Toruński rynek pracy odznacza się dużą elastycznością i chłonnością, co potwierdzają chociażby raporty opracowywane przez Wojewódzki Urząd Pracy w Toruniu. Warto w tym momencie zwrócić uwagę na sytuację nauczycieli – zwłaszcza że sporo uwagi ostatnimi czasy poświęca się reformie edukacji wzbudzającej mnóstwo kontrowersji. Czy w placówkach edukacji są wakaty – a jeśli tak, to dla kogo?

Niskie bezrobocie w Toruniu

Toruń jest miastem mogącym poszczycić się stosunkowo niewysokim bezrobociem, które w styczniu 2017 r. ukształtowało się na poziomie 6,3 proc. – dla porównania w całym województwie kujawsko-pomorskim wskaźnik ten wyniósł 12,5 proc., co oznacza jego wzrost na przestrzeni kilku ostatnich miesięcy.

Nauczyciele to dość specyficzna grupa zawodowa, co pokazuje badanie Barometr zawodów przeprowadzone w Toruniu na przełomie III i IV kwartału 2016 r. Przedstawiciele omawianej profesji trafili zarówno na listę zawodów deficytowych, jak i nadwyżkowych – kluczowe znaczenie w tym momencie ma specjalizacja.

Mile widziani nauczycieli języków obcych i przedmiotów zawodowych

Zdecydowanie największe zapotrzebowanie jest na nauczycieli języków obcych – w 2017 r. nie powinni oni mieć problemów ze znalezieniem pracy w Toruniu. Duży popyt na specjalistów znających języki obce to ogólnokrajowy trend – Toruń nie jest pod tym względem wyjątkiem. Niezbędni są również lektorzy. Co jest przyczyną takiego stanu rzeczy? Nie jest ona skomplikowana – na rynku pracy w Toruniu i nie tylko największe szanse mają kandydaci posiadający wysokie kwalifikacje, przy czym znajomość języków obcych stanowi jedną z kluczowych przesłanek decydującą o znalezieniu zatrudnienia.

Ponadto ofert pracy w Toruniu nie zabraknie w 2017 r. i dla nauczycieli przedmiotów zawodowych, co także stanowi odzwierciedlenie pewnych trendów. Szkolnictwo zawodowe przeżywa aktualnie renesans. Co prawda i w tym obszarze niezbędne jest wprowadzenie skutecznych i efektywnych rozwiązań, niemniej ukryć się nie da, że pracodawcy narzekają na niedobory w zakresie osób władających konkretnym fachem.

Pedagodzy oraz nauczyciele przedszkoli i nauczania początkowego bez pracy

Inaczej natomiast wygląda sprawa w przypadku nauczycieli przedszkoli i nauczania początkowego oraz pedagogów. Te grupy już w dostatecznym stopniu nasyciły rynek pracy w Toruniu, w związku z czym raczej nie ma co tu liczyć na propozycje zatrudnienia. Spore nadwyżki w tych właśnie zawodach to objaw m.in. szwankującego systemu edukacji w Polsce oraz nastawienia samych zainteresowanych – bardzo często są oni bierni i nie podejmują działań mających na celu zmianę ich sytuacji. Do takich działań zalicza się np. zmiana zawodowych kwalifikacji.