Styczeń to często miesiąc podsumowań, rozliczenie roku z naszych sukcesów oraz niepowodzeń… Każdy robi listę swoich noworocznych postanowień i chce by nowy rok był lepszy od poprzedniego. Wszystkie te rzeczy prowadzą do jednej rzeczy – rozwoju oraz samodoskonalenia. Jak na tej płaszczyźnie prezentują się jednak nasi pracodawcy?

pracownik

Również nasi szefowie dążą do rozwoju, chcą być jak najlepiej postrzegani na rynku pracy. Jeśli marka oraz nazwa firmy jest pozytywnie kojarzona, z pewnością jest to wynik ciężkiej pracy całego zespołu. Jak co roku podczas uroczystej Gali Najlepszych Pracodawców, która miała miejsce 21 października ogłosiła oficjalne wyniki 9 edycji badań na najlepszych pracodawców. Jak donosi komunikat prasowy „Zwycięzcy trzech kategorii konkursowych: przedsiębiorstwa zatrudniające powyżej 1000 pracowników, firmy duże (od 250 do 1000 ) oraz małe firmy (do 250 pracowników), zostały nagrodzone tytułem Najlepszego Pracodawcy 2014.” W kategorii małych i średnich firm czołową pozycję uzyskała firma Xstream Sp. z o.o., w kategorii dużych przedsiębiorstw liderem okazało się towarzystwo ubezpieczeń LINK4 natomiast w najbardziej popularnej kategorii – przedsiębiorstwa XXL liderem okazał się Intel Technology Poland.

Pełen ranking wybranych firm:

NAJLEPSI PRACODAWCY 2014 W POLSCE

KATEGORIA: MAŁE I ŚREDNIE FIRMY
1 Xstream Sp. z o.o.
2 GetResponse Sp. z o.o.
3 LeasePlan Fleet Management Polska4 PageGroup

KATEGORIA: DUŻE PRZEDSIĘBIORSTWA
1 Towarzystwo ubezpieczeń LINK4
2 Liberty Ubezpieczenia
3 Grupa Pracuj
4 Nutricia Polska Sp. z o.o.
5 Dom Kredytowy NOTUS

KATEGORIA: PRZEDSIĘBIORSTWA XXL
1 Intel Technology Poland
2 Provident Polska S.A.

Jakimi kryteriami kierowało się jury przy wyborze zwycięzców? Z pewnością były to czynniki takie jak pozytywny wizerunek zarządu czy liderów, którzy są zaangażowani w swoje działania, skutecznie motywują zespół oraz umożliwiają rozwój pracowników. Warto zatem stawiać na dobrych liderów oraz kierowników firmy, by dobrze zarządzali swoim zespołem oraz realizowali wspólnie określone cele. Drugim ważnym czynnikiem jest również wiarygodność firmy oraz spójność marki, więc ważną rolę odgrywa również dział marketingu lub promocji.

Przed firmami, które chcą się rozwijać w najbliższym czasie są postawione nowe wyzwania – przede wszystkim wzrost poczucia w pracownikach równowagi między życiem zawodowym a prywatnym. Jeśli szukamy nowej pracy również zwracamy uwagę na takie elementy jak dobre warunki pracy, możliwość rozwoju czy dobra i motywująca atmosfera panująca wewnątrz firmy.

Przydatne linki:

https://www.gowork.pl/opinie

https://www.gowork.pl/blog/szef-nie-do-konca-idealny/