W niewielkim mieście w województwie opolskim, w Nysie, zorganizowano 13. Międzynarodowe Targi Pracy, gdzie można było sprawdzić, jakie oferty pracy oferują pracodawcy w Nysie, w Opolu, w innych miastach w Polsce, jak również zapoznać się z miejscami pracy za granicą, nawet w tak odległym kraju, jak Zjednoczone Emiraty Arabskie.

Duże zainteresowanie targami

Nie tylko ze strony pracowników poszukujących pracy w woj. opolskim, ale i samych wystawców zainteresowanych uzupełnieniem kadr pracowniczych, istniało ogromne zainteresowanie 13. edycją Międzynarodowych Targów Pracy w Nysie. Prawie tysiąc miejsc pracy zaoferowali odwiedzającym pracodawcy z Czech, Niemiec, czy Austrii. Pojawiały się także takie egzotyczne kierunki emigracji zarobkowej jak Zjednoczone Emiraty Arabskie.

Głównym organizatorem wydarzenia był Powiatowy Urząd Pracy w Nysie, ale wiele firm i instytucji wspierało go w jego przygotowaniu. W poszukiwaniu pracowników do Nysy przyjechało około 50 firm prowadzących rekrutację pracowniczą. Niektórzy chętni pracodawcy pozostali z kwitkiem, ponieważ nie wystarczyło dla nich miejsc na przygotowanie własnego stanowiska. Nysa stała się na jeden dzień najważniejszym ośrodkiem rekrutacyjnym w tej części Polski, choć to Opole jest stolicą województwa.

Oferty pracy w Opolu, Nysie i za granicą

Podczas 13. Międzynarodowych Targów Pracy w Nysie najwięcej ofert pracy prezentowano dla robotników przemysłowych i budowlanych oraz dla pracowników rolniczych. Jednakże największe zainteresowanie wzbudziło stanowisko obsługi sklepów wielkopowierzchniowych i hoteli na zlecenie szejków ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Odwiedzający targi byli gotowi do wyjazdu do pracy za granicę, choć woleliby podjąć zatrudnienie blisko swojego miejsca zamieszkania. Dlatego dużą popularnością cieszyły się oferty pracy pracodawców z Czech. Z Opola czy Nysy do naszych południowych sąsiadów nie jest daleko, dlatego częste wizyty w domu przy pracy w czeskim zakładzie, byłyby jak najbardziej możliwe do zorganizowania.

W Nysie można było zapoznać się z ofertami pracy m.in. w branży motoryzacyjnej i oświetleniowej, czy też w zakładach przemysłowych. Poszukiwano mechaników, specjalistów obróbki skrawaniem, budowlańców, opiekunów osób starszych i przewlekle chorych czy chętnych do pracy w ogrodnictwie. W przypadku ofert pracy za granicą nie jest nawet konieczna znajomość języków obcych, zwłaszcza w Austrii, Niemczech czy w Czechach, gdzie w wielu branżach pracodawcy zmagają się z dużymi brakami w zatrudnieniu.