Poszukiwani specjaliści w Kielcach to w szczególności pracownicy branży transportowej, elektrycznej, budowlanej, inżynieryjno-drogowej, gastronomicznej oraz służby zdrowia. Sprawdź w naszym artykule, kogo jeszcze potrzebują pracodawcy w stolicy województwa świętokrzyskiego.

Poszukiwane zawody w Kielcach – na jakie jest szczególne zapotrzebowanie?

Jak wynika z badania „Barometru Zawodów” na rok 2021 dla Kielc, wzrost zapotrzebowania dotyczy głównie pracowników służby zdrowia. Związany jest on nie tylko z epidemią COVID-19, ale także starzeniem się społeczeństwa. Praca w Kielcach czeka zatem na lekarzy, opiekunów osób starszych i niepełnosprawnych, pielęgniarki i położne oraz ratowników medycznych.

Niedobory kadrowe występują również w sektorze gastronomicznym i spożywczym. Poszukiwane zawody w Kielcach to kucharze, piekarze, cukiernicy oraz masarze i przetwórcy ryb. Jest to wynik braku doświadczenia i umiejętności, a także małego zainteresowania pracą w branży.

Podobnie jak w poprzednich latach, deficyt dotyczy również kierowców samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych. Pracodawcy uskarżają się na brak kwalifikacji wśród pracowników, m.in. prawa jazdy kategorii A+C, a także uprawnień ADR.

W prognozie na rok 2021 wzrosło zapotrzebowanie na elektryków, elektromechaników i elektromonterów. Kandydatom brakuje kwalifikacji, doświadczenia oraz umiejętności praktycznych. Z tego powodu pracodawcy często są skłonni zatrudniać osoby niedoświadczone i przyuczać je do zawodu.

Kogo poszukują pracodawcy w Kielcach?

Z badania wynika, że zatrudnienie w stolicy województwa świętokrzyskiego czeka także na pracowników sektora budowlanego i inżynieryjno-drogowego:

  • betoniarzy i zbrojarzy,
  • brukarzy,
  • cieśli i stolarzy budowlanych,
  • dekarzy i blacharzy budowlanych,
  • monterów instalacji budowlanych,
  • monterów konstrukcji metalowych,
  • monterów okien i szklarzy,
  • murarzy i tynkarzy,
  • operatorów i mechaników sprzętu do robót ziemnych,
  • pracowników ds. budownictwa drogowego,
  • pracowników robót wykończeniowych w budownictwie,
  • robotników budowlanych.

Jacy jeszcze są poszukiwani specjaliści w Kielcach? Eksperci przewidują, że problemów ze znalezieniem pracy nie powinni także mieć m.in. fryzjerzy, lakiernicy, krawcy, mechanicy pojazdów samochodowych, operatorzy maszyn do produkcji wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych, operatorzy obrabiarek skrawających, samodzielni księgowi, spawacze, sprzątaczki i pokojowe oraz ślusarze.

Kto może mieć trudności ze znalezieniem pracy w Kielcach?

Epidemia wirusa COVID-19 wpłynęła negatywnie na rynek pracy w Kielcach. Niepewność co do losu dalszej działalności przedsiębiorstw występuje w większości sektorów, ale w szczególnie trudnym położeniu znalazły się branża usługowo-turystyczna, działalność artystyczna, kulturalna i rozrywkowa, działalność sportowo-rekreacyjna, działalność targowo-wystawiennicza, usługi fryzjerskie, kosmetyczne oraz fizjoterapeutyczne. Duże problemy ze znalezieniem pracy mogą mieć m.in. pracownicy biur podróży i organizatorzy obsługi turystycznej. Długotrwale bezrobotni pozostają również absolwenci popularnych kierunków studiów: ekonomiści, filozofowie, historycy, socjolodzy, kulturoznawcy, pedagodzy, filolodzy, bibliotekoznawcy, czy politolodzy. Jak szukać pracy w Kielcach w przypadku zawodów, na które nie ma obecnie zapotrzebowania? Dobrym pomysłem może być przekwalifikowanie lub przebranżowienie się.

Wyniki badania „Barometru zawodów” wskazują również, że nadwyżka poszukujących zatrudnienia występuje wśród nauczycieli nauczania początkowego, nauczycieli przedmiotów ogólnokształcących, plastyków, dekoratorów wnętrz, konserwatorów zabytków, specjalistów administracji publicznej, specjalistów ds. finansowania, a także specjalistów technologii żywności i żywienia.

 

Oceń artykuł
0/5 (0)