W Ksawerowie niedaleko Łodzi pieniądze zainwestował niemiecki koncern Miele, znany z produkcji wysokiej jakości sprzętu AGD. Niedawno zarząd Miele Technika Sp. z o.o. otrzymał od Ministra Rozwoju pozwolenie na budowę zakładu produkcyjnego, który ma znaleźć się w Podstrefie Ksawerów na terenie Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. W dłuższej perspektywie będzie on stanowił szansę na znalezienie pracy dla wielu mieszkańców Łodzi i okolic.

Planowana inwestycja

Miele ma zainwestować w fabrykę produkującą sprzęt AGD 200 milionów złotych. Budowa, zgodnie z planem, ma rozpocząć się wiosną 2018 roku. Ministerstwo Rozwoju wydało zgodę na budowę fabryki w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej w Ksawerowie, gdzie między innymi znajdują się tereny inwestycyjne.

Wybór takiej lokalizacji dla zakładu produkcyjnego niemieckiego Miele nie był przypadkowy, ponieważ właśnie region łódzki może pochwalić się wieloletnimi tradycjami przemysłowymi. Poza tym w Łodzi nie brakuje fachowych kadr, dobrych, profesjonalnych poddostawców i partnerów biznesowych, z którymi Miele w przyszłości mogłoby nawiązać owocną współpracę.

Planowane zatrudnienie w Miele

Na początek w budowanym zakładzie produkcyjnym Miele pracę ma znaleźć około 350 osób. Docelowo zaś zatrudnienie ma tam znaleźć 1000 osób. Na początek przyjmowani będą wykwalifikowani kierownicy, choć oferty pracy będą czekać również na wyspecjalizowanych pracowników produkcyjnych. Będą oni pracować w fabryce, w której mają powstawać sprzęty gospodarstwa domowego klasy premium. Produkcja ma być uruchomiona do 2020 roku, dlatego na konkretne oferty pracy trzeba będzie jeszcze poczekać.

Zakład produkcji (głównie) pralek w Ksawerowie w województwie łódzkim będzie pierwszym zakładem Miele w Polsce. Będzie on jednocześnie drugim tak potężnym zakładem i poważnym pracodawcą w gminie Ksawerów.

Miele Sp. z o.o. dysponuje obecnie ośmioma zakładami produkcyjnymi w Niemczech oraz po jednym zakładzie w Austrii, Czechach, Rumunii i Chinach. Najprawdopodobniej do 2020 roku Polska będzie piątym państwem, które dołączy do tej listy. Miele ma wieloletnie doświadczenie w produkcji sprzętu gospodarstwa domowego. Ma sklepy w ponad 100 krajach na świecie i zatrudnia w nich ponad 19 tys. pracowników. Wkrótce dołączą do nich pracownicy zatrudnieni przez niemieckiego pracodawcę w Łodzi, a właściwie – w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej.