,4 tys. osób. Ma już 25-letni staż w naszym kraju. Większość pracujących w niej osób zajmuje się pracami badawczo-rozwojowymi w nowoczesnych technologiach 5G, LTE oraz Small Cells. Największe oddziały Nokii znajdują się we Wrocławiu, w Bydgoszczy i Krakowie, gdzie łącznie firma ta zatrudnia około 4 tys. pracowników. Tam też powstają najnowocześniejsze rozwiązania mobilne dla sieci telekomunikacyjnych i sektora publicznego. Nokia posiada także Globalne Centra Usług w Warszawie i w Bydgoszczy. Zajmują się one wszechstronną obsługą klientów firmy na świecie. Łódź obecnie dołącza do grona miast, w których inwestuje Nokia. Inwestycja ta jest zaś związana z budową sieci światłowodowych.

Inwestycja Nokia w Łodzi

Wybór Łodzi na nową inwestycję marki Nokia był nieprzypadkowy. Zadecydowało między innymi centralne położenie miasta. Nowa inwestycja jest ściśle związana z budową sieci światłowodowych i w tym celu firma powołała do życia nową spółkę usługowo-serwisową Iris Telecommunication Poland z siedzibą w Łodzi. Docelowo ma ona stworzyć 250 nowych miejsc pracy i będzie kierować realizacją projektów sieci szerokopasmowych w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa w 13 regionach Polski centralnej i północno-wschodniej.

W Łodzi, na lokalnym rynku pracy, Iris Telecommunication Poland będzie poszukiwała pracowników zdolnych do projektowania sieci od strony teleinformatycznej i budowlanej.

Nokia będzie tworzyła łącza szerokopasmowe o prędkościach nawet do 100 Megabitów na sekundę. Światłowody zostaną poprowadzone w województwach: łódzkim, świętokrzyskim, kujawsko-pomorskim oraz warmińsko-mazurskim. Trafią do ponad 400 tys. domów prywatnych i 2,5 tys. szkół. Nokia w dalszym ciągu będzie dostarczać swoim klientom najnowsze technologie i w pełni profesjonalne usługi, w tym dostęp do szerokopasmowego internetu, sieci bezpieczeństwa publicznego, a nawet systemy komunikacji kolejowej. Spółka współpracuje bowiem cały czas z polskimi uczelniami i firmami.